Teplota a dech jsou dvě věci, které s námi jsou od narození až do smrti. Tělo a mysl jsou propojené víc, než si myslíme. Navzájem si ovlivňují výkon. Dnes se v našem podcastu bavíme o tom, jak co nejlépe připravit mysl pro ten nejlepší výkon, koncentraci, snížení stresu a zvýšení klidu. Jak s těmito dvěma aspekty pracovat? Mohou pro nás být chlad a dech nástrojem pro lepší život? Jak se díky nim můžeme dostat do tady a teď? Jaké existují dechové techniky pro lepší soustředění? To vše a mnohem víc v rozhovoru s Davidem Venclem, světovým rekordmanem v plavání pod ledem, a Liborem Mattušem, lektorem a expertem na dech a chlad.
Dech a chlad jako cesta k tady a teď
Chlad a zádrže dechu nás mohou velmi rychle dostat do “tady a teď”. Je to proto, že je to pro nás extrémně stresová situace, která vyžaduje naši okamžitou pozornost. Pro organismus v tomto kontextu není výhodné přemýšlet o budoucnosti nebo minulosti; řeší aktuální situaci, se kterou se musí vypořádat. Díky dechu se v této velice stresové situaci můžeme uklidnit a užít si vědomou přítomnost, která je pro nás přínosná hned z několika důvodů. Dochází k uvolnění naší mysli, které je většinou času zaneprázdněná věcmi, které pro nás nejsou tak moc důležité, ale spíše nás ruší.
Proč je koncentrace a hlava to nejdůležitější?
David vyzdvihuje důležitost soustředění, flow a nechtěných myšlenek, které mohou zhoršit výkon o desítky procent při jakékoliv aktivitě, kterou děláme. Zvláště důležité je to u zádrží dechu či chladové terapie. Meditace a všímavost je forma trénování naší koncentrace, která neuklidní naše tělo a mysl jen v přítomnosti, ale hlavně to trénujeme do budoucna.
“Myšlenky a nekoncentrace mi přivádí velmi brzy diskomfort.”
David Vencl
Autogenní trénink
David mluví o systematickém postupném vědomém uvolňování svalů v těle. Většina Davidových klientů u něj usne, ale dokážeme se dostat do stavu, kdy plně vnímáme své tělo a máme vysokou koncentraci. To je speciální v tom, že jsme při tom extrémně klidní.