Imunitní systém můžeme rozdělit na dvé základní části: jmenují se specifická a nespecifická imunita.
Nespecifická imunita (vrozená) je původní ochranná verze, kterou imunitní systém disponuje. Je vývojově starší než specifická imunita. Brání nás před obecnou sadou “útočníků”, nemocemi a infekcemi, které umí efektivně odvracet.
Specifická imunita (získaná) má za úkol nás bránit před novými nájezdníky. Má “paměť”, která tvoří databázi útočníků, před kterými nás neochrání původní verze našeho bio antiviru.
Oslabená imunita?
Často diskutovaný problém je snížená imunita. Chceme však imunitní systém za všech okolností posilovat? To je otázka, kterou si potřebujeme v době mnohých informačních šumů položit. Reklamy na různé produkty se nás neustále snaží přesvědčit, že ano. Čím silnější, tím lepší, že? Není tomu tak. Každý lékař z prostředí autoimunitních onemocnění nám po smutném pokývání hlavou udá důvody, proč je příliš silná imunita stejně problematická jako ta slabá.
Nejednoho lékaře jsem na toto téma slyšel říkat, že poslední věc, kterou by si přál poté, co viděl desítky pacientů s autoimunitními onemocněními, je svoji imunitu doopravdy posilovat.
Alergie je jeden z rozšířených příkladů příliš silné imunity, která pak přehnaně agresivně reaguje na podněty, které nejsou tak nebezpečné, aby vyžadovaly z její strany razantní zákrok. Příkladem je prach, pyl, breberky ve zvířecí srsti nebo různé druhy potravin, které alergikům způsobují nemálo potíží. Co tedy s imunitou dělat? Modulovat. Harmonizovat.
O imunitě, zánětu a alergii a také jak s nimi pracovat najdeš můj starší článek zde:
Biohacking alergií mě inspiroval, proč tomu, co v Code of Life děláme, vůbec říkat “biohacking”. Pro mě to znamená to, že nám pomáhá změnit cesty, kudy se ubírá naše tělo, myšlení, a tím celý náš život. Umíme přeprogramovat vlastní bio systém, jít skutečně po cestě za “bytím nejlepší verzí sebe sama”. Když mám neustále ucpaný nos a kýchám, tak nebudu tím nejlepším já, které je vždy tady a teď, plně a radostně v každém okamžiku. Jen když s námi fyzické stránky naší existence spolupracují, tak se můžeme rozvíjet jako lidé a pomáhat s tím i svému okolí.
Evoluce člověka: jak jsme se dostali až sem
Žijeme v teple, máme dostatek jídla, nic nám nechybí. Doopravdy nic? Co nepohodlí a nedostatek, které jsme pociťovali po desetitisíce let našeho vývoje? Hlad, zima, fyzická námaha, dokonce konzumace jedovatých látek v menších dávkách, to vše nás celou tuto dobu cvičilo a udržovalo funkční. Nepohodlí je naše psychická stejně jako fyzická potřeba. Přežití člověka, jednotlivce i druhu, závisí na naší dovednosti se přizpůsobit a naučit se v nepohodlí fungovat.
Když se podíváme na různé druhy živých organismů na naší planetě, člověk patří mezi ty nejrozšířenější a tedy nejvíc schopné se přizpůsobit. Naši příbuzní žijí v saharské Africe, v džungli asijských tropů, stejně jako v ledem a sněhem pokrytých krajinách severu. Všude tam se člověk nepohodlí a nedostatku přizpůsobil natolik, že tam dokáže žít dlouhé generace.
Vývoj jedince: cvič svůj imunitní systém!
Chemický stres, který si všechny děti způsobují hraním na zemi, například v lese nebo parku, má hormetické účinky. Neboli je posiluje. Takovýto biohacking provozují děti zcela přirozeně. Proto je důležité, abychom jako rodiče nechali své ratolesti ve vývojové fázi si v akceptovatelné špíně hrát (ne, nemyslím smetiště, ale les a přírodu nebo moderovanou městskou krajinu, třeba park.
