S koncem karantény a odložením roušek se můžeme konečně plně nadechnout. Proč se dechu vědomě věnovat a jakou techniku zvolit? Připravila jsem pro vás srovnání a vysvětlení nejznámějších technik.
Pokud čtete náš blog pravidelně, víte, že v kategorii “tělo” máme celou podkategorii “dech”. Píšeme o dechu obecně, představujeme brániční dýchání, dýchání nosem, dech pro zklidnění, pro lepší komunikaci, klidnější spánek, tlumení zánětů, získávání energie… Jak se ale vyznat v rozličných technikách práce s dechem, které se teď těší velké oblibě, a kterou si vybrat? Pohodlně se posaďte a užijte si toto velké srovnání dechových technik.
Dechem k ovládnutí autonomního nervového systému
V roce 1969 přiměl Swami Rama, významný indický jogín, své vlastní srdce, aby přestalo bít. Povedlo se mu to na 17 sekund, čímž pořádně zamotal hlavy vědcům nejen ve svém okolí. A aby toho nebylo málo, dokonce se mu podařilo změnit pomocí vůle teplotu svých dlaní – na jedné ji o 10 °C snížil, na druhé o 10 °C zvýšil (Luce & Peper, 1971). Tak bylo poprvé v kontrolovaném prostředí dokázáno, že je možné vědomě ovlivňovat vlastní autonomní nervový systém.
Swami Rama nám všem, možná s malým nádechem magie, ukázal, že můžeme převzít kontrolu nad vlastní fyziologií i psychickým stavem. Můžeme žít nejen svobodnější, delší a šťastnější život, ale také se více napojit na sebe a na život jako takový.
A pokud chceme zůstat v přítomnosti a na našem kontinentu, nemůžu nezmínit ledového muže Wima Hofa. Ten si vesele běhá maratony jak v -20 °C, tak +40 °C. Jednou byl dokonce ponořen v ledu téměř 2 hodiny, aniž by se jeho tělesná teplota změnila. Říká a opakovaně dokazuje, že je schopen ovládat vlastní teplotu, tvorbu hormonů a nervový systém pomocí dechu a vlastní mysli.
Jaké dechové techniky máme tedy aktuálně k dispozici, jak se liší, čím jsou charakteristické a proč bychom se o ně měli zajímat? Jdeme na to…
Holotropní dýchání
Velmi populární a známá technika, vytvořená doktorem a zakladatelem transpersonální terapie Stanislavem Grofem a jeho ženou okolo roku 1970. Holotropní dýchání je “experimentální metodou sebe-zkoumání a psychoterapie” (1).
Skupinové terapie holotropního dýchání probíhají většinou tak, že se účastníci za dozoru lektorů rozdělí na “dýchající” a “sittery” (hlídající). Nádech je poměrně silný, nosem, výdech poté v naprostém uvolnění otevřenými ústy. Mezi nádechem a výdechem se nedělá žádná pauza. Využívá se také síla velmi dramatické hudby, která se často proměňuje a vede až k psychedelickým a katarzním situacím. Dýchající mohou mít vize, hystericky plakat nebo se smát, mít křeče různě po těle nebo projít obrovským emocionálním uvolněním. Na konci každého dýchání pak účastníci ztvární svůj prožitek, myšlenky a emoce obrázkem či mandalou.
Holotropní dýchání totiž simuluje pocit blízké smrti a mimotělní prožitky, které jsou obrovským spouštěčem léčení traumat. Sám Grof popisuje, jak u mnoha svých vlastních prožitků viděl světlo na konci tunelu či komunikoval s mrtvými příbuznými. Z dlouhodobého hlediska se však podle Grofa nejedná o nic nebezpečného (2).
Jak vypadá biochemie holotropního dýchání?
Prakticky mohou být tyto prožitky způsobeny respirační alkalózou. Ta nastane díky překysličení krevního řečiště jako výsledek poklesu hladiny oxidu uhličitého. Také to může být tím, že holotropní dech zvyšuje produkci stresových hormonů a stimuluje náš plazí mozek, který je spojen s přežitím. Pokud tato část našeho mozku uvěří, že umíráme, může začít přeprogramovávat hluboce uložené strachy, aby nás učinila statečnějšími a odolnějšími. Podobný přepis probíhá také v momentě, kdy uděláte něco naprosto šokujícího a pro mozek “přestimulujícího”, jako třeba že vyskočíte z letadla ve 4kilometrové výšce. Na podobné bázi funguje také technika Rebirthing, která má údajně sílu nás pocitově vrátit do doby vlastního porodu a do chvíle, kdy jsme se nadechli úplně poprvé v životě.
Wim Hofova metoda
V posledních letech neuvěřitelně populární a oblíbený muž, “The Ice Man”, Wim Hof. WH metodu vytvořil na základě zkušeností s jógou a bojovým uměním, kterým se od mládí věnoval. Zároveň je podpořena kladným vztahem k mrazivým podmínkám, které Hof využíval jako terapii a úlevu od depresí.
Wim Hof učí kumulovat vnitřní teplo a zůstávat v klidu, což umožňuje pracovat se strachem a stresem, který nám extrémní chlad způsobuje. Svou schopnost zvládat extrémní teplotní výkyvy a ovládat vlastní autonomní nervový systém pomocí meditace a dechu dokázal nejen pokořením zhruba 20 světových rekordů. Rozdíl oproti holotropnímu dýchání je například v tom, že WHM stojí na každodenní 5-10minutové praxi.
