Základ úspěchu pro co nejlepší fungování tvého organismu je nepřetopit si. Ať už máš doma kojence, děti, teenagery nebo dospělé lidi, tak nižší teplota v místnosti potěší organismy vás všech. Ukazuje se, že už snesitelně nižší teplota zrychluje spalování kalorií. Pokud máš jako muž mladší 40 let více než 8-10 % tělesného tuku nebo jako žena více než 18-20 %, mohou se ti hodiny strávené v chladnější místnosti hodit. Ano, spalování se zrychlí jen o trochu. Jenže když jsi v této snesitelné teplotě doma hodiny a hodiny týdně, za 3 měsíce spálíš navíc značné množství kalorií, navíc s nulovou námahou. Je to jeden z mých oblíbených biohacků. Teď v zimě stačí jen pootevřít okno a věci se dějí sami.
Jak to měla babička
Když měla babička rande s dědečkem, tak si dali víno v pokojové teplotě. Olá! Kolik to je? Není to 25 ani 23, dokonce ani 20! Oni totiž vinaři dodnes operují na “původní pokojové teplotě”, což bylo 16-19 °C. Vědecké výzkumy ukazují, že toto je teplota, která pro odpočinek a spánek přináší nejlepší podmínky pro regeneraci tvých nervů.
Jak to měl pra pra … dědeček
Tomu nehrozila přetopená místnost už vůbec. Klepali se s tlupou ostatních pralidí v jeskyni. Naše dlouhá evoluce už zařídila, že chlad v nás spouští spoustu posilujících a organismus optimalizujících procesů – zvyšuje citlivost na endorfiny, spaluje jednoduché cukry v krvi stejně jako tuk a navyšuje kvalitu svalové hmoty, srovnává práci hormonů stejně jako hospodaření s kyslíkem. Nejlepší technologií je náš organismus. Stačí, když mu dáme tímto biohackem možnost, aby svoje superschopnosti projevil.
Poznámka: “dávka je klíč” je základ. Více o tématu otužování a dechových technik nejdeš v tomto videu:
Spánek
O biohackingu spánku se dnes hodně mluví. Tvoje tělo i mozek ti nesmírně poděkují, když budeš spát v místnosti s nižší teplotou. Ideální podle výzkumů je 15-19 °C. Nejde o to, abys tam byl nahý – je mnohem lepší spát v chladném prostředí pod teplou přikrývkou a občas se třeba odkrýt, než mít v době odpočinku přetopeno.
Neznamená to, že si nemůžeš zatopit a mít doma teplo. Jen se zamysli, jestli průměrná teplota tvého domova každý měsíc by přece jen neměla být nižší než 23-25 °C. Stejně jako při spánku, i při běžném denním fungování tvůj organismus ocení, když si udržíš doma nižší teplotu a třeba se i více oblékneš.
Jaké máš zkušenosti s netradičními formami otužování? Sdílej prosím v komentářích.