Zamezovat dětské tendenci dávat si do úst věci, které jim jako rodiče od úst rychle odtrháváme s komentářem, že “je to fuj”, není vždy moudrá strategie z dlouhodobého hlediska vývoje a modulace imunity.
Moje zkušenost s přeaktivovanou imunitou
Z vlastní zkušenosti vím, jaké to je, když si touto fází v dostatečné míře neprojdete. Dětské roky jsem prožil ve velmi hygienickém a čistém prostředí. Byl jsem zdravý? Naopak. Trávil jsem většinu času s ucpaným nosem, záněty a vyrážkami. Každá nemoc, která šla okolo, se u mě zastavila. Problémy s trávením, nevolnost, případně zvracení jsem zažíval co chvíli. Byly “na denním pořádku”.
Moje tělo mě neumělo ochránit před velkými útočníky z okolního prostředí, ale zase přehnaně reagovalo na malé věci. Právě ty malé částečky, na které by imunita běžně reagovat neměla nijak silně, jako je prach, pyl nebo roztoči.
Moje kůže i střeva mi neustále hlásily nějaký problém. To byl impulz na mé cestě životem, který mě přivedl k mému současnému zaměření. Biohacking mi dal možnost svůj bio systém změnit. Dnes už nemám žádné alergie ani rudé fleky na kůži, na které silné masti z kožního oddělení nezabírají. Začal jsem změnu zevnitř. Myšlením, stravou, meditací, otužováním a správným dýcháním. Moje návštěvy u lékaře z nutnosti za následující roky klesly z průměru jedenkrát za dva týdny na nula za rok. Díky tomu, že se věnuji sám sobě chvíli každý den, tak se imunita nevěnuje mně, tím nepříjemným a nechtěným způsobem.
Půsty, otužování i byliny mají jedno společné. Je to práce s pozitivním stresem. O tom, jak principiálně funguje “kouzlo” přizpůsobení se díky malým dávkám “jedu”, najdeš v tomto článku. Tento proces se jmenuje hormeze a za mě je to základní klíč celého biohackingu.
Jak nám vlastní imunitní systém může bránit být nejlepší verzí sebe sama: autoimunitní onemocnění
Jaká je logika za cvičením naší imunity pomocí vystavování se podmínkám, které nejsou stoprocentně hygienické? Rád přirovnávám imunitní systém k armádě. Stejně jako skuteční vojáci jsou naše tělesné obranné jednotky vždy připraveny bojovat. Když naše bílé krvinky a široká škála jejich poddruhů nemají vnějšího nepřítele, budou bojovat proti tomu, co mají zrovna po ruce. V tomto případě proti našemu vlastnímu tělu. To je přesně to, co nechceme. Příliš výbojná imunita nás může doslova zničit.
Když jsem tlumočil z čínštiny při stáži na univerzitě tradiční čínské medicíny v Tianjinu, která je největším střediskem čínské medicíny na světě, dostali jsme se za doprovodu vedoucího oddělení do lůžkové části. Leželi tam pacienti právě s autoimunitními problémy. Jeden pohled, který po šesti letech vidím pořád živě, je postel s trpaslíkem. Mužem, kterému imunita požírala klouby. Z normální výšky se scvrkl na asi metr. Nemohl se už skoro vůbec hýbat. Opravdu bych nechtěl zažívat bolesti, které mu jeho imunitní systém způsoboval.
Pro představu, zde je příklad nemocí, které jsou autoimunitního původu:
- Revmatická artritida
- Cukrovka typu I.
- Roztroušená skleróza
- Syndrom propustného střeva
- Hashimotova nemoc
- Crohnova choroba
Všechny tyto nemoci (a zdaleka nejen je) provází zvýšená míra zánětlivých reakcí.
