Sladká chuť lékořice pro naše lepší trávení

Jaké zdravotní benefity skýtá sladký kořen?

Kořen této rostliny tvoří součást mnoha oblíbených pochutin a je známý především pro svou nasládlou chuť a vůni. Její botanický název Glycyrrhiza je odvozený od řeckých slov glycos (sladký) a rhiza (kořen). Tudíž lékořice znamená doslova sladký kořen. Mezi biohackery a tradičními bylinkáři se její užívání zaměřuje na trávicí potíže, nemoci dýchacích cest, nachlazení nebo pomoc při únavě. Patří mezi nejdéle tradičně užívané rostliny na světě.

Účinky lékořice (detailně rozepsané níže):

  • Apetit a hubnutí: Látka glabridin způsobuje inhibici genových drah, které vedou k tvorbě tuků. Pomáhá také při procesu oxidace mastných kyselin, zjednodušeně jejich využití a spalování. Také snižuje apetit a tak napomáhá předcházet obezitě a usnadňuje hubnutí.
  • Relaxace a spánek: Zkracuje dobu potřebnou k usnutí a navíc nás uklidňuje skrz mechanismus vazby na GABA receptory (GABA je inhibiční neuropřenašeč v mozku).
  • Snížení zánětu: V laboratoři snižuje prozánětlivé reakce buněk. 
  • Mozek: Lékořice vykazuje některé neuroprotektivní vlastností včetně potenciální prevence neurodegenerativních onemocnění a zlepšování kognitivních funkcí. Také inhibuje enzym, který rozkládá acetylcholin (tím ho máme v mozku dostupného víc), což je neurotransmiter, který se uplatňuje v učení, paměti a pozornosti.
  • Antioxidační aktivita: Lékořice obsahuje celou řadu antioxidantů, které fungují mnoha různými mechanismy a společně přispívají ke zmiňovaným pozitivním efektům.

Nejdůležitější látky v lékořici

  • Kyselina glycyrrhetinová
  • Glycyrrhizin
  • Glabridin
  • Kumariny
  • Flavonoidy (Prenylicoflavone A, Glysasperin A, Licoricidin, Hispaglabridin A, Isoagnusone A, Kanzonol K, and Glycyrrhisoflavone)
  • Liquiritigenin

Apetit a hubnutí

Vědci zjistili, že podávání glabridinu myším vedlo ke snížení příjmu potravy. To vyústilo ve výzkum, zda glabridin pomáhá se snížením váhy a tuku, bez ohledu na omezení příjmu potravy. Dvě skupiny myší pak dostávaly stejné množství potravy, ale ty, kterým byl podáván i glabridin, měly nižší tělesnou hmotnost i méně tukové tkáně.

Studie také ukázala, že se glabridinem zvyšuje aktivita genů, které se uplatňují při oxidaci mastných kyselin, tedy zjednodušeně při spalování tuků. Zároveň také potlačil aktivitu genů, které slouží pro tukovou syntézu (fatty acid synthase, acetyl-CoA carboxylase). Glabridin byl také schopen modulovat mitochondriální aktivitu, která přispívala k oxidaci mastných kyselin. Glabridin v lékořici tedy může fungovat jako prevence obezity a metabolického syndromu, který je s obezitou asociovaný (1).

Relaxace a spánek

Lékořice je považována za sedativní a využívá se jako pomocník při problémech se spánkem. Ukazuje se, že se některé látky v lékořici váží na GABA receptory v mozku. GABA je kyselina gama-aminomáselná, které je tím nejdůležitějším inhibičním neuropřenašečem. Když se studuje mozková aktivita, nejčastěji se mluví o aktivaci. Mozek se ale neustále pohybuje v rovnováze a pro správné fungování je inhibice stejně důležitá jako aktivace. GABA je právě ten tlumící neuropřenašeč, a proto má lékořice lehce sedativní efekt. Prováděla se i studie s etanolovým extraktem, tedy tinkturou, a ta dokázala snížit tzv. sleep latency, tedy čas potřebný k usnutí (2). Tady najdete zmíněnou tinkturu na našem eshopu.

Snížení zánětu

Další studie prokázala potlačení prozánětlivé aktivity glií. Glie jsou buňky v mozku, bez kterých bychom se neobešli. Umožňují neuronům správně fungovat, dodávat jim živiny, ovlivňovat jejich funkce a starat se o prostředí mozku. Zároveň také přispívají k fungování imunity a dokáží zvýšit zánět. To je ale pro nás a náš mozek velice nevýhodné, protože zánět chceme udržet na co nejnižší úrovni.

