V biohackingu je důležité se měřit. To píšeme snad v každém druhém článku na našem blogu. Ale kde začít? Když už si chci krevní testy udělat, jaké z nich mají opravdu smysl? V tomto článku použiji opět Paretovo pravidlo 20/80. To znamená, že vám předám těch deset nejdůležitějších testů, které má smysl podstoupit, pokud nemáte s krevními testy žádné zkušenosti.
Princip měření
Je důležité vědět, proč se chci změřit a jak s daty budu dál pracovat, jinak celý proces ztrácí smysl. Pro mě osobně je smysl jasný. Chci identifikovat svůj stav, nastavit případné vylepšení a podle biomarkerů zvolit správnou strategii. Celý proces podstupuji proto, že si chci zkvalitnit svoje zdraví, spokojenost a výkonnost. Je fajn vědět, proč to děláte vy, ideálně si svůj záměr někam napište.
Osobně si dělám krevní testy na samoplátce a v současnosti za ně utratím cca 40 000 Kč ročně. Já už se ale měřím delší dobu a biohacking je moje profese. Nemusíte nutně investovat takové peníze. Stačí vám investovat 2 000–10 000 Kč za rok. Pokud jste si zvolili tuto cestu, pak si můžete vybrat několik laboratoří, kam budete chodit. Já jsem navštěvovala AeskuLAB, které mají laboratoře po celé ČR. Nyní chodím zásadně k lékařům, se kterými spolupracujeme, protože tady je komunikace na úplně jiné úrovni s maximální důvěrou a mohu se na cokoliv dalšího doptat. Pracujeme s daty společně a to je velká přidaná hodnota.
Navázali jsme spolupráci s doktory z Vyšetři mě. Vyrobili jsme společně biohackingové balíčky na míru podle toho, co si člověk chce změřit. Můžete samozřejmě jít za svým praktickým lékařem a požádat ho, aby krevní testy dal na pojišťovnu, ale ne všechny testy vám pojišťovna zaplatí, plus je problém, že celý proces zabere mnohem více času. Stačí se nám ozvat a my vás můžeme celým procesem provést.
Jakmile dostanete výsledky krevních testů, je třeba, aby vám je někdo vyhodnotil. Doporučuji se v tom postupně vzdělat, abyste nebyli závislí na třetí straně a dokázali si výsledky do určité míry vyhodnotit sami. Na základě interpretace dat se můžete rozhodnout, co dál. Jakou strategii do svého života aplikovat, abyste byli tou nejlepší verzí sebe sama.
Jaké krevní testy má smysl podstoupit?
V rámci dlouhodobého pozorování našeho zdraví je důležité vědět, jak je na tom zánět v našem těle a to jak z pohledu buněčné i humorální, krátkodobé i dlouhodobé imunity. O tom, jak zvýšená míra zánětu v našem těle ovlivňuje celou řadu procesů, se krásně rozepisuje Vojta například v tomto článku.
1. CRP a krevní rozbor
CRP je protein akutní fáze sloužící k odhalení akutního právě probíhajícího zánětu v těle. Zvyšuje se zejména při bakteriálních onemocněních. Tímto jednoduše zjistíme, jak jsou na tom naše bílé krvinky. Kolikrát se nám stane, že nám něco je, jdeme k doktorovi a on nám předepíše Ibalgin a antibiotika, která rozhodí celý náš imunitní systém. Tento test stojí 100 až 300 Kč. Hladina CRP se zvyšuje po cca 6-12 hodinách od začátku zánětu. Tento test si můžete koupit i v lékárně a udělat si ho doma sami. Pokud na vás něco leze, je fajn zjistit skrz tento test svoji hladinu a na základě toho jednat dál. Zjistíte, zda je váš organismus oslabený.
2. Krevní obraz a diferenciál
Tento test slouží jako základní parametr k posouzení buněčné imunitní odpovědi. Přítomnost specifických forem bílých krvinek zpřesňuje diagnostické rozhodování v případě potenciální nákazy. Může dokonce odhalit nemoci projevující se různým počtem leukocytů.
3. Sedimentace erytrocytů
Jeden ze základních ukazatelů přítomnosti zánětu v těle. Závisí na rychlosti, s jakou klesají červené krvinky v krevní zkumavce.
4. Prokalcitonin
Prokalcitonin je ukazatel hyperakutního zánětu. Vystoupá velmi rychle po infekci, již za 6-8 hodin. V porovnání s CRP má vyšší senzitivitu i specificitu pro odlišení systémové a lokální infekce.
5. Homocystein
Zvýšená hladina homocysteinu v krvi se považuje za ukazatel zvýšeného rizika srdeční ischemie, infarktu myokardu, aterosklerózy, zvýšeného krevního tlaku, nebo dokonce vzniku rakoviny. Společným jmenovatelem všech těchto onemocnění je chronický zánět. Tohle je naprosto klíčový biomarker, který má smysl si dělat pravidelně.
6. Protilátky IgA, IgM a IgG
IgA jsou protilátky typické pro slizniční imunitu, tedy obranyschopnost všech tělních povrchů. Zvýšená hladina protilátek IgA může znamenat například parazitární infekci. IgM jsou protilátky časné specifické imunity, které vznikají obvykle po 2-3 týdnech od nákazy. Jejich zvýšená hladina svědčí o aktivním boji organismu s nepřítelem.
