V článcích a podcastech o dýchání se často zmiňuje termín “předýchání” (overbreathing). Co to je?
Vše postupně. Předýchání je stav, kdy “dýcháme až moc”. Můžeme sníst příliš mnoho jídla nebo vypít přehnané množství vody? Určitě ano. Tyhle životodárné věci nám mohou ubližovat a v extrémní míře nás poškodit nenávratně. S dýcháním to je stejné.
Co jsou to dysfunkční dechové vzorce?
Typy dýchání, které mají negativní efekt na náš organizmus v dlouho nebo krátkodobém horizontu.
Kdy dýchám “nefunkčně”? Vždy, když dýchám:
- nevědomě ústy v noci
- ústy nevědomě nebo polovědomě přes den (nejnebezpečnější je nádech, ale ani častý výdech nám nedělá dobře)
- používám k nádechu ústa při mluvení (dělá 95 % z nás)
- vydechuji bezdůvodně ústy
- často zívám nebo vzdychám
Proč je dýchání ústy takový problém?
Základní evoluční předpoklad je, že “nos je stvořen k dýchání a ústa k jedení.” Neprohazujte to ani jedním směrem, prosím. Tělo je kaskádou mechanismů nastaveno tak, aby každý z těchto otvorů a jeho používání tvořilo v rámci těla kompletní subsystém. Když nedodržujeme role, které jim dala příroda, vystavujeme se riziku, že některé z nich nebudou fungovat tak promyšleně, jak mají.
Nadměrné množství energie může tvůj organizmus stát i mluvení. Není to tím, že bys spaloval tolik energie činností tvého mozku.
Aby z nás vycházel hlas, musíme skrze hlasivky prohnat vzduch – tedy vydechovat. A tady se dostáváme k jádru pudla: výdech nás stojí oxid uhličitý (CO2). CO2 není jen odpadní plyn, jak jsme často slyšeli ve školách. Naopak, tvoří s kyslíkem (O2) nerozlučnou dvojici, která se doplňuje jako den a noc. CO2 totiž pomáhá kyslíku se vyvázat z hemoglobinu, který ho nosí z plic do tkání. Když je CO2 méně, tak se kyslík z krve vyvazuje hůř – a tím pádem ho do tkání dostaneme méně, než je optimální.
Tento proces jsme probírali také v podcastu Code of Life s Kryštofem a Vojtou.
Jak tedy “předýchávání” biohackovat?
- Nadechuj se nosem, vydechuj nosem.
- Omez vzdychání a sleduj se, kdy zíváš.
- Když hodně mluvíš, zadrž v pauze na chvíli dech ve výdechu. Tím navýšíš oxid uhličitý na jeho přirozenou úroveň.
- Spi se zalepenou pusou. Vezmi papírovou nebo hypoalergenní pásku a čtverečkem si na noc zalep pusu. Neboj, nic se ti nestane, neudusíš se. Naopak zažiješ výrazné zlepšení kvality spánku. Pokud se s páskou necítíš komfortně, zkus si ji dát přes den a třeba se s ní projdi po pokoji. Uvidíš, že nos to zvládne sám.
Funkčnímu dýchání zdar! Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.