Doplňky stravy jsou širokou skupinou, ve které není snadné se vyznat. Všude dokola opakujeme, že doplňky stravy nejsou samospásné, a i když člověk pojídá tucet nejrůznějších bylin, extraktů a dalších látek, nenahradí to pestrý životní styl plný pohybu, kvalitního spánku či péče o světlo ráno a večer. Doplňky stravy ale mohou být výbornou nadstavbou k tomu všemu. V dnešním článku se nebudeme věnovat těm základním, jako jsou omega 3, zinek, magnesium a podobně. Podíváme se ale na několik specificky zaměřených skupin doplňků stravy. Budou to adaptogeny, nootropika, medicinální houby a doplňky pro dlouhověkost.
Jak fungují adaptogeny?
Příroda nabízí celou řadu bylin a medicinálních hub, které se řadí do skupiny tzv. adaptogenů. Adaptogeny jsou speciální v tom, že kromě některých specifických efektů na naše tělo vyvolávají změnu, kterou si organismus reguluje směrem, který sám potřebuje. Jde tedy o to, že adaptogeny vyprovokují nejrůznější procesy v našich buňkách, které následně mohou řešit nerovnováhy v našem organismu. Valná většina adaptogenů má také dopad na zánět, který snižuje. To může být jejich specifický efekt, či znovu potřebná reakce buněk, kterou si samy řídí.
Mezi nejzajímavější adaptogeny v působení na náš organismus patří:
- Rozchodnice růžová – Kde zakoupit?
- Ashwaganda – Kde zakoupit?
- Ženšen pravý – Kde zakoupit?
- Kurkumin (z kurkumy Curcuma longa)
- Lékořice (Glycyrrhiza glabra)
Co jsou to nootropika?
Jedná se o látky ovlivňující činnost mozku a kognitivních funkcí. Oproti obyčejným kognitivním “nakopávačům” mají nootropika i neuroprotektivní účinky – tedy chrání buňky mozku před poškozením a tělo na ně reaguje s minimálními vedlejšími účinky. Nootropika proto na rozdíl od jiných látek fungují svým specifickým způsobem:
- Posilují paměť a učení
- Posilují učení i za stresových podmínek
- Chrání mozek před fyzickým a chemickým poškozením
- Posilují sebe-regulaci mozku a neuronů
- Vyvolávají minimální vedlejší účinky
Nootropik existuje celá řada. Lze je užívat jako doplňky stravy dlouhodobě k vytvoření základů pro optimální kognici, nebo jako krátkodobé posilovače pozornosti, díky jejich práci přes ovlivňování zpětnovazebných smyček neurotransmiterů v mozku. Patří mezi ně například syntetické racetamy jako aniracetam nebo piracetam, velmi silné látky s nootropickým efektem, ke kterým je ale třeba přistupovat velmi obezřetně. Těm se v kurzu nevěnujeme, místo toho jsme si vzali do hledáčku daleko udržitelnější formy nootropik, jako jsou ta na přírodní bázi.
Jaká nootropika možná znáte i neznáte?
- Brahmi – Kde zakoupit?
- Gingko biloba
- Noopeptidy
- Piracetam
- Kofein
- L-theanin
- Alpha GPC
- CDP-cholin
Co jsou to medicinální houby?
Medicinální houby tvoří svou speciální kategorii mezi suplementy. Jedná se většinou o dřevokazné nebo jiným způsobem parazitické houby, které jsou stále více zkoumány pro své biochemické mechanismy, vliv na imunitní systém, mozek a kognitivní funkce. Obsahují řadu v těle aktivních látek, jako jsou různé beta-glukany, které mají vliv na imunitní systém či působí proti cizorodým bakteriím a virům spolu s podporou tvorby energie (ve formě ATP).
Každý druh houby obsahuje odlišná množství a složení aktivních látek a jejich kvalita pro užití závisí na způsobu, jak jsou tyto látky z houby získávány. Většinou se jedná o alkoholové extrakce, které jsou poté podávány formou houbových tinktur. Avšak medicinální houby je možné konzumovat v různých formách. Například je přidat do jídla, konzumovat je sušené či právě ve formě koncentrovaného tinkturového extraktu. Jejich vliv na náš imunitní systém a celkové zdraví je velmi zajímavý a budoucí studie snad ještě více poukáží na jejich pozitivní účinky a další možnosti užívání.
Houbový balíček rovnou z Finska s 20% slevou na našem eshopu www.uplife.cz
Příklady ze světa medicinálních hub, naše nejoblíbenější a kde je sehnat?
Co jsou zač suplementy dlouhověkosti?
Stárnutí je zhruba definováno následujícími slovy: “Narůstající ztráta fyziologické integrity vedoucí k narušeným tělesným funkcím s náchylností ke smrti” (1). Stárnutí je zároveň hlavním faktorem pro rozvoj nejrůznějších chorob jednoduše proto, že stárnoucí tělo už nedisponuje takovou schopností regenerace a obnovy tkání. Největší množství změn se odehrává na úrovni DNA, genetického kódu, který je obsažen v každé buňce lidského těla. Tento kód a vše s ním související je velmi křehký na poškození v průběhu života. Právě zde se odehrává velká většina procesů stárnutí. Podle teorií stárnutí je za něj zodpovědných zhruba 9 faktorů, které jsou vypsané níže.
Dnes existuje neustále se rozvíjející obor dlouhověkosti, který zkoumá, jak stárnutí zpomalit nebo dokonce zvrátit. Ve středu zájmu jsou také různé látky a suplementy fungující na té nejzákladnější buněčné úrovni v těle. Mezi suplementy označené štítkem dlouhověkosti se řadí ty, které tato oblast zkoumá pro jejich účinky na alespoň jeden z následujících faktorů stárnutí.
- Genomová nestabilita (poškození DNA buněk a mitochondrií)
- Krácení telomerů (Telomery jsou takové čepičky, které ochraňují DNA. Zkracují se s každým dělením buňky.)
- Epigenetické změny (Velmi často se jedná o ztrátu informace buněk, které hromadí chyby.)
- Narušená rovnováha proteinové stability (chyby při tvorbě proteinů, které skládají dohromady tělo a veškeré procesy v něm)
- Narušená rovnováha živin (problémy s metabolismem souvisí s rozvojem nejrůznějších nemocí)
- Mitochondriální chyby (Mitochondrie jsou “elektrárnou” buňky, pro kterou vyrábí ATP.)
- Senescentní buňky (buňky, které zastaví buněčné dělení a hromadí odpadní látky)
- Vyčerpání kmenových buněk (důležité pro obnovu buněk v těle)
- Narušení mezibuněčné komunikace (Když nefunguje komunikace na molekulární úrovni, způsobuje to spoustu problémů.)
Příklady ze světa doplňků dlouhověkosti:
- SAMe (S-adenosylmethionin)
- Berberin
- Pterostillben
- SIRT1 aktivační látky (nacházející se například v borůvkách)
- Resveratrol
- NMN
- Quercetin
- Reishi