IgG jsou protilátky, které tvoří největší podíl celkových imunoglobulinů. Vytváří se obvykle v reakci na toxiny, odumírání bakterií, po očkování a po proběhlém onemocnění.
7. Krevní cukr (OGGT, HbA1C)
HbA1C najdete v žádankách, kde si ho stačí zaškrtnout a zaplatit pár stovek. Ukazuje nám jakýsi klouzavý průměr cukru za několik týdnů (6–12 týdnů). Je to skvělý ukazatel toho, jak náš organismus reaguje na cukr, jestli máme nějakou pravděpodobnost cukrovky či inzulinové rezistence. Co se týče testu OGTT, to je jednoduše orální glukózový toleranční test, který nám ukáže, jak inzulin v našem organismu funguje.
8. Hormony: testosteron, progesteron, estradiol
Testosteron je klíčový hormon pro naše zdraví a to nejen pro muže, ale i pro ženy. U žen je samozřejmě důležité měřit i ostatní hormony. Testosteron je nejdůležitějším mužský pohlavním hormonem. Produkován je varlaty a nadledvinkami. Testosteron je nezbytný pro růst pohlavních orgánů a přítomnost druhotných pohlavních znaků. Stimuluje tvorbu spermií, ovlivňuje mužské chování a svými anabolickými účinky podporuje proteosyntézu. Zvyšuje objem kostní i svalové hmoty. Při jeho zvýšené hladině se mohou projevit i negativní dopady na kůži, zejména tvorba akné. Testosteron se tvoří i v těle žen v tkáni nadledvinek. U žen může být vysoká hladina testosteronu příčinou kosmetických obtíží (zvýšené ochlupení, akné), ale i závažnějších problémů, jako je neplodnost.
Progesteron je jedním z ženských pohlavních hormonů. Svou úlohu sehrává zejména v těhotenství a to pro rozvoj prsní žlázy a její přípravu k laktaci nebo třeba dozrávání děložní sliznice. U mužů je produkován v nižší míře. Jeho vysoké hladiny mohou vést ke zvětšování prostaty či poruchám erekce. Proto je důležité měřit tento hormon i u mužů.
Estradiol je ženský pohlavní hormon, který se vytváří nejvíce ve vaječnících, ale také v průběhu těhotenství v placentě. Je nejdůležitějším hormonem od první menstruace až do menopauzy. Není důležitý pouze pro ženy, ale produkuje se i v mužském těle. U mužů reguluje správné dozrávání spermií a libido. Proto je opět důležité tento hormon měřit jak u žen, tak u mužů.
9. Vitamín D
Je dobré si nechat změřit převážně vitamín D (25–OH). Tento vitamín je ve skutečnosti skupinou látek patřících do vitamínů rozpustných v tucích. Je naprosto nezbytný pro správnou funkci kostí. Je zodpovědný za stovky reakcí v našem organismu.
10. Cholesterol, HDL, LDL
Celková hladina cholesterolu vypovídá o množství tukových částeček v krvi. Je dobré zároveň měřit nejen celkovou hladinu, ale i HDL a LDL. U cholesterolu HDL se jedná se o lipoproteiny s vysokou hustotou. HDL, lidově označovaný jako “hodný” cholesterol, má za úkol odvádět tukové částečky z tkání našeho těla do jater k dalšímu zpracování.
Co se týče cholesterolu LDL, ten nám ukazuje pravděpodobnost poškození cév. Je to lipoprotein s nízkou hustotou, LDL je lidově označovaný jako “zlý” cholesterol. Stěna cév se pod vlivem tukových částeček ničí, stává zánětlivou. Tyto procesy mohou vést ke snížení průchodnosti cév a tím pádem k infarktu a nevratnému poškození srdce.
Bonus: Biologický věk od AgeCurve
Existuje mnoho lidí a laboratoří, kteří vám budou chtít změřit váš biologický věk z krve, ale je to tak trochu o ničem. My jsme v týmu navázali spolupráci s AgeCurve, což je nový start-up, který měří biologický věk ze slin. Nevyplivne vám sice číslo, kolik přesně vám biologicky je, ale ukáže vám podsystémy v těle. Jak je na tom váš lymfatický systém, kardiovaskulární systém a další. Test se provádí ze slin a je to zatím nejpřesnější test na trhu. Za tímto projektem stojí parta super vědců, kteří jdou opravdu do hloubky. Číslo nedostanete z toho důvodu, že stárnutí podle nich není o číslech, nýbrž o procesu. To se mi na nich také líbí, protože sice je to hůř marketingově uchopitelné, ale dává to velký smysl ze zdravotního hlediska.
Těchto 10 (11) testů má za mě určitě smysl si nechat udělat. Nicméně pokud chce mít člověk komplexnější přehled o svém zdraví, pak to nestačí a je potřeba jít víc do hloubky. Nemusíte z toho mít ale paralýzu. Už to, že jste si přečetli tento článek a téma vás zajímá, je skvělé! Je to známka toho, že chcete převzít zodpovědnost za své zdraví a aktivně přispět ke své dlouhověkosti. Zároveň je skvělé někde začít a postupně do celé problematiky nahlížet. Ve finále by vás celá cesta měla bavit. Pokud ne, pak u ní dlouhodobě nevydržíte.
Já osobně celý proces vnímám jako hru. Laboratoř beru jako zastávku, kde se pobavím s odborníky, zasmějeme se a jdu domů. Je to jako návštěva kavárny. Vše je o tom, jak si to nastavíte ve své hlavě a jak k celému procesu budete přistupovat.