V roce 1964 byla vytvořena jedna látka, která ovlivňuje mozek lidem dodnes. Svým uživatelům zlepšuje kognitivní funkce jako paměť, soustředěnost nebo bdělost. Její tvůrci ji pojmenovali Piracetam. Ruku v ruce s ním začal jeden podstatný proud biohackingu – zlepšování každodenní zkušenosti skrze nootropika neboli chytré drogy.
Co jsou to nootropika?
Nootropika pokřtili právě tvůrci Piracetamu v čele s vědcem C. E. Giurgeou a popsali, jak oproti obyčejným kognitivním “nakopávačům” mají nootropika i neuroprotektivní účinky – tedy chrání buňky mozku před poškozením a tělo na ně reaguje s minimálními vedlejšími účinky. Nootropika proto na rozdíl od jiných látek fungují svým specifickým způsobem:
- Posilují paměť a učení
- Podporují učení i za stresových podmínek
- Chrání mozek před fyzickým a chemickým poškozením
- Posilují seberegulaci mozku a neuronů
- Vyvolávají minimální vedlejší účinky
Nootropik existuje celá řada. Lze je užívat jako doplňky stravy dlouhodobě k vytvoření základních stavebních kamenů pro optimální kognici, nebo jako krátkodobé navyšovače pozornosti, díky jejich fungování přes ovlivňování zpětnovazebných smyček neurotransmiterů v mozku. Výše jsem zmínil racetamy, velmi silné látky s nootropickým efektem, ke kterým je ale třeba přistupovat obezřetně a jen pro speciální účely. Daleko udržitelnější formou nootropik jsou zejména ta na přírodní bázi – a těm se budeme z většiny věnovat i v následujícím textu.
Předtím, než se vrhneme do nootropik…
My lidé zpravidla tíhneme k hledání jednoduchých a rychlých řešení pro vše, co nás napadne. Jinak tomu není ani v oblasti seberozvoje a zdraví. Člověk by toho chtěl co nejvíc za co nejméně práce. Přirozeně. A proto jsou tak populární pilulky – pilulka na lepší spánek, pro úlevu od bolesti, pro super paměť. Nootropikům bez pochyby patří jejich místo mezi pilulkovými a rychlými řešeními daleko komplexnějších problémů. Skvělé na tom celém je, že opravdu fungují. Ale aby to byl proces dlouhodobý a udržitelný, o který nám v biohackingu jde především, musejí být užívána jen jako taková nadstavba všech dalších principů, na kterých celé biologické procesy stojí.
Pokud chceme ten nejlepší mozek s nejlepší pamětí, jedna pilulka nebo super-čaj to nezachrání. Nejprve jim musíme vytvořit v těle kvalitní substrát, na kterém se ony procesy paměti a pozornosti budou odehrávat. A jak na to? Odpověď je v kvalitním spánku a pohybu.
Pohyb mozek uvrhne do stavu, kdy je zaplaven celou řadou neurochemikálií a podporuje růstové faktory synapsí a neuronů tak důležitých pro formování paměti. Jde také o pozitivní stres, který organismus vybudí, a ten se pak vše lépe učí.
Spánek na druhé straně zajišťuje, aby se mozek zbavil všech škodlivých a nepotřebných zbytečností. Ve spánku se prořezávají nově vzniklé synapse se vzpomínkami a zůstávají jen ty nejužitečnější. Během několika hodin také dochází k překládání z krátkodobé paměti (to, co jsme se během dne naučili) do dlouhodobé (to, co si budeme pamatovat celý život).
Dobrá paměť a pozornost jako základní cíl nootropických doplňků
Nootropika, jak je uvedeno výše, by měla zlepšovat kognitivní funkce, jako je soustředění nebo pracovní a dlouhodobá paměť. Tato zlepšení jsou založena na mechanismech jejich působení v těle. Mezi nootropika se řadí látky, které přímo ovlivňují hladiny neurochemikálií v mozku, jako je dopamin nebo acetylcholin, a to ve výsledku vede k efektu na kognitivní funkce. Jiná nootropika fungují jako adaptogeny. To znamená, že svými aktivními látkami “vyprovokují” v buňkách pozitivní stresovou reakci, při které se vyplaví celá řada pro buňky přínosných molekul. V neposlední řadě vám mohu přiblížit nootropika pomocí látky, kterou zná úplně každý. Kofein v kávě nebo zeleném čaji přímo ovlivňuje velmi citlivé systémy v mozku, a tím dočasně zvládá snížit únavu a podpořit soustředění. O čtyři z nejzajímavějších nootropik se podělíme v následujících řádcích.
