NMN – magická molekula na zpomalení stárnutí

Ze studií dnes už víme, že zpomalit stárnutí je opravdu možné. Jak ale na to? Existují nějaké podpůrné molekuly, které nám na cestě dlouhověkosti mohou pomoct? Ukazuje se, že ano!

NMN neboli nikotinamid mononukleotid je špičkový derivát, který pochází z vitamínu B3. Tato molekula zvyšuje hladinu NAD+ a zmírňuje mnoho faktorů spojených se stárnutím. Proto se jí také občas říká magická molekula na zpomalení stárnutí. Na rozdíl od jiných doplňků stravy vstupuje NMN přímo do krevního řečiště a aktivuje se do 15 minut. 

Jsem velkou zastánkyní přírodních technik, naturopatie, hraní si s bylinkami a celkově práce s tím, co je pro nás přirozené. Optimalizovat si své zdraví s tím, co máme. Zároveň mě však fascinuje možnost tento způsob kombinovat s dalšími hračkami, a to jsou různé doplňky stravy nebo technologie. Jeden takový doplněk stravy, který na sobě testuji, je právě NMN. 

Aktuálně: Blíží se zákaz prodeje NMN?

Dlouhověkost a slova, jako jsou anti-aging atd., nabírají na internetu na popularitě. Jenže člověk taky může velice snadno naletět. Zároveň, i když může některý doplněk stravy být opravdu účinný, tak jakou značku si vybrat? Záleží na kvalitě? Rozhodně ano! Osobně jdu do hloubky toho, jak se co vyrábí a jakou to má vstřebatelnost. Z tohoto důvodu jsme si založili svůj vlastní eshop s doplňky, které sami používáme a které máme nejen vyzkoušené na sobě, ale i ověřené. Za mě je tohle naprostý klíč! Jinak můžete vyhodit spoustu peněz a ještě si ublížit. I když jsme zatím na začátku – stavíme eshop z garáže – věříme, že kvalita je důležitější než kvantita. Jeden z doplňků, které zastáváme, je právě NMN. Existuje pár značek, které jsou TOP, a tohle je jedna z nich. Jelikož je firma z Evropy, ne z US, vybrali jsme si z těch TOP výrobců právě tuto značku


Nutriop® Čisté NMN 500 mg

Britská značka Nutriop si zakládá na vysoké čistotě NMN. Pyšní se 100% čistotou a kvalitou testovanou laboratořemi tetích stran. S produktem máme dlouhodobé zkušenosti a můžeme jej za náš tým opravdu doporučit, proto nemůže chybět ani na našem biohackerském eshopu.

Zakoupit na našem eshopu


Základní procesy stárnutí

Jak si tady tak žijeme, naše buňky procházejí několika chemickými procesy stárnutí:

 • Oxidací během oxidace mohou nestabilní sloučeniny známé jako volné radikály vést k poškození buněk a interagovat s jinými sloučeninami za vzniku škodlivých chemikálií. 
 • Glykací prostřednictvím glykace se tyto chemikálie připojují a negativně ovlivňují mitochondrie (elektrárny buněk), proteiny a DNA. 
 • Methylací – následně DNA spojená s jinými chemikáliemi a bez dostatečného množství methylových skupin nemůže nadále produkovat generace nové DNA pro budoucí buňky a regenerace buněk se zastaví (3).

Pokud nastane situace, kdy naše tělo již nemůže produkovat nové zdravé buňky, aby si nadále udržovalo zdravé tkáně a funkce, dochází ke stárnutí a případné smrti – což je něco, co se děje zatím nám všem. Doplňky na zpomalení stárnutí však pracují na obnovení funkčních proteinů a DNA nebo využívají antioxidanty, aby zabránily již zmiňované oxidaci, která celý proces zahajuje. Jednou z dosud nejúčinnějších molekul proti stárnutí je nikotinamidadenindinukleotid, ve zkratce NAD. To, k čemu je NAD důležitá a jak souvisí s NMN, si následně povíme.

NAD – co to je?

