Loving-kindness meditace se ukazuje být nejefektivnější meditací pro duševní pohodu. Tuto zkušenost nemáme jenom my, ale i tisíce dalších po celém světě. Navíc to v nedávné době potvrdila o vědecká studie, na kterou naleznete odkaz na konci článku.
Problém pře-mýšlení
Často upozorňujeme na problém tzv. “overthinking”, kdy ve zkratce analyzujeme to, jak analyzujeme. Filtr pozornosti, který máme v hlavě, je neustále zanesen myšlenkami na úkoly, problémy a výzvy, kterým čelíme. Důležité je, že všechny mají co do činění s JÁ! O sobě přemýšlíme většinu času a upadáme tak do myslících smyček, které je těžké utnout.
V tom je síla loving-kindness! Je to zvláštní druh meditace, kdy se upřímně soustředím na ostatní a soucítím s nimi. Udělám tak krok z myšlenek o SOBĚ čistě jen tím, že myslím na ostatní. Věnuji ten čas a prostor v hlavě, kde jsem většinu času sám, abych do něj dostal i další bytosti. Přeji jim, ať jsou veselé a šťastné, a přeji to svým blízkým i těm, které neznám.
Síla představivosti
Co se asi stane člověku, který začne myslet na ty nejpříjemnější pocity, které vůbec jeden může zažít? Není to, jako kdyby je zažíval? Počkat, ano, to dává smysl! Je to přesně tak!
V mozku to funguje krásně. Ten čas od času zažívá podobné emoce a myšlenky, které si (ostatně jako všechno), zapisuje. Během toho se v něm spínají neuronální vzorce, které tyto myšlenky a emoce “kódují”. Co se stane, když to udělá obráceně? Jde to i bez přímého prožitku? Vizualizace a myšlení dokáže mozek posunout do stavu, jako by dané mentální obrazy opravdu prožíval. Spustí to v něm stejnou kaskádu, jako když se mu dané myšlenky a emoce dějí. Vyzráli jsme na mozek? To spíš on vyzrál na nás, jelikož tahle schopnost je mu vlastní už nějaký pátek.
Tímto se mění náš mozek, dlouhodobě. A s ním i my. Když jednou za čas provedeme krátké loving-kindness cvičení, zesílí se nám neuronové mapy spojené s prožíváním pozitivních emocí a snáze je pak znovu aktivujeme při další příležitosti. A také nás to dostane z nekonečných smyček přemýšlení o sobě.
Jak takové cvičení vypadá u nás v hlavě? My si třeba představujeme, jak lidi objímáme. Jak to vypadá u tebe? Praktikuješ tenhle typ meditace?
Studie:
V této studii se lidé 12 minut procházeli a upřímně měli náhodným kolemjdoucím přát štěstí. Byli zde i 2 kontrolní skupiny, které prováděly podobné cvičení, nebo se jen soustředily na ostatní.
Skupina loving-kindness, která přála štěstí ostatním, zaznamenala pokles úzkosti, zlepšení nálady a pocitu štěstí, empatii a sociální propojení nejvíce ze všech skupin. Tady si můžete přečíst celou studii.
Zapamatuj si:
Pár minut denně, které věnuješ myšlenkám na ostatní, přáním jen toho nejlepšího, ať jsou šťastní a zdraví a možná je i v duchu obejmeš, bude to nejefektivnější, co můžeš pro svou aktuální a budoucí náladu udělat.