Paměť je jedna z nejzásadnějších schopností, které máme. Většinou ji máme spojenou s učením a zapamatováním si nejrůznějších informací, které přijímáme. O paměti ale můžeme přemýšlet v kontextu nás samotných. Co tím myslím?
Některé teorie vědomí staví právě na existenci tzv. pracovní paměti. To je typ paměti, který vám umožňuje číst tento článek a chápat ho, umožňuje vám si na pár chvil zapamatovat telefonní číslo, abyste ho potom vytočili. Pracovní paměť nám umožňuje právě integraci a udržení různých přijímaných vjemů, jak vnějších, tak vnitřních (spontánní mozková aktivita – myšlenky), což je pro vědomí esenciální.
Co dalšího paměť ale dělá? Tvoří reprezentaci nás samotných v prostoru a čase, tedy to, jak se pohybujeme světem, představu, kým jsme. Bez paměti by to nešlo. Neustále máme nějaké informace, jakýsi kontext našeho života. Bez tohoto kontextu bychom jen velice těžko navigovali tím, co se právě děje, kde teď jsme a kdo vůbec jsme. Vidíme tedy, že paměť je naprosto zásadní součást naší zkušenosti a bytí na tomto světě. Jak tuhle super schopnost, zázrak přírody a evoluce vylepšit?
Brahmi – Bacopa monnieri
To je rostlina, která pochází z Indie a ostrovů kolem. Byla využívána buddhisty a hinduisty k zapamatování dlouhých buddhistických textů, řešení kognitivních problémů, depresí, úzkostí a jako důležitá součást ayurvédské medicíny (1). Byla a je na tyto problémy nebo na zlepšení paměti používána právem? Má kýžený efekt, který moderní věda může zaznamenat?
Kvalitní drcenou Brahmi koupíš ZDE.
Krátce? Rozhodně ano!
Ukazuje se, že Bacopa zlepšuje kognitivní funkce, pozornost a paměť (2, 3, 4)! Jakým způsobem ale funguje a na co si dát při jejím dlouhodobém užívání pozor?
- Efekt na paměť zaznamenán až po delším užívání (6-8 týdnů)
- Zvyšuje BDNF a neuroplasticitu
- Má také proti-úzkostlivý efekt
- Zlepšuje zvládání stresu
- Může snížit motivaci
A teď trochu “hard science”
Bacopa obsahuje látky, které se nazývají bacosidy. Ty nám zvyšují jeden limitující krok (5-hydroxy-L-tryptophan) při výrobě serotoninu. Serotonin je neurotransmiter, tedy přenašeč, který v mozku plní různé funkce a hraje roli i v paměti. Zároveň se zvyšuje jeho transportér (SERT), tedy to, jak efektivně se serotonin bude dostávat skrz membrány a fungovat (5). Zároveň se zvyšuje plasticita skrz BDNF (super-faktor pro mozek), který má zároveň neuroprotektivní účinky. Ukázalo se dokonce, že bacosidy zamezily snižování BDNF, k čemuž docházelo na základě chronického stresu (6). Dokázaly také snížit přílišnou aktivaci HPA osy (hypothalamic-adrenal-axis), což je osa, která se aktivuje právě na základě stresu a její pře-aktivace nám dlouhodobě ubližuje. Pro její aktivaci stres nemusí být uvědomovaný a stačí vlastně nějaký negativní obsah mysli. Obecně tuto osu v moderní společnosti pře-aktivovanou máme a nejen díky tomu se nám zvyšuje zánět organismu, zhoršuje zdraví, imunita a paměť. Bacopa ale dokáže zasáhnout na několika úrovních tohoto problému, a proto je pro nás tak zajímavá. Bacopa má obecně anxiolytický, tedy proti-úzkostlivý efekt, a mohla by tedy pomoci i u depresí a obecně zhoršeného mentálního zdraví.
Efekt na dopamin
Dopamin je přenašeč, který v mozku stojí za motivací, ale i odměnou. V jedné studii se ukázalo, že u myší byl významně snížený na základě podávání extraktu z bacopy (5). Dočetl jsem se také, že lidé po dlouhodobém užívání bacopy občas zaznamenávají jakousi anhedonii (otupení emocí) a sníženou motivaci (7). To jsou ale anekdoty lidí, kteří tento efekt zaznamenali, avšak každý je jiný a jejich biologie taky. Určitě to pro vás nemusí být tento případ, ale je dobré se pozorovat.
Jak tedy na to, aby to dlouhodobě mělo smysl?
Bacopa monnieri je určitě úžasná bylinka na paměť, neuroprotekci a kognitivní funkce. Tím, že je ale potřeba ji užívat dlouhodobě, mohou přijít nežádoucí efekty ve formě snížení motivace a anhedonie. Jak se tomu vyhnout? Můžeme využít něco, co nám vyrovná snižování dopaminu a tím je např. Mucuna pruriens. Jsou to sametové fazole a konzumujeme je v prášku, obsahují látku L-DOPA, která je prekurzorem právě pro dopamin, který Bacopa snižuje. Kombinace Bacopy monnieri a Mucuny pruriens je tedy ideální pro dlouhodobé užívání. Nebuďme ale dogmatičtí a pozorujme svůj stav. Mucuna by se také neměla brát úplně každý den a spíš bych ji využíval pouze při každém užití Bacopy a to maximálně 2-3x týdně.
Kvalitní extrakt Mucuny pruriens můžeš koupit ZDE.
Tohle byla ta nejefektivnější bylinka na paměť, ona má ale mnoho dalších benefitů, které zkoumáme v dalším článku, který si můžete přečíst o Brahmi.
Přejeme krásný den a dobrou paměť! Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.