Evolučně jsme nastaveni na vnímání velice úzké části reality a také je naše vnímání selektivní v tom, co “si” vybere, že vnímat bude a jaký vjem projde až do našeho vědomí. Evolučně to zjednodušeně mohlo vzniknout asi tak, že to, co se nehýbe a ještě nás nezabilo nebo nám neublížilo, nám už asi nic neudělá (proto to tolik nevnímáme a nesoustředíme se na to). Naopak to, co se hýbe (a ještě nás nezabilo), nám potenciálně pořád nějak uškodit může (vnímáme a soustředíme se na to hodně).
Tohle byl pouze jednoduchý příklad se zrakem, na kterém to jde ukázat asi nejjednodušeji a zároveň si sami můžete vyzkoušet, jak malou část zorného pole v jednom momentu opravdu vidíte. Koukejte se jedním směrem nebo na jednu věc a postupně se snažte uvědomovat si věci, které jsou od tohoto vašeho bodu více či méně vzdáleny. To, co uvidíte, je, že jste schopni rozpoznat věci pouze ve velice malém okruhu kolem vašeho bodu a že nedaleko již nepoznáte, jaký předmět se tam nachází, či zda se hýbe (např. vaše ruka).
Vnímáme tedy jen nějaké věci na světě a postupně nám ty ostatní, to „pozadí“, které nás všude doprovází, opouští. Na ně zapomínáme a ani si to neuvědomujeme. Ale okolí tam pořád je a také hraje někdy méně, někdy více důležitou roli v tom, že ty jsi ty. Tohle nám přitom může být skryto, i když to máme přímo před sebou.
Priming
Jak je to možné? Všechno, co vnímáme, má nějakou korelaci v rámci našeho mozku. Dokonce i věci, které se na povrch našeho vědomí nedostanou, nás nějak mohou měnit a také to dělají. Tyto nevědomé vjemy se nazývají “priming”. Může to být například nějaké rychlé probliknutí obrazu, který nedokážeme vnímat, ale přesto změní naše rozhodnutí později. Tohle vše je podloženo mnoha experimenty, které přesně toto téma zkoumají. Výsledkem toho je také to, že “priming” je zakázán v reklamách a filmech.
Tím, že informace přijímané z okolí a z nás samotných mění náš mozek, může náš mozek začít vnímat svět trochu jinak. Je těžké si to uvědomit nebo to zažít, ale vnímání vašeho světa záleží už na vaší fyzické síle a zdatnosti. Tak jako se vám může změnit pohled na svět díky vaší fyzické kondici, může se pohled na svět změnit díky vašemu mentálnímu rozpoložení a mindsetu.
Můžeme mluvit o psychice, ale když půjdeme na určitou úroveň, dojdeme k procesům a látkám ve vašem mozku a těle, které tyto nálady řídí. To znamená, že vy sami a předešlé události a zkušenosti vás tvoří a také tvoří to, jak vidíte svět kolem sebe.
“Jakmile se změní mindset, všechno ostatní se změní také.”
Steve Maraboli
Kultivace mindsetu
Veškeré vaše procesy v mozku se zaznamenávají. Procesy, které jsou nejvíce aktivní, budou také nejsilnější v budoucnosti. Z toho také vyplývá, že vy sami můžete trénovat procesy, které byste chtěli kultivovat. Je to vlastně trénování vašeho mindsetu. Nechci, aby to vyznělo jako ezoterický nesmysl, ale váš mozek je doslova záznam toho, kde jste byli a co jste zažili od chvíle vašeho narození a někdy se uvádí, že ještě před. Tedy to, co zažila vaše matka, když vás měla v břiše, a jaké hormony či faktory ji ovlivňovaly, vás a váš mozek do určité míry také mohly ovlivnit. Abych to ještě více přiblížil, přikládám citaci z knihy neurovědce a profesora na Standfordské Univerzitě Davida Eaglemana – Mozek, váš příběh.
