Cordyceps militaris – medicinální houba ze severu

Medicinální houba pro lepší imunitu, mikrobiom i proti chronické únavě.

Houby, mezi které se řadí i Cordyceps militaris, jsou jednou z nejzáhadnějších skupin života. Vědci je kvůli jejich povaze nemohou zařadit ani mezi živočichy, ani mezi rostliny, a tak si existují ve své vlastní houbové skupině. Co se týká zdraví, mají houby, hlavně ty medicinální, hlubokou tradici. Biohacking a západní věda jsou společně přitahovány k houbám vyskytujícím se zejména na východě. Tam s nimi tradiční čínská medicína a ájurvéda pracují pravděpodobně už tisíce let a místní na ně nedají dopustit. Díky vědě dnes zjišťujeme stále víc a podivujeme se nad tím, jak moc kvalitní a efektivní účinek mají medicinální houby na naše zdraví. 

Medicinální houby studované vědou

Cordyceps je houba, která si získala pozornost vědy díky své dlouholeté tradici. Najdeme ji téměř na celé severní polokouli. Na východě se přirozeně vyskytuje v nepálských údolích a horách na místních housenkách a lidé ji odedávna využívají pro své zdraví. V současné době věda potvrzuje účinek cordycepsu na celou řadu systémů v těle včetně soustředění, imunity a složení mikrobiomu. To ve výsledku přispívá k fungování mozku, našeho trávení a podpoře ochranných mechanismů našeho těla. V kombinaci s kvalitním životním stylem je Cordyceps skvělým doplňkem pro udržování dlouhodobého zdraví. 

Účinky

1) Mikrobiom

 • Podporuje mikrobiální imunitu a rovnováhu přátelských bakterií (1)
 • Chrání naše vnitřní prostředí před vstupem škodlivých látek (2)
 • Zlepšuje trávení a eliminuje chuť na nezdravá jídla 

2) Imunita

 • V těle způsobuje “zdravý” krátkodobý stres a posiluje buňky proti negativním vlivům
 • Podporuje dlouhodobou imunitu a disponuje antivirovými účinky (3, 4, 11, 12)

3) Energie

 • Funguje proti chronické únavě a podporuje regeneraci tkání nadledvinek pro tvorbu “aktivačních” hormonů (6, 7)
 • Podporuje v těle tvorbu molekul energie ATP a zlepšuje práci s kyslíkem (5)

4) Mozek

 • Podporuje učení na té nejzákladnější úrovni skrze neuroplasticitu (10)
 • Účinkuje proti depresím a úzkostem a uklidňuje mozkové okruhy (7, 8, 9, 10)

Jak Cordyceps militaris funguje a s čím pomáhá?

Mikrobiom

Mikrobiom je soubor mikroorganismů, které nám pomáhají trávit a ovlivňují téměř vše v našem těle, mimo jiné i náladu. Cordyceps militaris obsahuje řadu látek užitečných pro naši mikrobiální imunitu. Flavanoly v něm obsažené fungují antifungálně, tedy proti houbovým patogenům v těle. Ve střevech tlumí růst nechtěných či přemnožených bakterií a zároveň neovlivňují ty pozitivní, laktát produkující bakterie, které jsou pro nás esenciální (1). Také mají svou roli v obnově střevních tkání a poškozené střevní sliznice, zejména pro inhibici růstu bakterií rodu Clostridium po léčbě antibiotiky (2). Tinktura a metanolový extrakt mají vyšší antimikrobiální účinky, zejména snižují houbové mykotoxiny obsažené v mikrobiomu. 

Antivirový efekt a imunita

Vyšší koncentrace cordicepinu mají také za následek antivirový efekt Cordycepsu. Zatím byly publikovány studie, které informovaly o pozitivním efektu proti viru chřipky, Epstein-Barrově viru, dokonce byl zaznamenán i efekt proti HIV viru (3, 4). 

Proti úzkosti

V mozku Cordyceps pomáhá uvolňovat neuronové okruhy a má tlumivý efekt na některé neurochemikálie (9, 10). Podporuje aktivitu GABA okruhů, které pomáhají relaxovat a zklidnit myšlení. Nedostatek kyslíku v určitých částech mozku je častou biologickou příčinou úzkostí. Cordyceps napomáhá mozku lépe pracovat s kyslíkem a zpřístupnit ho jeho tkáním (5). Krom toho podporuje paměť, schopnost mozku měnit se a tvorbu nových vzpomínek (10).

