V sérii článků “Nejpopulárnější dechové techniky – čím se liší?” popisujeme silné a slabé stránky nejrozšířenějších systémů dýchání. V tomto článku se věnujeme metodě, která si získala celosvětovou popularitu.
Co pro náš každodenní biohacking může udělat? Na co si u ní dát naopak pozor? Čtěte dále.
Systém druhý: Wim Hof metoda
Wim Hof metoda je známá díky rekordům Holanďana Wima Hofa. Překonal – nebo ve většině případů spíše vytvořil – 26 Guinessových rekordů v odolávání chladu. Jeho na západě nevídané výkony zahrnují výstup na Mt. Everest do 6900 m n. m. pouze v šortkách, běh několika maratonů v teplotách -20 °C, dokonce bosky (země v trvale zamrzlých krajinách má pravděpodobně ještě nižší teplotu než vzduch).
Jeden z jeho světových rekordů je také to, že před cca 20 lety uplaval 66 metrů pod ledem, opět jen v plavkách a na jeden nádech. Tento konkrétní rekord asi o 10 let později (roky berte pouze orientačně) překonal Dánský národní šampion ve freedivingu (nádechovém potápění) Stig A. Severinsen. Aktuálně se chystá další vážný pokus o překonání tohoto stávajícího rekordu. Pokus o tento rekord byl schválen Guinessovou komisí na konci roku 2020 mému kamarádovi a kolegovi, Davidu Venclovi – českému národnímu šampionovi a držiteli národního rekordu ve statické apnoe (statická zadrž dechu pod vodou), v délce 7 minut a 54 vteřin. David bude plavat opět pod tlustou vrstvou ledu, bez neoprenu a na jeden nádech.
Zpět k Wim Hof metodě. Metoda má oficiálně 3 části: nastavení myšlení (ať už to pro vás znamená cokoliv), vystavování se chladu a Wim Hof dechovou techniku. Wim Hof dechová technika nebo alespoň její základní verze spočívá v provedení 30 dechů (hluboký aktivní nádech a “vypouštěcí”, pasivní výdech) a následné zádrže ve výdechu.
Wim Hof metodu popisuje také spoluzakladatelka Code of Life Veronika Allister ve své knize Hoř pomalu a také v animovaných videích, která naleznete na konci tohoto článku.
Osobní poznámka pro kontext, když píšeme o Wim Hof metodě
Wim Hof školí své instuktory od roku 2015. Libor byl prvním v Česku žijícím Čechem, který instruktorský kurz absolvoval. Do tréninku byl přijat v roce 2017.
Bavil se s Wimem mnohokrát i mezi čtyřma očima, což se podaří málokterému účastníku nabitých instruktorských kurzů, kde navíc Wim být vůbec nemusí. Trénink vedou holandští instruktoři a Wimova přítomnost je třešnička na dortu, která může, ale nemusí přijít.
Plánovali jsme s Wimem dva vědecké výzkumy, kterými chtěl Libor pomoci šíření metody. Jeden jsme realizovali. Výzkumnými subjekty, které Libor trénoval, byli vědci z Masarykovy univerzity při několikatýdenním pobytu na České polární stanici na Antarktidě. Druhý poté nerealizovali kvůli neshodám s jeho dětmi, které akademii vedou. Akademie nedlouho poté publikovala výzkum podobný.
V současnosti Libor s Wim Hof akademií nespolupracuje a nevyužívá označení jejího certifikovaného instruktora.
Silné stránky Wim Hof metody
Rychlé účinky. Účinky chladu a zrychleného dýchání na sobě každý pozná hned – jsou to silné aktivátory organismu i stresové reakce. Každá aktivita je zároveň stres, ze kterého pak organismus potřebuje regenerovat, například v prodlouženém hlubokém spánku).
Pro navnímání technik například ze systému Oxygen Advantage, který jsem popisoval v předchozím článku, potřebuje být člověk mnohem vnímavější ke změnám ve svém organismu. Ty přichází a cítí je na sobě třeba špičkoví atleti nebo vojáci, se kterými pracujeme (reference jsou součástí tématických online kurzů). Změny v organismu po cvičení s chladem nebo dýcháním ve Wim Hof metodě pozná každý. Na tento bod navazuji v prvním z bodů u nevýhod Wim Hof metody – který by si měl přečíst každý, kdo metodu cvičí nebo o tom uvažuje.
Jednoduchý marketing: po ledové koupeli nebo sprše se cítíme skvěle všichni. Otázkou k zamyšlení je, proč spojovat chlad vyloženě s Wim Hof metodou. Vincenz Priessnitz a mnoho našich minulých i současných otužilců využívá výhody chladu, stejně jako každý z nás – na zimu jednoduše nikdo patent nemá.
K síle chladu: sám jsem před lety na svém prvním workshopu Wim Hof metody uvažoval nad tím, jak je WHM odlišná od ostatních metod. Tehdy jsem pomáhal manažerům cvičit cizí jazyky (čínštinu a angličtinu) a také paměť. Ačkoliv jsem měl s klienty vždy velmi dobré výsledky, nikdy se nevyrovnaly takovému nadšení a vlně endorfinů, jako když dnes pomáhám lidem najít jejich cestu k chladu, jeho síle i eleganci.