“Všechny životní zkušenosti, ať už jsou to krátké rozhovory s ostatními, nebo celá kultura, utvářejí mikroskopické detaily vašeho mozku. Z neurologického pohledu se dá říci, že to, čím jsme, závisí na tom, kde jsme dosud byli. Náš mozek se neustále utváří a opakovaně přepojuje sám sebe. A stejně jako jsou jedinečné naše zkušenosti, je jedinečná i složitá a spletitá síť neuronů našeho mozku. A protože se náš život neustále mění, je i naše identita jakýmsi pohyblivým cílem, kterého nebude nikdy dosaženo.”
David Eagleman
Mysli pozitivně
Tím, že budete myslet pozitivně, budete se více snažit hledat ve věcech řešení a širší a hlubší perspektivu. Uvědomíte si, že téměř všechny problémy jsou řešitelné, a že ve finále vám budou nějakým způsobem přínosné. Postupnou kultivací tohoto stavu mysli se pro vás tento stane naprosto přirozeným a vy, aniž byste si to uvědomili, začnete svět vidět docela jinak. Neposilňují se a nezaznamenávají se pouze zkušenosti a vjemy, které jste zažili, ale také myšlenky, kterým jste se věnovali. Tím, že budete hledat vhledy, nadhledy a pozitivní dopady situací, které se na první pohled mohou zdát jako negativní, vám to půjde lépe a častěji! Tímto způsobem se vám může změnit celé nahlížení na život a realitu jako takovou.
Je to dobře? Je to špatně? Ne, jenom to je!
Není to až extrém? Jak by se mi mohlo změnit nahlížení na život a na realitu? Zase se můžeme opřít o náš mozek. Neustále zpracováváme a přijímáme informace z našeho okolí, které jsou nějakým způsobem filtrovány, pozměněny a připraveny buď k našemu uvědomění, nebo jsou nedůležité a nejsou hodné naší vědomé pozornosti, proto zůstanou někde mezi příjmem a naším vědomím. Může se to zdát anti-intuitivní, ale právě těchto informací je nejvíce. A přitom, ačkoli se nedostanou ani k nám do vědomí, dokáží ovlivňovat některé naše fyziologické a psychologické funkce a aspekty. Je to například jako “priming”, ale i mnohem víc. Abych se vrátil zpátky, prožívání či nahlížení na realitu nám to může změnit například tím, že se pozmění neurochemie našeho mozku. Je to jedna z nedůležitějších věcí, která ovládá nálady, funkční vlastnosti a mnoho dalšího. Ovlivňuje i to, jak se na svět a realitu díváte, aniž byste si to uvědomovali.
Tato změna a pracování s vaším myšlením rozhodně není jednoduchá. To, jak váš mozek pracuje, už funguje hodně dlouho, takže se to na začátku bude zdát téměř nemožné, ale možné to opravdu je. K této pozitivní změně ve způsobu vašeho myšlení si můžete pomoci různými technikami, které určitě stojí za vyzkoušení.
“Mysl je flexibilní zrcadlo; nastav ho tak, abys viděl lepší svět.”
Amit Ray
Techniky
Je to například snižování celkové zánětlivost organismu, protože ta způsobuje horší mentální i fyzické zdraví. Proč ji máme zvýšenou, co to způsobuje a jak ji snížit? Další věcí, která vám určitě pomůže, je zvýšení mozkové plasticity. Plasticita je schopnost mozku měnit se. Cvičení je způsob, kterým si můžeme zlepšit právě plasticitu, soustředěnost a schopnost učení. Dalším způsobem je meditace, která je podle mého názoru asi způsobem nejlepším.
Další možností je konzumace adaptogenů, které váš organismus vrací z extrémů do normálu a umožní vám správně a zdravě fungovat. Zvyšují vaši odolnost vůči stresu, tělesnému napětí či únavě. Do adaptogenů patří například kurkuma, vitánie snodárná (Ashwagandha) a rozchodnice růžová (Rhodiola).
Zapamatuj si:
Mozek určuje to, jak vnímáme realitu, ale my ho zároveň můžeme měnit. To, jak si nastavíme mysl, bude fyzicky měnit mozek a jeho dlouhodobé fungování. Tímto způsobem se nám změní prožívání a my můžeme směřovat k prožívání výhodnějšímu a příjemnějšímu pro nás a naše okolí.
Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.