Proti dlouhodobé únavě

Cordyceps také pomáhá snížit dlouhodobou únavu způsobenou poškozením nadledvinek a obnovit základní funkce těla poškozené vysokou mírou stresu. Mimo to podporuje tvorbu energie ve formě ATP v mitochondriích (5).

Nejaktivnější látky a dlouhověkost

Adenosin, triterpeny, beta-glukany, antioxidanty, ergosterol, mannitol, cordicepin, ophinocordin.

Cordicepin

Podporuje energii a učení a chrání před depresí s úzkostmi. Podobá se molekule adenosinu, a tak se podílí i na tvorbě energie v mitochondriích. V mozku zvyšuje AMPA receptory a flexibilitu s citlivostí synapsí. 

Ophinocordin

Vykazuje antifungální efekt proti nechtěným houbovým patogenům, neovlivňuje bakterie.

Tyto látky aktivují tzv. dráhy dlouhověkosti přes AMPK a PGC1-a a rapamycinovou dráhu. Díky tomu naše tělo pracuje s “pozitivním stresem” a zlepšuje touto cestou fungování imunity, trávení, mozku i cévního systému. Kvalitní souhra složek našeho těla je základem pro dlouhověkost a zdravé fungování na úrovni i v pokročilém věku. 

Jak Cordyceps militaris bezpečně konzumovat?

Cordyceps a jeho užívání jsou obecně považovány za bezpečné, ale u lidí se specifickými zdravotními problémy či v kombinaci s určitými léčivy mohou vyvolat vedlejší účinky. 

 • Auto-imunitní onemocnění: Cordyceps reguluje imunitu, ale jeho suplementace může u lidí s poruchou imunitní rovnováhy způsobit přeaktivovaný imunitní systém a prohloubení symptomů. 
 • Poruchy srážlivosti krve: Cordyceps není vhodný pro osoby užívající antikoagulační léky či osoby s poruchami srážlivosti krve.
 • Imunosupresivní látky: Cordyceps kvůli svým imunitu podporujícím účinkům nemusí být výhodné konzumovat spolu s látkami, které imunitu snižují, jako jsou kortikosteroidy.
 • Ibuprofen: Léky na potlačení symptomů imunity není vhodné kombinovat s užíváním Cordycepsu.

Doporučení: Nekombinovat s dalšími silnými antibakteriálními adaptogeny.

Vhodné kombinace pro podporu imunity: Kurkuma, reishi, chaga.

Kde Cordyceps militaris sehnat?

V Code of Life máme rádi účinek a kvalitu, za kterou budeme ochotni se postavit. Sami chceme konzumovat to nejlepší, a tak hledáme kvalitní zdroje i ve světě, které pak přinášíme na českou scénu. Při výběru produktu dbáme na jeho nejlepší kvalitu, způsob výroby i zdravotní efekt na nás samotné. Produkty tak můžete zakoupit na našem e-shopu, kde najdete i cordyceps sinensis ve formě tinktury. Koupit můžete ZDE!

Disclaimer: Naší specializací není klinická medicína. Vycházíme z vědy a množství studií založených jak na zvířecích, tak lidských modelech. Při testování produktů v naší biohackingové praxi také používáme experimenty sami na sobě a různé způsoby měření. Neberte informace v tomto článku jako rady od svého lékaře a vždy k sobě a ke svému zdravotnímu stavu přistupujte zodpovědně.

Zdroje:

 1. https://link.springer.com/article/10.1007/BF00428591
 2. https://pubs.acs.org/doi/10.1021/jf990862n
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4303894/
 4. https://www.researchgate.net/publication/326261267_In_Vitro_Anti-HIV-1_Activity_of_Cordyceps_sinensis_Extracts
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28094746
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5584359/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12736514
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17827735
 9. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/cns.12060
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4851261/
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20668397
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22001898

Jiří Kryštof Jarmar

Jiří Kryštof Jarmar

Fascinují ho neurovědy, mozek a jeho optimalizace. Je věčný student a výzkumník na poli neurověd.

Podobné Příspěvky

Další příspěvek