Dan s Vojtou dnes rozebrali výkonnost. Jak se starat o dopamin? Proč a jak nám ovlivňuje vnímání světa kolem? Na všechno jdeme zase od základních pilířů biohackingu. Jak nám pomáhají být výkonnější? Co můžeme pro výkonnost dělat? Proč je to důležité a jak o tom vůbec přemýšlet? Co je to “Napallate”? Co konzumovat pro vyšší hladinu energie a jak to dělat dlouhodobě? To vše a mnohem víc v dnešním dílu podcastu.
Kde začít s výkonností?
V rámci dlouhodobě udržitelné strategie je potřeba začít tím, čemu se tady věnujeme. Základními pilíři biohackingu! Ty máme pokryté ve spoustě dalších článků a zde jsou odkazy:
Následně jsme probrali mindset. Probíráme 3 hlavní tipy, co dělat pro lepší fungování a výkonnost.
- Jaké otázky bychom měli sami sobě pokládat? Důležité je si určit aktivitu, kde plynu, kde vnímám spád a nebere mi energii, jde to téměř samo. Tyhle věci často ignorujeme, i když nám jdou většinou nejvíc. Je dobré si uvědomit, kde jsou mé silné stránky a kde plynu jako voda.
- Vytvořit si bloky času, kdy se věnuji aktivitě, která je potřeba. Poměrově si rozdělit čas na každou aktivitu a více času dát té aktivitě, kde plynu, u které necítím rezistenci. Bloky času také rozdělí čas, kdy děláme něco, co je spíše pracovnější či náročnější. Následně je důležité si dát čas odpočinku, při kterém nebudeme myslet na ostatní aktivity. Ta nejlepší kombinace je podle studií právě rovnováha mezi sebekontrolou a hédonismem. Hédonismus považujeme za něco negativního, ale ukazuje se, že také vede ke štěstí, jenom to nezvládáme, když máme přemíru sebekontroly.
- Digitální hygiena! To je naprosto zásadní. Technologie a sociální sítě jsou navržené armádou neurovědců a psychologů, proti nim nemáme moc šanci. Věci, které neovládáme, nám skáčou do pozornosti a tu nám kradou. Kradou nám tedy to nejcennější, co v dnešní době máme. V přítomnosti telefonu (i když je vypnutý) se nám snižují kognitivní funkce u dalších aktivit. Zahoďte telefon z dosahu a dohledu. Tím získáte větší podvědomou kapacitu. Další tip je zrušit si automatická upozornění nebo nainstalovat greyscale.
Jak se starat o dopamin?
Dopamin je neuropřenašeč, který stojí za motivací a odměnou. Dopamin se nám vyvolává při každém upozornění a “lajku”. Začínáme být závislí na technologiích. Proto je potřeba se o náš dopamin starat. Měli bychom se o jeho zásoby starat, protože jsou konstantně na každém kroku pleněny. Všude jsou lákavé barvy a obrazovky, náš organismus a vizuální vnímání to nechápou a přeskakují pozorností sem a tam.
Technologie nejsou špatné, vůbec ne, jen je potřeba je využívat vědomě. Dopamin je v tom všem naprosto zásadní, protože jeho hladiny ovlivňují naši vůli. Když ho máme hodně, tak těžké úkoly nevědomě ignorujeme a více si všímáme odměny za tento úkol. Proto ho snáze udělám a to naprosto nevědomě!
Jak se potkat uprostřed?
Můžeme na to jít dvěma směry, ze shora dolů a zespoda nahoru. Ze shora dolů můžeme vědomě vnímat více odměny z daného úkolu. Zespoda nahoru si můžeme vytvořit základnu dopaminu a ten optimalizovat. Dopamin ovlivňuje vnímání světa kolem. Jeho hladina bude ovlivňovat i to, co ve světě děláme. Jaké vnímáme možnosti, či problémy nejrůznějších úkolů.
To nejjednodušší, co pro dopaminergní optimalizaci můžeme udělat, je kultivovat si vděčnost za všední věci, jako je jídlo, pití a existence samotná. Dalším nejdůležitějším “hackem” je právě digitální hygiena. Další zásadní věc pro výkonnost je kvalitní odpočinek, na to téma jsme nedávno nahráli podcast zde.
Ta poslední věc je Mucuna pruriens, tedy sametové fazole, o kterých se také bavíme a které můžeme využívat v extrémních situacích pro navýšení dopaminu.