Imunita a zánět
Hojně diskutované téma, nejen v kruzích biohackingu, jsou záněty. Zánětlivé reakce jsou součástí imunitních funkcí, bez kterých bychom nepřežili. Ovšem na druhou stranu jsou naše imunitní reakce (záněty) v moderní době z 95 % vyšší, než je nutné. Co to znamená? Opět, že imunitní systém potřebujeme v mnohem větší míře spíše tlumit a harmonizovat.
Záněty v těle podporují různí prozánětliví agenti jako omega 6 mastné kyseliny nebo jednoduché cukry. Co se týká cukrů, doporučuji dávat si pozor na zdroj.
Náš tip: V kombinaci medicinálních hub, dračí krve a vitamínu D jsme si pro tebe připravili imunitní balíček se speciálním protokolem dávkování a 15% slevou s poštovném zdarma. Mrkni zde!
Osobně jsem se rozhodl nasměrovat svůj stravovací plán spíše směrem k tukům jako kvalitnímu a stabilnímu palivu, než abych byl výživově z osmdesáti a více procent závislý na sacharidech, hlavně těch jednoduchých. Pokud je pro tebe standard balení sušenek v průběhu pracovní doby a cukr v každé kávě, může navýšení tuků a snížení jednoduchých sacharidů jako paliva pro tvůj mozek hodně udělat. Ovšem nedá se tvrdit obecně, že by ti spíše tuková strava pomohla se záněty v každém případě. Každý jsme v tomto ohledu jiný a máme rozdílné stravovací potřeby.
Na závěr o jídle, velké množství omega 6, které mohou působit prozánětlivě, nalezneme v přepalovaných tucích. Rostlinné oleje jich mají také větší množství, ale jsou určitě výrazně lepší volba než smažené pokrmy ze stánků s rychlým občerstvením.
O zánětlivých reakcích a co s nimi se více dozvíš zde:
Regulátory imunity
Jednou z efektivních a snadných možností, jak ovlivňovat imunitní systém v každém věku, je chladová terapie. Vystavování se chladu, ať už v podobě vody nebo vzduchu, ti pomůže navýšit počet ochranářských T-buněk, což je druh bílých krvinek.
Na druhou stranu pomáhá chlad přebytečné záněty tlumit. Jeden z důvodů, proč zažívá otužování a také Wim Hof metoda v posledních letech takový nárůst popularity, je podle mě to, že jako lidé cítíme, že naše imunitou přehřátá těla potřebují zchladit. Vnímáme, že nás chlad něčím přitahuje. Účastníci, kteří mají raději teplo než zimu, mi často po našem workshopu chladové terapie sdělí, že jim najednou vystavování se chladu přijde mnohem atraktivnější než předtím.
Už málo chladu stačí. V průběhu dne si můžeš omýt obličej a předloktí studenou vodou z kohoutku a pomoci tím své svěžesti a potenciální regulaci imunity.
Více o praxi chladové terapie najdeš v tomto článku o studených sprchách a v tomto článku o výhodách, které chlad přináší tvému tělu.
Wim Hofova metoda
Jako účinný regulátor imunity se ukazuje být řízená forma hyperventilace, které se v okruhu Wim Hof metody říká “superventilace”. Wim Hof vedl v tréninku skupinu osmnácti mladých a zdravých mužů, kteří se účastnili studie zkoumající imunitní reakce na agresivní vnitřní toxin. V této studii z roku 2014 procházela trénující skupina deset dní tréninkovým protokolem. Čtyři dny ve skupině v horách a šest dní samostatně. Trénink zahrnoval hyperventilaci a následné zádrže dechu, vystavování se chladu a také tajemnou meditaci třetího oka.