NAD je koenzym, který bydlí ve všech našich buňkách, a je úzce spojený s buněčným metabolismem. Existuje ve dvou hlavních formách:

 • NAD+ – což je forma NAD, která slouží všem jeho funkcím. Pomáhá přeměnit živiny, které přijímáme potravou, na ATP neboli adenosintrifosfát – což je způsob, kterým si buňky vyměňují a vyrábějí energii.
 • NADH – což je forma, která například integruje vodík do dýchacího řetězce.

Tělo potřebuje nepřetržitě vyrábět NAD, aby mohlo pokračovat ve více buněčných procesech a zabránit poškození buněk. Bohužel, jak stárneme, naše těla produkují stále méně NAD. Co to pro nás znamená? Jednoduše:

 • méně NAD snižuje schopnost buňky tvořit a využívat energii ATP
 • jakmile je buňka méně schopná vyrábět další funkční molekuly, které podporují zdraví buněk, zemře mnohem rychleji
 • s úbytkem NAD naše tělo stárne rychleji, až nakonec zemře

Kvůli tomuto postupnému poklesu NAD se vědci začali zajímat o metabolické prekurzory NAD, abychom ho mohli doplňovat. Doplnění těchto prekurzorů by teoreticky mohlo zvýšit přirozenou produkci NAD. Nakonec vědci objevili dva silné prekurzory NAD, a to:

 • nikotinamid ribosid (NR)
 • nikotinamid mononukleotid (NMN)

První otázkou, kterou si vědci položili, bylo: “Je NR stejný jako NMN?” Zjistili, že NMN se ve skutečnosti transformuje na NR, který nejprve vstupuje do lidských buněk, poté se převede zpět na NMN a nakonec skončí jako NAD. Otázka, který prekurzor je pro tvorbu NAD lepší “booster” neboli posilovač, byla na dlouhou debatu. 


Nutriop® Čistý prášek – NAD

NAD+je koenzym, který nám pomáhá udržet si mladé a zdravé tělo i mysl. Pomáhá nám s regenerací DNA, regulací genů dlouhověkosti a energetickým metabolismem. NAD+ existuje ve všech živých buňkách a je základní složkou pro život.

Více informací


NMN – co to je?

NMN neboli nikotinamid mononukleotid je sloučenina, kterou si naše buňky umí vyrobit samy. Můžeme ji například najít v avokádu, brokolici nebo hlávkovém zelí. Jak jsme si popsali výše, v našem úžasném a inteligentním lidském těle se NMN vytváří z nikotinamidu ribosidu (NR) a následně z něj vzniká NAD (1). David Sinclair, autor velmi známé knihy Konec stárnutí, vědec a popularizátor dlouhověkosti, přišel společně se svými kolegy na to, že pokud dáme nějakému zvířeti nápoj, který obsahuje NR nebo NMN, zvýší se mu v několika dalších hodinách hladina NAD, a to asi o 25 %, tedy podobně jako při půstu nebo intenzivním cvičení (1, 2).

Současný výzkum ukazuje, že tato transformace mezi NR a NMN probíhá na několika úrovních současně, kdy se otevře několik vstupů do několika typů buněk zároveň. To vede vědce k přesvědčení, že NMN je ve skutečnosti jednou z nejrychlejších cest, jak vyrobit NAD. To ale není vše! Ukazuje se, že doplňky stravy NMN mají také své vlastní výhody proti stárnutí, nad rámec samotné produkce NAD:

 • NMN může vstoupit přímo do buněk bez převodu na NAD. To se může dít díky specifických proteinům.
 • NMN tak přispívá přímo k buněčné energii a celkové regeneraci.
 • Zlepšuje aktivitu a produkci inzulínu, což má mnoho výhod, včetně glukózové tolerance (může zmírnit některé nemoci, jako je cukrovka, onemocnění jater a obezita) (4, 5).

Elixír mládí to ale zatím není! Není to kouzelná pilulka. Je velice důležité brát NMN stejně jako jakoukoliv techniku či doplněk stravy jen jako jednu z dalších hraček, se kterými si můžeme hrát. Zároveň je NMN relativně nová záležitost, a proto jestli jste jakkoliv nemocní nebo si nejste jistí svým zdravotním stavem, určitě suplementaci konzultujte se svým lékařem. 

