Víte, co mě fascinuje celý můj život? Ano, je to spánek! V šestnácti letech jsem začala zažívat spánkové paralýzy, a tak jsem se o spánek začala víc zajímat. Dalších deset let jsem ho sice brala jako nutné zlo, ale nějakým způsobem mě fascinoval. Nenáviděla jsem ho, zdržoval mě, ale bylo na něm něco magického, neprozkoumaného.
Spánek je jako oceán. Víme o něm tak málo, a tolik nás k sobě přitahuje. Co moderní věda vlastně o spánku ví, a co neví? Proč vlastně spíme? Jaký vliv má spánek na náš mozek, paměť a učení?
Nedostatek spánku a jeho vliv na náš mozek
Před nedávnou dobou se zrovna zveřejnila vůbec největší kontrolovaná studie na nedostatek spánku. Prováděli ji výzkumníci z Michigan University a ukázali, že nedostatek spánku může způsobit velké škody – od pekaře, který přidá víc soli do sušenek, takže se nedají jíst, až po chirurgy, kterým se v důsledku nespavosti zvyšuje chybovost při operacích. Je to tak; každý den doktoři nechají při operacích cca v jedenácti lidech houbičku, kterou zapomenou vyndat.
Experiment: Spánkový experiment se prováděl na 234 lidech, kteří přišli do laboratoře v deset hodin večer. Měli vykonávat aktivitu, která zahrnovala rozhodování popořádku, v sekvencích. Výzkumníci sledované opakovaně vyrušovali, aby si museli vzpomenout, kde vlastně skončili. O půlnoci polovina z nich odešla domů spát a polovina z nich zůstala v laboratoři celou noc vzhůru. Ráno všichni, tedy obě dvě skupiny, pokračovali s tou samou činností. Ukázalo se, že skupina, která byla nevyspalá, měla velký nárůst chybovosti. Což není nic překvapivého. Nicméně, když se podíváme na výsledky do většího detailu, tak uvidíme, že ten večer, když přišli všichni do laboratoře, tak všichni do jednoho splnili zadání. Naopak ráno cca 15 % nevyspalých účastníků chybovalo, v porovnání s 1 % vyspalých jedinců. Další věc je, že nevyspalí jedinci měli problém si zapamatovat, kde se nacházeli, když byli přerušeni, ve srovnání s vyspalými jedinci.
Co z toho vyplývá? Že pokud je jedinec nevyspalý, pak více chybuje a jeho paměť funguje mnohem hůř. Není si pak schopen zapamatovat jednoduché kroky. Dokonce se ukazuje, že když je člověk nevyspalý a musí přes den čelit malinkým úkolům, jako je odpovědět na email nebo zprávu, tak je to pro jeho mozek opravdu bolestivý výkon.
Vliv spánku na Alzheimera a demenci
Žijeme v nevyspalém světě. Věděli jste, že například každý druhý Američan spí méně než šest hodin denně? Může spánek také za to, že se ve společnosti zvyšují nemoci, jako je Alzheimer a stařecká demence? Vypadá to, že ano. I když je zde mnoho dalších faktorů, které tyto choroby ovlivňují, zdá se, že spánek má na těchto chorobách velký podíl.
Když jdeme v noci spát a upadneme do fáze hlubokého spánku, která je pro nás klíčová, tak náš mozek vyrábí takové vlny. Ukazuje se, že u mladých a zdravých jedinců jsou tyto mozkové vlny během hlubokého spánku perfektně synchronizované, zatímco u starších jedinců (65+) se mozkové vlny už tolik nesynchronizují. Tahle synchronizace je důležitá pro náš mozek, který doslova zapne tlačítko “uložit” pro veškeré nové vzpomínky a informace. Nicméně snížení této synchronizace v mozkových vlnách hlubokého spánku se děje už dříve a to i u lidí, kterým je 30 nebo 40 let. Je to z toho důvodu, že stárnutím přicházíme o buňky v prefrontálním kortexu a jak je ztrácíme, tak už náš mozek není schopen vyrobit tak kvalitní mozkové vlny v hlubokém spánku.
Jinak řečeno, když se nám tyto mozkové vlny v hlubokém spánku nesynchronizují, tak náš mozek nemůže zmáčknou tlačítko “uložit” pro nové informace a vzpomínky. Tím pádem zapomínáme a jsme převážně odkázáni na dlouhodobou paměť. To vysvětluje, proč mi babička pořád dokola opakuje jeden a ten samý příběh ze svého mládí, ale už si nepamatuje, že jsme se viděly den předtím. 🙂
Vliv spánku na učení
Spánek má tedy velký vliv na naši paměť, a tedy i vliv na učení jako takové. Když se něco učíme, měli bychom jít spát hned potom, aby se to v našem mozku efektivně uložilo. To už jsme věděli dávno. Dnes se ale ukazuje, že je ještě potřeba se vyspat před tím, než se něco učíme! Pokud chcete, aby váš mozek byl schopný nasávat nové informace, potřebujete se na to pořádně vyspat, jinak mu to nepůjde. A to doslova.
