Potřeba odlišení funkčního tréninku od jiných druhů tréninku vznikla díky rozšíření různých fitness cvičení, která jsou založena spíše na modelování postavy a snaze o co nejlepší estetický vzhled těla. Někdy se totiž silový nebo kondiční trénink tváří jako “funkční”, ale ve skutečnosti opravdu funkční není. Po zkušenostech našich trenérů a biohackerů s těmito druhy tréninku jsme zjistili, že “funkcím” těla nepřidávají, spíše naopak.
Jaké jsou znaky funkčního tréninku?
Jsou to kondice jádra, bočních vzpřimovačů trupu, rozumná míra mobility a flexibility. Jednoduše posilování svalů, které často nejsou tolik vidět na fotkách, ale o to jsou důležitější pro naše každodenní zdravé fungování. V neposlední řadě sem patří i dobré zapojení svalů do komplexních pohybů, jako je chůze, běh či konkrétní sport.
“Nefunkční trénink” totiž může v těle nadělat celkem paseku a náprava z nefunkčních vzorců na funkční si vyžádá velké množství času.
Jak nám pohyb pomůže v každodenním životě?
- Pohyb nastartuje endorfiny, které nám pomohou být lepší verzí sebe sama. Aktivují naše šťastnější já, které má dobrou náladu za každých okolností. Už 10 minut pohybu má pozitivní účinky. Když přes den tu a tam věnujeme chvilku cílenému pohybu, tak již od rána budeme vyzařovat více energie – budeme pozitivnější k lidem i věcem a lidé se kolem nás budou cítit lépe. V rodině, práci i obchodu to znamená, že budeš úspěšnější, oblíbenější, a tím také šťastnější. Navíc endorfiny i sociální život mají také silně antidepresivní účinky.
- Pohyb je jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit neurogenezi a neuroplasticitu, neboli růst nových nervových spojů mozku. Nejenže tím výrazně snížíš riziko neurodegenerativních chorob, ale také budeš každý den lépe fungovat, bude ti to rychleji a lépe myslet a podpoříš své soustředění.
- Snižuje míru zánětu v těle, a tím se výrazně podílí na naší dlouhověkosti a celkovém zdraví.
- Rozproudí krev. Na dostatečné míře prokrvení závisí funkce tvého mozku, stejně jako pohlavních orgánů. Bez dostatečného prokrvení nebude správně fungovat ani jedno z nich.
- Pohyb pomáhá rozproudit lymfu. Lymfa je klíčová pro naši imunitu. Navíc lymfa nemá žádnou pumpu, která by ji poháněla (jako krev má srdce). Potřebuje tedy pravidelný pohyb, aby mohla dobře fungovat, a s ní i náš imunitní systém.
- Pohyb urychluje metabolismus a pomáhá dobré fyzické kondici, metabolismu tuků, hubnutí a trávení.
Jak nám pohyb pomůže mít přes den mnohem více energie a jak může vypadat takový optimální pohybový den? To a více v dnešním videu.
Rád bys měl optimalizovaný den jako správný biohacker? Celý tým Code of Life pro tebe připravil unikátní online kurz Optimalizace dne pro zdraví, dlouhověkost a výkonnost. V kurzu nalezneš 45 videí, 143 stránek textu a průvodce zapisováním a měřením. Proč chodit, když můžeš létat?