Máš ideální životní balanc? Ne? Může za to špatná homeostáza.

V dnešním článku se budeme bavit o homeostáze. Dozvíte se, co to je, proč je to základ pro porozumění fungování našeho organismu a jak tohle porozumění využít.

Slovo homeostáza pochází z řeckého homois (stejný) a stasis (trvání, stání). Již tohle nám napovídá, co tento pojem znamená. Aby náš organismus mohl fungovat správně, musí mít nějaké stálé vnitřní prostředí. Právě tohle homeostáza je. Je to systém, který si v průběhu času udržuje přibližně stejné prostředí. Dnes se budeme věnovat velice specifickému systému a tím je náš organismus.

Vším, co děláme, jak spíme, jíme, hýbeme se a na co myslíme, spouštíme celou kaskádu reakcí v našem organismu. Neustále tedy „útočíme“ na naši homeostázu, naše vnitřní prostředí. K tomu jsme samozřejmě přizpůsobeni, a tak většina funguje, jak má. Je to naprosto zásadní, jinak bychom prostě nepřežili. To v evoluci samozřejmě není úplně výhodná situace a ten druh nebo mutace, která způsobila, že homeostáza nefungovala, vymřel. Proto máme tak úžasnou schopnost si homeostázu zachovat.

Můžeme si představit jakýkoliv proces v našem těle, na úrovni tkání nebo i samotných buněk. Zde probíhá nejvíce biochemických procesů, jako je tvorba energie, proteinů a vůbec všeho, z čeho jsme složení, všeho, co nám umožňuje fungovat. Tyhle procesy fungují pouze v prostředí, které má určité vlastnosti jako jsou kyselost, tlak, teplota a další. Rozmezí těchto vlastností ale není široké, proto když se naruší, buňky vysílají signály (pro-zánětlivé cytokiny), že je něco špatně. Buď to zvládnou, nebo umřou, či spáchají sebevraždu. Tímto způsobem chrání celek před větším poškozením.

Přestože existuje nespočet dalších mechanismů pro zachování homeostázy, může dojít k dlouhodobému narušení některých z těchto procesů. Může to být kvůli našemu životnímu stylu, právě proto jak spíme, jíme, hýbeme se a na co myslíme. Téměř všechny tyto dimenze jsou dnes radikálně odlišné, než tomu bylo po většinu existence lidského druhu na téhle planetě. Je to určitá forma stresu, jak fyzická (spánek, jídlo, pohyb), tak psychická (obsah mysli). Když dlouhodobě budeme našemu organismu působit stres některou z těchto věcí, můžeme narušit procesy, které nás drží v chodu. Vzniká zde jakýsi deficit, malá odchylka od ideálního vnitřního prostředí a často již větší odchylka od ideálního fungování v prostředí vnějším.

Jak a proč jsme téměř všichni pod úrovní našeho ideálního fungování?

V dnešní společnosti a době na nás číhají různé pasti. Existují ve formě příliš zpracovaných potravin, informačního stresu, modrého světla, psycho-sociálního stresu atd. Kvůli těmto faktorům dochází k nedostatku kvalitního spánku, pohybu, přejídání se a následně negativního obsahu naší mysli. Spojují se nám tedy všechny čtyři nejdůležitější faktory pro náš systém: spánek, pohyb, strava a obsah naší mysli. Všechny tyhle čtyři faktory jsou spolu propojené a navzájem se ovlivňují. Když se například špatně vyspíme, rozhodí se nám hormony ghrelin a leptin, a kvůli tomu máme větší hlad (1). Máme tendenci se méně hýbat a tohle všechno má dopad na naši mysl (2). Začínáme se cítit nějak divně a přicházejí negativní myšlenky. Myšlenky nám přes adenohypofyzární osu spouští celou kaskádu reakcí v našem organismu, na který vyvíjíme větší a větší nápor (3).

To začíná být problém. Na základě každé z těchto věcí se nám zvedá zánět organismu, máme poškozenou imunitu, necítíme se dobře ve svém těle, máme málo energie, brain fog a často úzkosti a deprese (4, 5)

Je to jako začarovaný kruh; jak z něho ven?

Tím, že se všechny ty faktory ovlivňují navzájem, potřebujeme zasáhnout na mnoha úrovních zároveň. Nejdůležitější je spánek, ten ovlivňuje vše ostatní. Ruku v ruce s tím jde strava, můžeme například nejíst nic alespoň 2 hodiny před spánkem. Důležité je také udělat si co největší šero, nekoukat před spánkem na obrazovky. Obrovským faktorem je pohyb, můžeme začít procházkami nebo nějakým cvičením. V důsledku toho všeho se nám začne měnit i obsah naší mysli, na kterém bychom ale měli pracovat již v průběhu. Nemusíme dělat žádné radikální kroky, často je to o postupných malých změnách právě na všech úrovních našeho fungování.

Obrovským faktorem je obsah naší mysli, psycho-sociální stres, který je téměř všude kolem ovlivňuje celý náš organismus (6). Jak tento stres omezit a zlepšit si subjektivní prožívání reality našeho života?

Myslete na vaši mysl!

Ukazuje se, že 20 minut na místě, které vnímáme jako přírodu, cvičení, studená sprcha, sauna, nebo loving kindness meditace jsou úplně nejefektivnějšími způsoby, jak snížit stres, stresové hormony, ale právě i zánět (7, 8, 9)! Ano, je to ve finále neuvěřitelně jednoduché, ale i složité zároveň, právě kvůli těm pastem všude kolem v naší moderní společnosti.

Co tedy udělat? Pořádně spát, nejíst pořád super zprocesované potraviny, občas se jít proběhnout nebo projít do přírody, ráno si dát studenou sprchu, někdy třeba i tu saunu a čas od času myslet na ostatní a představit si, že jim posíláte lásku. Budete se divit, jak to změní a zlepší vaše prožívání, a dokonce prodlouží život (10, 11)!

Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.

Vojtěch Hlaváček

Vojtěch Hlaváček

Vojta vystudoval biologii a přes jeho fascinaci s vědomím se dostal k neurovědám. Mozek a jeho optimalizace je esencí toho, co Vojta v Code of Life dělá. Dále se zajímá hlavně o propojení těla a mysli. Jak se tyto dvě roviny navzájem ovlivňují a jak zlepšit naší každodenní zkušenost s prožíváním života.

Podobné Příspěvky

Další příspěvek