Jaká je nejdůležitější superschopnost našeho těla? Možná to slyšíš poprvé, ale říká si homeostáza! Samotné slovo je odvozené z řeckých homois (stejný) a stasis (trvání). Z hlediska zdraví je to schopnost našeho těla udržovat si stejné a trvalé vnitřní prostředí. A proč to dělá? No přeci abychom mohli fungovat dlouhodobě a udržitelně. Aby naše těla byla flexibilní a zdravá a hlavně, aby se občas mohla vrhat do všemožných extrémů a netradičních výkonů, které je dlouhodobě nesemelou na kost! V nitru těla je tak homeostáza vůbec nejdůležitějším procesem a stojí za ním celá řada mechanismů.
Zdraví je jako dobře naladěný hudební nástroj
Nemusíš se zkoumat kousek po kousku, aby sis představil, jak nekonečně složitá mašina je lidské tělo. Je to prostor ohraničený kůží, kde všechno se vším souvisí. Každá buňka má svého souseda a s ním komunikuje. Mozek, srdce, imunitní systém, nikdo zde není kapitánem, ale všichni se musí podílet na spolupráci s jediným úkolem – udržet nás naživu.
Když máš v těle tolik odlišných typů a populací buněk, musíš mít i nějaká společná pravidla pro komunikaci. Nějaký společný cíl, nad-pravidlo, které ti vše usnadní. A tím pravidlem je právě udržovat stálé vnitřní prostředí – homeostázu. Je to takový stav příměří a pohody, kdy se všem dobře spolupracuje a buňky našeho těla jsou zkrátka na jedné vlně. Je to, jako když ladíme hudební nástroj. Každá struna na kytaře má svou roli a občas vypadne ze souhry. Aby ale mohl celý nástroj fungovat, musí se ta struna naladit zpět přesně na tu frekvenci, pro kterou byla vytvořena. Jedině tak je nástroj správně použitelný.
Je člověk od přírody extrémista?
Ale člověk přeci nefunguje 24/7 ve stavu vnitřního míru. Kdysi musel utíkat před šelmou, dnes spěchá do práce a občas své tělo z míru vyhodí pouhou negativní myšlenkou. Tomuto stavu se říká allostáza. Je to dočasné přizpůsobení se těla extrémním podmínkám. Když se sportovec rozeběhne, tělem mu začnou kolovat stresové hormony jako adrenalin, aby měl dostatek energie pro maximální výkon. Tělo se tak cíleně “vyhodí” z rovnováhy a ustanoví si nový a dočasný “extrémní” stav fungování. Má to svůj důvod, protože díky tomu můžeme překonávat vlastní limity, dodržovat termíny a zvyšovat svou schopnost přežití. Když ale v takovém extrému tělo necháme fungovat neustále, časem zapomene, jak vypadá jeho stav míru.
Dalšími takovými překážkami, které na nás dnešní doba šije a “vyhazuje” nás jimi z rovnováhy, jsou i průmyslově zpracované potraviny, informační stres, modré světlo, psycho-sociální stres. Kvůli těmto faktorům dochází k nedostatku kvalitního spánku, pohybu, přejídání se a následně k negativnímu obsahu naší mysli. Když našemu nástroji jménem tělo napínáme všechny tyto struny moc dlouho pro co nejvyšší tón – prasknou. A pak nám dá o dost víc práce nástroj znovu spravit a naladit, aby mohl fungovat dlouhodobě a v souznění. A přesně to se děje, když se rozhodí 4 nejdůležitější pilíře našeho zdraví – spánek, pohyb, strava a mysl.
Naštěstí tělo má svůj způsob, jak se “ladit” do míru. Naším úkolem je jen vytvořit pro to ideální prostředí. Jsme navrženi pro to, abychom překonávali extrémy, ale rovnováha je v dlouhodobosti a udržitelnosti tou hlavní veličinou. Stejně jako se ženeme do extrémů se musíme hnát i do starání se o vlastní zdraví. A předejít tak tomu, abychom si polámali struny na nástroji.
Všichni závodíme, ale jen někdo se o svůj závoďák stará
Své tělo si zde můžeš představit jako závodní auto a prostředí vyhrazené pro homeostázu jako depo na závodní dráze. Auta na závodní dráze jsou velmi dobře postavena k tomu, aby jezdila na co největší výkon. Ale když v závodu tráví příliš mnoho času, jejich základní součástky se opotřebují a auto se nakonec rozbije. Proto každý závoďák potřebuje i své depo, kam se může vrátit, nechat se opravit, doplnit energii. Homeostáza je tak prostředí – depo, kam se všechny mechanismy v našem těle navrací, aby se opravily, vyrovnaly extrémy a mohly fungovat dlouhodobě a udržitelně. Nikdo se přeci nechce rozbít kvůli jednomu závodu.
Jak takové ideální prostředí začít vytvářet?
Tím, že se všechno v těle ovlivňuje navzájem, stačí nám efektivně zasáhnout už jen jeden ze základních pilířů. Nejdůležitější je však začít se o sebe starat se zájmem. A to konkrétně o spánek, pohyb, stravu a práci s myslí. Maličkosti totiž ve výsledku způsobují velké změny a věda nám neustále ukazuje, že cvičení, studená sprcha, sauna, loving kindness (láskyplná) meditace nebo už jen 20 minut na místě, které vnímáme jako přírodu, jsou úplně nejefektivnějšími způsoby, jak snižovat stres a zlepšovat si zdraví.
Jaké malé krůčky tedy můžeme pro svou homeostázu udělat právě teď?
Pojďme se pořádně vyspat, nejíst dlouhodobě super-zpracované potraviny, občas se proběhnout nebo projít do přírody, ráno si dát studenou sprchu, někdy třeba i tu saunu a čas od času myslet na ostatní a představit si, že jim posíláme lásku a radost. Budete se divit, jak to změní a zlepší vaše prožívání a dokonce prodlouží život!
Nevíš, jak začít? Připravili jsme online kurz na optimalizaci celého dne, kde sdílíme naše tipy, jak si vytvořit ideální prostředí pro homeostázu, dlouhověkost a výkonnost.
Navštiv také e-shop Uplife.cz, kde najdeš spoustu doplňků pro své vnitřní prostředí. Například houby chaga a shiitake ovlivňují jeden z nejsložitějších systémů našeho těla – mikrobiom.