Slabé stránky Wim Hof metody
Jistá převaha subjektivního zájmu nad objektivními výsledky studií. Bohužel pozoruji trend, kdy se prezentují v souvislosti s metodou hlavně články a studie, které ji podporují a ukazují její účinky. Takové zprávy jsou užitečné a mohou lidem hodně pomoci. Co ovšem potenciální rizika? Jsou nějaká? Pokud ano, jak se o nich dozvíme?
Na stránkách Wim Hof metody (akademie) najdete ve složce “Science” (věda) odkazy na studie prováděné často na Wimovi osobně. Najdete tam (celkem logicky) ovšem jen takové studie, které metodu podporují.
Je možné, že jednomu člověku se stejnou diagnózou pomohou a jinému ublíží? Teoreticky ano. O těch, kterým příliš intenzivní cvičení nepomohlo, ale potenciálně jim mohlo i uškodit, se z marketingových videí Wim Hof akademie pravděpodobně nedozvíme. Neberte to jako kritiku, žádná značka nemá ve svém zájmu ukazovat, kde jejich metoda mohla ublížit. Jen bych byl sám za sebe a ze svých osobních zkušeností opatrnější – ze zkušeností v rámci vlastního cvičení i praxe s několika sty lidmi, které jsem osobně provázel chladovou terapií i dechovými cvičeními.
Které informace jsou úplně naopak?
To, že se nám točí hlava anebo brní prsty, nemusí být nutně dobře – a rozhodně to neznamená, že jsme “překysličení” – právě naopak! Jak vysvětluje vědecky dobře podložený systém Oxygen Advantage (a před ním Buteyko metoda), při zrychleném dýchání dochází naopak k nedokysličení. To u Wim Hof dechové techniky, holotropního dýchání a dalších technik, často v angličtině označovaných jako “Breathwork”, pociťujeme právě motáním hlavy nebo změněnými stavy vědomí nebo vnímání přítomnosti a plynutí času. Toto nedokysličení je způsobeno právě velkým úbytkem oxidu uhličitého (CO2), ke kterému dochází u rychlého dýchání (hlavně ústy). Snížená míra CO2 v organismu má vasokonstrikční účinky – zmenšuje průměr cév, takže se do mozku a dalších orgánů dostává méně krve.
Wim Hof na některých podcastech (například u Joe Rogana) tvrdí, že se můžeme nasytit kyslíkem nad 100 %, například na 120 %. Nikde v dostupných zdrojích (mně ani dalším odborníkům na dýchání) není známa evidence, která by to potvrzovala. Naopak se ukazuje, že většina kyslíku v těle se nevstřebává. I u těch nejtrénovanějších jedinců je vstřebatelnost kolem 30 %, u běžných lidí kolem 10 %.
Vždy zvažme náročnost Wim Hof metody
Nevýhodou je celková náročnost na organismus. Jistá vlna (za mě neuváženého) marketingu způsobuje, že se bohužel mnoho lidí pouští do intenzivního chladového tréninku bez vědomí rizik a dlouhodobého horizontu. Z mé instruktorské praxe v rámci chladové terapie vyplývá, že 60-70 % nadšenců čeká do 3-4 měsíců (a někdy mnohem dříve) “stopka” ve formě nachlazení nebo extrémní únavy.
K dýchání samotnému. Buteyko metoda a systém Oxygen Advantage používají měření odolnosti organismu proti stresu, které spočívá v lehké zádrži dechu ve výdechu bez rozdýchávání. Tímto můžete měřit vhodnost intenzivních dávek chladu a dalších biochemických stresorů (jako je hyperventilace) na váš individuální organismus.
Wim Hof dechová technika může být jednoduše pro organismus některých lidí příliš náročná s přihlédnutím k jejich aktuálnímu stavu.
Já osobně jsem ve velmi dobré fyzické kondici (což se také očekává od kouče vrcholových sportovců a instruktora chladové terapie), ale přesto je pro můj organismus někdy dlouhá hyperventilace příliš stresující. U mě konkrétně to souvisí se stresem v mládí. Tehdy jsem byl extrémně nervózní ve společnosti a moje nadledvinky vždy musely produkovat velké množství stresových hormonů. Tím pádem v některých situacích hůře snáším biochemický stres.
U lidí s historií vyšší namáhanosti nervů a produkce stresových hormonů (hlavně adrenalinu) může tato technika způsobovat nadměrné zatížení organismu. Více o rizicích přehánění hyperventilace (Wim Hof dechové techniky) a velkých dávek chladové terapie najdete v tomto článku, kde můžete shlédnout i video s animací od Veroniky Allister, které jsme pro vás s naším týmem namluvili.
Slíbená animovaná videa o metodě od Veroniky – Wim Hofova Metoda – krok za krokem můžete shlédnout zde: část 1/2 a část 2/2.