Vědci si v laboratoři na Petriho misku vzali několik glií a pozorovali jejich reakce s a bez některých látek z lékořice. Ukázalo se, že glabridin snižuje prozánětlivou reakcí glií a ostatních buněk skrz potlačení genové linie, která se uplatňuje právě při zvyšování zánětu, NF-κB (nukleární faktor kappa B) (3, 4). Více o zánětu si můžete přečíst v mé bakalářské práci nebo například v tomto článku

Mozek

V různých modelech nemocí se u myší ukazuje, že lékořice má neuroprotektivní účinky (5, 6). Mohla by také pomoci se zlepšováním kognitivních funkcí (7, 8). Zajímavé je, že má i možné anti-neurodegenerativní účinky, protože látka liquirtigenin obsažená v lékořici zmírnila zhoršenou schopnost učení u myši s modelem Alzheimerovy choroby, a navíc snížila amyloid-beta plaky, které jsou s touto neurodegenerativní chorobou spojeny (6, 9). 

Acetylcholin

Další studie také ukázala na možné zvýšení acetylcholinu, kvůli inhibici enzymu, který ho metabolizuje a mění na jinou látku. Je tedy možný nootropický efekt lékořice a v důsledku zlepšení kognitivních funkcí, protože skrz zvyšování acetylcholinu, který hraje roli nejen v pozornosti a paměti, fungují nejrůznější nootropika, látky posilující kognitivní funkce (10).

Lékořice také zlepšuje výkon myší, snižuje produkci laktátu a únavu (11).

Kardiovaskulární zdraví

Lékořice u lidí i u myší dokázala snížit LDL cholesterol (to je ten špatný) a tím chránit před aterosklerózou (12, 13, 14). Ukazuje se, že také dokáže zvýšit tlak (15).

Antioxidační aktivita

Mnohé z výše zmíněných látek (glabridin, liquirtigenin, glycyrrhizin) jsou zároveň antioxidanty. To znamená, že snižují oxidativní stres způsobený volnými kyslíkovými radikály. Stejně jako kyslík způsobuje reznutí železa, tak i kyslíkové radikály v našem těle, které přirozeně tvoří naše mitochondrie, dokáží poškozovat, čeho se dotknou. S jejich normální úrovní se naše tělo dokáže bez problémů vypořádat, ale pokud je dlouhodobě pod vyšším náporem stresu, naše seberegulační mechanismy se začínají narušovat. 

Lékořice tedy pomáhá s volnými kyslíkovými radikály a následnou oxidací a má pozitivní vliv na celou řadu funkcí, které v tomto článku popisujeme. Je dobré si uvědomit, že celý náš organismus je propojený, a pokud dokážeme (stejně jako v biohackingu), zlepšit jeden jeho aspekt, s největší pravděpodobností budou i ostatní fungovat lépe. 

Proč konzumovat lékořici ve formě tinktury? 

Ve studiích se ukazuje, že látka glycyrrhizin snižuje testosteron a zvyšuje kortizol v množstvích nad 500 mg denně (16, 17, 18). Není to asociované s ničím toxickým či nebezpečným a tento efekt se po snížení pířjmu glycyrrhizinu vrací zase na normální úroveň. Byť nám tento účinek nijak neublíží, je to informace, kterou je dobré si uvědomit. Rozhodně bychom 500 mg (glycirrhizinu) neměli přesahovat pravidelně.

I proto se používají tinktury, tedy extrakty této byliny, které mají koncentrované ostatní pozitivní látky (flavonoidy), ale zároveň mají málo glycyrrhizinu a při standardním užívání se 500 mg dávky nedá dosáhnout. I proto my sami na našem eshopu nabízíme právě tinkturu z lékořice, a ne formu prášku či jiného extraktu.

Zdroje:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22493094/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22543233/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19455572/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16354764/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16867245/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16821116/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15671690/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15120462/
  9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21872584/
  10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16822217/
  11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21304608/
  12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9250104/
  13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19024795/
  14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9199893/
  15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12574791/
  16. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15579328/
  17. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8126129/
  18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10543414/

Kvalitní tinkturu lékořice můžeš pořídit na eshopu UpLife.cz

Vojtěch Hlaváček

Vojtěch Hlaváček

Vojta vystudoval biologii a přes jeho fascinaci s vědomím se dostal k neurovědám. Mozek a jeho optimalizace je esencí toho, co Vojta v Code of Life dělá. Dále se zajímá hlavně o propojení těla a mysli. Jak se tyto dvě roviny navzájem ovlivňují a jak zlepšit naší každodenní zkušenost s prožíváním života.

Podobné Příspěvky

Další příspěvek