Když se podíváme na školní systém, tak je to trochu alarmující. Takže pokud chcete například udělat zkoušku ve škole nebo máte důležitou prezentaci v práci a chcete ze sebe vykřesat to nejlepší, tak se na to raději pořádně vyspěte. To je ta nejlepší investice ze všech. Ponocování se rozhodně nevyplácí, i když si v tu chvíli myslíme, že je to ta nejlepší strategie. Není.
Co se vlastně ale děje v mozku?
Je zde něco, čemu se říká hipokampus, který bydlí v našem mozku. Je to takový informativní inbox. Přijímač. Je velmi dobrý v získávání a přijímání nových složek, které si mozek má zapamatovat.
Při dalších studiích se ukázalo, že mozek lidí, kteří spí osm hodin denně, byl skvěle schopen se učit novým věcem: jejich inbox mohl přijímat nové informace a držet je. Na druhou stranu lidem, kteří nespali, vědci v mozku nemohli naměřit žádný signál – jako by inbox neexistoval! Mozek ho prostě zavřel, aby nemohl vstřebávat nové informace.
Když se podíváme na člověka, který spí každý den kvalitních osm hodin, uvidíme, že během spánku jeho mozek informace z tohoto inboxu, hipokampu, začne jakoby převádět do jiné části mozku – na místo, kde se vše uloží do dlouhodobé paměti – do kortexu.
Takže když ráno vstanete a jste vyspalí, tak máte hned dva benefity:
1. Vzpomínky a nové informace se přesunuly z inboxu do dlouhodobé paměti, takže si je budete lépe a déle pamatovat.
2. Tím, že jste přesunuli tyto nové informace z inboxu, vyčistili jste si tam místo. Je to, jako když si uložíte složky z inboxu na USB a přesouváte si složky například do DROPBOXU. Takže máte nové místo na přijímání nových informací.
Tohle se děje v našem úžasném mozku každou noc! Nádhera, že?
Je to hodně zajímavé, protože když se podíváme na spoustu lidí ve společnosti, uvědomíme si, že spánek není naší prioritou číslo jedna. Mnoho lidí se ptá, jak si vytunit svůj spánek. Prvním krokem je: posunout ho na svém žebříčku priorit na příčku číslo jedna! Bez toho to nepůjde. Existuje spousta kroků, jak si spánek zlepšit – o tom však napíšu samostatný článek.
Spánek a děti
Když je spánek tak důležitý pro to, abychom se lépe učili, proč musí děti vstávat tak brzy do školy? V Americe například už existují školy, které na základě těchto informací začínají vyučovat v pozdějších dopoledních hodinách. Učitelé začali dokonce i měřit, jaký vliv tato drobná změna měla na výsledky dětí. Je to pozoruhodné, protože i tak malá změna jako jedna hodina má na děti velký vliv!
V jedné škole posunuli vyučovací hodiny ze 7:25 na 8:30. Když se vyučovací hodiny posunuly o jednu hodinu, něco se změnilo. Výsledky ukázaly, že studenti se zlepšili cca o 25 % rok poté, co začali chodit do školy o hodinu později. Naopak problémy chování se snížily! Takové změny ovlivní, na jakou univerzitu děti půjdou, až školu dostudují. A pravděpodobně to ovlivní i to, jakým směrem se ve svém životě vydají. Je to zajímavé, ale ještě zajímavější je, že jejich očekávaná délka života se zvýšila!
Lepší výsledky a méně autonehod
Ano, je to tak. Víte jaká je nejčastější příčina smrti mezi teenagery? Ne, není to sebevražda, ta je až na druhém místě. Je to autonehoda. A zde hraje spánek ohromnou roli. Další škola posunula začátek vyučovací hodiny ze 7:25 na 8:55 – tedy o hodinu a půl – a sledovaly se rozdíly v častosti autonehod studentů. Ukázalo se, že autonehody se snížily o 70 %! Což není málo… V Americe řídí od 16 let, mimochodem.
Měli bychom se zamyslet nad tím, jak moc ranní vstávání ovlivňuje naše děti, další generaci lídrů. Jedna věc je, že pácháme ohavné experimenty sami na sobě. To je naše věc, sami jsme se pro to rozhodli. Něco jiného ale je, že totéž pácháme na svých dětech, které si samy ještě vybrat nemůžou.
Doufám, že se tohle brzy změní a i u nás v ČR budeme posílat děti do škol později. Dopřejeme jim spánek, který si zaslouží a který tak nezbytně potřebují.
Video verzi článku najdete na našem YT kanále na tomto odkazu.
Zdroje a inspirace:
- Proč spíme, Matt Walker, 2017: https://www.melvil.cz/kniha-proc-spime/
- Google talk od Matta Walkera: https://youtu.be/aXflBZXAucQ
- Effects of sleep deprivation on procedural errors, Fenn et al., 2018
- School start times..,, Chapman et.al., 2016
- β-Amyloid accumulation in the human brain after one night of sleep deprivation, Ehsan Shokri-Kojori et. al., 2018
- Sleep Disturbance, Inflammation, and Depression risks in Cancer survivors, Irwin et al, 2013
- Effects of sleep and sleep loss on immunity and cytokines, Irwin et al. 2001