Pojďme se na to podívat. Čísla na stůl! Studie ukazují, že v případě studené sprchy 30 sekund (!) ukázalo stejný efekt v zmenšení nemocnosti jako 90 sekund. Tedy trojnásobný čas neprokázal žádné zlepšení výsledků.
Šílené je, že na sociálních sítích na různých přednáškách naleznete “kvalifikované odborníky”, kteří vám poradí ponor do ledové řeky v zimě na 5-8 minut. Takové rady často dávají odborníci na jiná témata, například cvičení nebo stravu. O chladu bohužel četli jen pár jednostranných studií – pokud vůbec. Navíc to bývají muži v dobré kondici a “nejlepších letech”. Můžete ženě kolem 50 let se třemi dětmi poradit stejný “hardcore”, jako si ordinuje místní “mačo” trenér z posilovny nebo nadšený výživový poradce?
Jak dávkovat chlad
Probíral jsem toto téma s nejedním lékařem medicíny západní i východní. Odborníci na komplexní fungování bio systému člověka se shodují – s chladem musíme postupovat opatrně a pomalu. Úvodní zkušenosti (vlastně tréninky) jsou nejcitlivější. Přehnat intenzitu není těžké. Dej si chladovou dávku raději menší, ale zato častěji.
Ruce do kyblíku s ledem jsou skvělý start! Tohle cvičení je přínosné pro začátek zkušenosti s chladovou terapií i pro pokročilé otužilce. Mně pomohlo s intenzivními chladovými výkony, jako ujít 3 km po sněhu v kraťasech. Stejně tak však toto cvičení můžu zodpovědně doporučit přetížené manažerce, která neví kam dřív a její pracovní i rodinné vytížení a vůbec celková konstituce organismu ji v žádném případě nepředurčuje k celotělnímu ponoření v ledové řece. To by jí udělalo všechno, jen ne dobře.
Co když ledové jezero a 8 minut není pro tebe?
Představ si, že jdeš do ledové vody venku v zimě biologicky nepřipravený/á. Dostaneš se do silně stresové situace. Tvoje nadledvinky vyloučí velké množství stresových hormonů (hlavně adrenalinu). Nervová soustava zareaguje silnou sympatickou aktivací. Je to stres, jako kdyby tě honil tygr.
Tvoje neuro-endokrinní žlázy (například část mozku zvaná hypotalamus) sladí činnost nervového a hormonálního systému a vyhlásí poplašný stav v těle na všech úrovních. Srdce ti buší a ty zrychleně dýcháš. Tohle všechno mimo jiné můžou být příznaky například různých forem záchvatů nebo panické ataky. Míra stresu je příliš vysoká a organismus je ve stavu alarmu až paniky. Není to něco, co bys chtěl dobrovolně dělat svému tělu, pokud ho máš rád/a.
Tolik k přínosu pobytu v ledové vodě, pokud na to tvoje tělo není připravené.
Proč si vůbec s chladem zahrávat?
Protože mezi vědecky ověřené přínosy chladu patří:
- Lepší soustředění a činnost mozku
- Posílení nervového systému – lepší odolnost proti stresu
- Zrychlení metabolismu – tedy výrazně rychlejší hubnutí
- Zlepšení kvality, zdraví a výkonu svalové hmoty
- Posílení a harmonizace imunitních funkcí
To vše můžeš získat už v řádu desítek sekund.
Chlad je velmi lehce využitelný “hack” z bohaté palety biohackingu. Nevyžaduje žádné rozsáhlé změny v tvém denním fungování. Je zdarma. Má velmi, velmi hluboké účinky na každodenní fungování. A navíc ho stačí malá dávka, aby fungoval. Umyj si ruce ledovou vodou. Dej si je na chvíli – 30 vteřin – do kyblíku s ledovou vodou. To je základ. O ledová jezera se neboj a hlavně s nikým nesoutěž.
Libor si pro Tebe připravil celodenní workshop Buď aktivní a imunní díky chladu, kde Tě kompletně provede chladovou terapií a ukáže ti možnosti, jak ji dennodenně aplikovat. Na této stránce najdeš více informací o workshopu, videa a desítky referencí.