Naše mysl je přednastavena na přežití. Základní vlastností toho zvířátka v nás je udržet nás naživu, dokud se nerozmnožíme. A proto, pokud budeme jednat pouze dle tohoto přednastavení, budeme si volit cesty, které nás v tomto nastavení udržují.
Náš mindset tak bude formovat náš pohled na svět jako na místo ohrožení a nedostatku. Nikoli jako místo hojnosti, do kterého naše společnost dospěla.
Jak můj mindset tvaruje můj pohled na svět?
Dělá to skrze mou osobní zkušenost a můj osobní prožitek. Pojďme si to rovnou ukázat na příkladu:
Taky se vám stalo, že když jste byli zamilovaní, mohla vám být zima, mohly padat trakaře, rodiče na vás křičeli, ale vy jste byli ve svém světě, zcela naplnění a šťastní a okolní svět vám tento stav nedokázal narušit?
Nebo naopak, když se nic nedařilo, tak ti mohl chodit radit, kdo chtěl, mohli tě tahat do slunného dne, na tvé nejoblíbenější jídlo s oblíbenými lidmi, ale tobě se prostě nic nechtělo, na vše jsi říkal ne a všechno bylo na nic?
Jaká je jediná rozdílná proměnná?
No přece ty!
“Nad tím, co nám přinese okolní svět do života, nemáme kontrolu. Máme však plnou kontrolu nad svou reakcí či odpovědí na to, co nám život přinesl.”
Dokážeme tedy měnit své vnímání světa skrze vlastní subjektivní zkušenost a dokážeme si zvolit reakci na vše, co nám život přinese.
Conor McGregor řekl: “Nic vnějšího nezvládne rozbít to vnitřní. Jen samo vnitřní dokáže rozbít či narušit vnitřní. Proto je důležité se postarat o to, aby náš mindset byl dostatečně silný, aby zvládl vnější svět. Vnější svět existuje, je třeba ho přijmout a respektovat, porozumět mu a být si ho vědom.”
Ale – nenech ho vklouznout do svého vnitřního světa, natož ho řídit.
Náš mindset je přednastaven na přežití
Řekněme, že je přednastaven negativně. Hlavním úkolem naší mysli je pomoci nám přežít, dokud se nerozmnožíme.
“Máme dlážděné cesty ke strachu a bídě a trnité cesty ke štěstí.”
Tony Robbins
To je pravda z pohledu neuroanatomie. Nemáme mozek přednastaven na štěstí, ale k tomu, aby nás ochránil, takže úzkost a strachy přicházejí mnohem snáz. Proto pokud to chceme změnit, je nutné s nimi umět pracovat, kultivovat náš mindset a přebrat za něj zodpovědnost, abychom byli schopni si vyšlapat nové cestičky v mozku a smýšlení.
Zázrak jménem neuroplasticita
Díky jedinečné schopnosti mozku, které se říká neuroplasticita, nejsme totiž předurčeni být stále stejní až do konce života!
Můžeme mít ten nejhorší den, týden, měsíc nebo rok. Můžeme žít v nejisté době, kdy se vše mění, kdy pandemie zasáhne náš svět, kdy spousta lidí žije ve strachu, a je jen na nás a našem mindsetu, jestli vyjdeme z této doby moudřejší, nebo zlomenější.
A skvělé je, že každý toto rozhodnutí udělá sám za sebe. Pokud ostatní nenecháš, tak nemohou definovat tvé nastavení mysli. Nemohou říci, že něco na tebe bude působit nějak.
A tady přichází zajímavá otázka – je emoce rozhodnutí?
To a mnohem více se dozvíte v dnešním videu.
Celý týden vysíláme ŽIVĚ
Klikni na sledování naší Facebook stránky, ať ti neuteče žádné LIVE vysílání. Dneska v 17:00 na téma spánku rozhovor s Kryštofem Jarmarem a Vojtou Hlaváčkem.