Alpha GPC (L-Alpha glycerylphosphorylcholine)
Alpha GPC je zkratkou pro alpha glycerylfosforylcholin. V mozku působí zvyšováním acetylcholinu, což je neuropřenašeč, který je důležitý zejména pro učení a paměť. Zlepšuje schopnost vybavit si informace a může pomoci s dobře známou “mozkovou mlhou v myšlení”, kdy nás sužují momentální kognitivní nedostatky. Je to nootropikum užitečné na zkoušky, veřejné vystupování či jakoukoliv jinou kognitivně náročnou aktivitu.
Jak funguje?
Popíšeme si mechanismus, kterým působí na neurochemikálii pozornosti acetylcholin. Alpha GPC se totiž chová jako prekurzor, ze kterého se acetylcholin vytváří. Acetylcholin má výsadní roli v mozku, protože signalizuje přenos dalších neuropřenašečů, jako je glutamát, glycin a dopamin. Poruchy v acetylcholinovém systému mohou vést k neurodegenerativním onemocněním a rozpadu osobnosti, jako se děje například u Alzheimerovy choroby. Acetylcholin tak hraje zásadní roli v kognitivních procesech, a to hlavně učení, pozornosti a paměti (1). Alpha GPC má potenciál i pro atlety. Ukázalo se, že dávka Alpha GPC podaná před tréninkem zvyšuje silový výdej a produkci růstového hormonu (2, 3, 4).
Shrnutí účinků:
- Zvyšuje neuropřenašeč acetylcholin
- Nootropikum zlepšující kognitivní funkce – paměť, učení a pozornost
- Zvyšuje silový výdej a produkci růstového hormonu
- Potenciál v léčbě neurodegenerativních onemocnění
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)
Rozchodnice je adaptogenní bylina. To znamená, že pomáhá organismu přizpůsobit se neustále se měnícím podmínkám. Zvyšuje prokrvení tkání a v několika studiích byl pozorován i její pozitivní vliv na snížení hladin dlouhodobé únavy (5). Ke snížení zánětu zase přispívá přes snížení C-reaktivního proteinu, který je považován za biomarker spojený se zánětlivostí organismu (6). Rhodiola by tak měla pomáhat před mentálně náročnými situacemi a úkony. Rozchodnici můžete zakoupit zde.
Korálovec ježatý (Lion’s Mane)
Neuroplasticita je schopnost mozku se měnit. Mozek se mění neustále a je to ten mechanismus, díky kterému se můžeme učit nové věci. Optimální neuroplasticita nám také pomáhá dlouhodobě správně fungovat v dnešním světě. Lion´s Mane, také zvaný yamabushitake, je medicinální houba, která napomáhá neuroplastickým procesům včetně podpory myelinizace (7), ochraně neuronů a zvyšování růstových faktorů neuronů (8). Extrakt z této houby také vykázal účinek při zmírnění kognitivního úpadku (9).
Zelený čaj a kofein
Mění a zlepšuje naši reakci na stres, a to z dlouhodobého hlediska. Díky látkám, jako je L-theanin, má zelený čaj relaxující účinky (10). Dlouhodobá konzumace zeleného čaje také souvisí s lepším propojováním mozku, které je dlouhodobým znakem jeho zdraví a úrovně kognitivních funkcí (11, 12). Zelený čaj pomáhá chránit před kognitivním úpadkem v důsledku stárnutí (13). L-theanin v kombinaci s kofeinem také zlepšuje kognitivní funkce, konkrétně pozornost, paměť, efektivnější změnu pozornosti a menší tendence k vyrušení při soustředění (14, 15). Kvalitní zelený čaj nabízíme také na našem e-shopu.
Už jsi viděl naši jedinečnou encyklopedii suplementů na základě vědeckých studií? Díky ní budeš vědět, kdy suplementy dávkovat a jak je kombinovat s nejlepším možným výsledkem!
Zdroje:
- https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/00207454.2013.765870
- https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-5-S1-P15
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1577400/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22673596/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S094471131000036X
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332219329671
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12675022/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18835171/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18844328/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0924224499000448
- https://link.springer.com/article/10.1007/s00213-014-3526-1
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6594801/
- https://www.aging-us.com/article/102023/text
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28056735/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24946991/