WHM se skládá z 20-30 cyklů nepřerušovaného dechu, bez pauz mezi nádechem a výdechem. Stejně jako u holotropka či rebirthingu by měl být výdech co nejvíce uvolněný a “neúplný” – tak, aby v plicích stále zůstávalo nějaké množství kyslíku. U posledního výdechu pak plíce vyprázdníme úplně a zadržíme dech na co nejdelší dobu. Až přijde velmi silný impulz, nadechneme se opět do plných plic a zadržíme dech v nádechu zhruba na 30 sekund. Toto se opakuje 2-3x.
Od doktora Grofa či Leonarda Orra se Wim Hof liší svým zápalem pro názorné ukázky toho, co se v průběhu dýchání děje v našem těle i v naší mysli. Také si Wim se svým týmem zakládá na transparentnosti svých výzkumů a zdravotních benefitů, ze kterých mohou uživatelé této metody těžit (3).
Pránájáma
Nikdo pořádně nezná pravý původ pránájámy. Každopádně víme, že jde o techniky staré zhruba 5-10 000 let – podle toho, jakému historikovi budeme naslouchat. Záznamy však pocházejí z doby cca 200-300 let př. n. l. a jsou spojovány s posvátnými texty “Jóga sútry” autora Patandžaliho.
V sanskrtu znamená slovo prana energii a yama kontrolu či omezení. Pránájáma je série rozličných dechových technik s různými terapeutickými účinky, kterými kontrolujeme tok energie v těle. Díky dechu se tuto životní energii učíme cítit a vědomě s ní manipulovat ve svůj prospěch tak, aby čistila a harmonizovala naši mysl, tělo i ducha.
Z velké škály technik zmíním hlavních 6, které mají největší využití v běžném denním životě a jsou již také vědecky podložené. V případě zájmu si k nim tedy můžete dohledat podrobnější informace.
1. Omkar neboli zpěv mantry “aum”
Pozornost je na prodlouženém výdechu s mručením slabiky “aum”. Uklidňuje, ochlazuje, připravuje nás na jógové pozice a pomáhá nám se dostat do flow. Za tímto hezkým zvukem se skrývá aktivace našeho parasympatiku skrze senzorické vjemy hlasivek, dlouhého výdechu a vibrace vnitřních orgánů. Studii o podpoře psychiky, kardiovaskulárního zdraví a produkci melatoninu pomocí této dechové techniky si můžete přečíst zde.
2. Nadi-shodana – střídavý dech jednotlivými nosními dírkami
Aktivuje mozek, propojuje levou a pravou hemisféru, zklidňuje. Lze dělat kdykoliv a kdekoliv. Výzkum o zlepšení funkcí mozku už po 6 týdnech praxe najdete tady a tady.
3. Bhastrika
Energizující dech očišťující tělo i mysl. Nádech i výdech jsou poměrně intenzivní, krátké, razantní a po pár kolech se dělá pauza, abychom dali tělu prostor zareagovat. Přirovnala bych k WHM.
4. Kapalbhati
Pasivní (automatický) nádech, aktivní výdech nosem s vtahováním břišních svalů. Pročišťuje dutiny, masíruje břišní stěnu a vnitřní orgány, dodává energii.
5. Kumbhaka
Označení zádrže dechu u nádechu či u výdechu. Léčí, bere nás hlouběji do meditace a buduje toleranci vůči CO2. Znáte z WHM nebo SOMA dechu.
6. Ujjayi
Dech skrze stažené hrdlo, který nám pomůže zpomalit, rozpustit bolest hlavy a očistit tělo od toxinů.
Techniky pránájámy nám umožňují kontrolovat přísun vzduchu, regulovat hladiny kyslíku a oxidu uhličitého, některé zklidňují, jiné energizují.
Holistický systém dechových technik SOMA dech
SOMA dech pracuje se skutečností, že každý z nás potřebuje individuální přístup a jinou dechovou techniku dle vlastních potřeb a aktuálního rozpoložení. Kombinuje prvky pránájámy, které jsou široce vědecky podloženy, základy WHM a práci indických doktorů, kteří léčí své pacienty pomocí dechu a jógy. SOMA dech je navržen tak, abychom jej mohli denně praktikovat a zlepšovat si tak kvalitu svého života ve všech oblastech. V samostatném článku o účincích této techniky odkazuji na studie, které silou léčení dávají SOMA dech do jedné kategorie s psychedelickými látkami.
SOMA dech má za cíl aktivovat naši vnitřní lékárnu skrze sílu vlastního dechu. Různé jeho modifikace se zaměřují na odpočinek, dodání energie, dlouhověkost, detoxikaci a nalezení harmonie. Skládá se z rytmického dýchání, přerušované zádrže dechu ve výdechu a zádrže dechu v nádechu. Pracuje s velmi specifickou hudbou, uvolňováním hlasem, meditací, vizualizacemi a aktivací a využíváním sexuální energie. Zakladatel Niraj Naik často říká, že SOMA dech má sílu probudit lidi do jejich plného potenciálu. A to stojí minimálně za vyzkoušení.
Dech pro zdraví a výkon – Oxygen Advantage
Technika Patricka McKeowna, kterou budou znát či vyhledávat především sportovci všech oborů, včetně MMA bojovníků, golfistů, vzpěračů či olympioniků. Patrick učí vrcholové sportovce, jak efektivně pracovat s dechem právě pro podporu svých sportovních výkonů, zlepšení spánku a snížení stresu. Podrobný popis techniky si můžete užít v podcastu kluků z Brain We Are s naším dechovým specialistou Liborem Mattušem.
A tady se dnes taky rozloučíme. Pokud vás některá z výše zmíněných technik zaujala, doporučuji se přihlásit na náš workshop Dýchej vědomě pro více energie.