Můj protokol 

 • Ráno 0,25 g NMN nalačno: Osobně si dávám ráno, cca 30 min po probuzení 0,25 g NMN nalačno. David Sinclair bere 1 g společně s resveratrolem a s bílým jogurtem (pro resveratrol je důležitý tuk, aby vámi jen neprošel a náležitě se vstřebal). Z různých klinických studií (6, 7) vyplývá, že velice záleží na tom, kolik je vám let a v jakém jste stavu – podle toho si upravujete dávku. Rozhodně je lepší začít s menší dávkou než jít rovnou na 1 g. 
 • Je velice důležité, jaký zdroj NMN si vyberete. Dlouho jsem hledala někoho v Evropě, až jsem narazila na jednu značku (Nutriop), která má TOP výrobu a dá se jí věřit. Resveratrol můžete koupit na našem eshopu. 
 • Ráno 0,5 g resveratrolu s tukem: Hodinu poté, co si vezmu NMN, si buď dám snídani (když zrovna nemám přerušovaný půst), jejíž součástí je i nějaký tuk, a k tomu si dám resveratrol, který jednoduše řečeno pomůže odplavit z mého těla tzv. zombie mrtvé buňky. Podobně jako je to s NMN, výrobu a zdroj není dobré podceňovat. Pokud žijete v zahraničí, mimo Evropu, dobrá značka je Donotage.org. Zde si můžete koupit i měřící kit a hladinu NAD si změřit. 

Nutriop® Čisté NMN 500 mg

Britská značka Nutriop si zakládá na vysoké čistotě NMN. Pyšní se 100% čistotou a kvalitou testovanou laboratořemi tetích stran. S produktem máme dlouhodobé zkušenosti a můžeme jej za náš tým opravdu doporučit, proto nemůže chybět ani na našem biohackerském eshopu.

Zakoupit na našem eshopu


Respektujte svou individualitu

K tomu mám další věci, ale to už je vysoce individuální a nikdy nikomu nedoporučuji plně kopírovat něčí protokol. Je velice důležité si udělat krevní a jiné testy, abyste vysledovali, co se ve vašem těle vlastně děje, a na základě toho a dalších věcí komplexně sestavit pro vás individuální protokol. Co se týče mých subjektivních zkušeností, už po měsíci užívání tohoto protokolu nad rámec toho, co všechno dělám, se mi zvýšila energie během dne tak o 30 %. Což je v době, ve které se teď nacházíme, velkým přínosem. 

Pro představu, jaké krevní testy si nechat udělat, můžete mrknout na tento můj článek. Nicméně záleží na vašem věku, pohlaví a dalších faktorech. Kdybyste si nebyli jistí, napište mi na můj email – viz níže. Máte nárok nechat si jednou za dva roky udělat komplexní krevní rozbor hrazený pojišťovnou. Tak proč toho nevyužít?  

Kvalitní zdroj NMN můžete koupit zde.

Pozor (Disclaimer/Zřeknutí odpovědnosti)!

I přesto, že tento doplněk stravy může zpomalit stárnutí u člověka, je zde ještě hodně prostoru pro vědecké zkoumání. Každý z nás jako jednotlivec je trochu jiný, a proto každý z nás může i na tuto látku jinak reagovat. Pokud jste zdravý jedinec a chcete experimentovat, proč ne. Pokud však máte jakékoliv zdravotní problémy, konzultujte jakýkoliv experiment tohoto druhu se svým lékařem. Můžete si ublížit a to přeci nechcete. Tak i tak, tento článek slouží jako informace o tom, co existuje – nikoliv jako lékařská rada či doporučení.

Zdroje:

 1. https://www.melvil.cz/kniha-konec-starnuti/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29514064/
 3. https://compoundingrxusa.com/blog/your-guide-to-nad-and-nmn-and-their-anti-aging-benefits/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7352172/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7238909/
 6. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04228640
 7. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03151239
 8. https://www.nickengerer.org/longevity-and-wellness/nmn-nicotinamide-mononucleotide-self-experiment-for-age-reversal
Veronika Allister

Veronika Allister

Veronika se v rámci biohackingu specializuje na spánek, chladovou terapii a ženský biohacking. Je zastánkyní holistického fitnessu a inovativních metod v oblasti zdraví, wellbeingu a dlouhověkosti (longevity). Fascinuje ji člověk, věda, technologie a moudrost starodávných kultur.

Podobné Příspěvky

Další příspěvek