Poté dvanácti z těchto trénovaných subjektů v kontrolovaném nemocničním prostředí vpravili do těla onu bakterii. Ve zkoumané skupině byly imunitní reakce o 56 % nižší než u kontrolní skupiny. Příznaky většinou zahrnují zvýšenou teplotu, zvracení, točení hlavy. Wim Hof dokázal nejen, že imunitní reakce jsou tímto způsobem kontrolovatelné, ale také že to jde za tak krátkou dobu, jako je deset dní. Tento výzkum dal jako předmět k zamyšlení potenciální možnost léčby autoimunitních onemocnění, ke které by mohl v upravené podobě sloužit.
Hyperventilace jako pozitivní stres
Z úhlu pohledu imunity je hyperventilace zajímavá tím, že se při ní vylučují ve větší míře do krevního oběhu stresové hormony, které mají na imunitu tlumící vliv. Jednoduše, pokud jsi ve stresu, protože tě honí šavlozubý tygr, imunita není tvojí hlavní starostí. Proto náš organismus v této situaci mnoho imunitních reakcí tlumí. Bude se jimi opět zabývat, až budeš v bezpečí v jeskyni.
Otázka, kterou si nad touto studií zároveň klademe v Code of Life u zdravých lidí, kteří využívají na každodenní bázi tyto tréninkové metody (hyperventilaci a častý, intenzivní chlad), je, jak moc je tento postup pro tělo náročný? Neboli, kolik biologických zdrojů “zaplatí” člověk takovýmto postupem ve formě rychlejšího stárnutí? Pokud pacient řeší akutní onemocnění, které souvisí se záněty a přehnanou imunitou, ukazují se být tyto techniky velmi účinné.
Co když ale nic takového neřešíš a výsledky cvičení se ti prostě líbí? Podívej se na toto animované video. Shrnujeme tam některá fakta k potenciálním rizikům intenzivního tréninku s chladem a hyperventilací (Wim Hof metody).
Houby a byliny pro harmonizaci imunity
Co se vyrovnávání imunity týká, skvělými pomocníky jsou i různé byliny. Z těch, které používáme nejčastěji to jsou chaga a kordyceps, dále také houby shiitake a maitake a z minerálů zinek a selen. Dále velmi silný imunomodulátor je kolostrum (mateřské mléko z laktace prvních desítek hodin po porodu). Nejčastěji bývá od krav, kde má jiné charakteristiky než klasické kravské mléko.
Náš tip: V kombinaci medicinálních hub, dračí krve a vitamínu D jsme si pro tebe připravili imunitní balíček se speciálním protokolem dávkování a 15% slevou s poštovném zdarma. Mrkni zde!
Z dalších můžeme jmenovat silnou adaptogenní bylinu sibiřský ženšen nebo protizánětlivý kurkumin. Ze zeleniny dostupné v kuchyni ti pomůže česnek a červená řepa, ve které jsou předci tvorby oxidu dusnatého, který také funguje jako ochrana proti virům. Červenou řepu ve velkém začali konzumovat také sportovci, hlavně ve vytrvalostních sportech. Mezi další zeleninu, která ti pomůže s jeho produkcí, patří rukola a ze semínek ta dýňová. Z včelích produktů propolis, mateří kašička.
O zajímavých způsobech navyšování antivirálního oxidu dusnatého v těle se bavíme s Vojtou a Kryštofem na našem podcastu. O zánětech celkově se více dozvíš v tomto článku.
Závěr
Teď už nezbývá, než začít rychle dýchat a poté se rozběhnout s řepou a česnekem v puse do ledové sprchy. V ní si nakapat do pití chagu s kordycepsem a pít je za neustálého dýchání pouze nosem. Ne, to byl vtip. Vezmi to, prosím, pomaleji a využívej to všechno postupně, jedno po druhém.
Imunita jako superman
Celý tým Code of Life si pro tebe ve spolupráci s doktory připravil i neskutečně našlápnutý imunitní kurz, který tě provede denní rutinou, díky které dlouhodobě získáš silnější imunitní systém. Stále probíhá 30% slevová akce na tento neomezený online kurz.