Brain We Are je podcast o mozku, biohackingu a neurobiologii, který šíří naši fascinaci člověkem do uší posluchačů. Už jsou to dva roky, co se nenápadně propašoval na scénu českých podcastů, kde za tu dobu stihl natropit přes 100 epizod a přivítat nemálo hostů z oborů, jako je neurofyziologie paměti, vrcholový biohacking, psychologie, výzkum psychedelik, funkční pohyb, genetika a spousta dalších. A přesto se zdá, že to vše byl jen začátek. Nyní totiž začíná podcast svou 4. sezónu a máte se rozhodně na co těšit!
O čem bude řeč? Stres, automatické vzorce, ale i láska a vztahy
Začíná podzim a my se v novém kabátu ponoříme do jádra vědy i subjektivní zkušenosti. Pomocí biohackingu objevujeme, jak se postarat o svůj stres, který se snadno může vymknout kontrole. Stres je totiž velmi křehký mechanismus, který se v dnešní době může zkrátka “rozbít”. V těle to pak vypadá, jako by se protrhla přehrada s molekulami, které poškozují tkáně a nedovolí nám se kvalitně uklidnit. V několika dílech se tak dozvíte o účinných strategiích, jak se stresu postavit a budovat si svůj ochranný arsenál. Biohacking není ale jen o stresu.
Radikální prodloužení života jako cíl moderní vědy?
Z jiného soudku se můžete těšit na témata, která se na první pohled mohou zdát jako sci-fi. Otázky radikálního prodloužení života, nesmrtelnosti a dlouhověkosti už nejsou předmětem jen fantaskních knížek, ale reálným cílem světových špiček ve vědě. Česko je ale kouzelná země, kde je možné všechno, a tak zde vzniká i iniciativa zabývající se dlouhověkostí na světové úrovni. Jedním z hostů je i český expert na dlouhověkost, se kterým spolupracujeme i v Code of Life a na jehož jméno si budete muset ještě nějaký den počkat. Můžeme jen říct, že to bude velmi brzy.
Jak měnit své návyky a automatické reakce?
Neurověda je plná toho, jak se náš mozek zvládne naučit spoustu věcí. V jeho strukturách můžeme dokonce vypátrat, jak vydává signál k pohybu a spolu s tím řídí veškeré naše návyky. To je neurobiologickým základem pro vznik automatických reakcí, zvyků, ale i závislostí a obsedantních poruch. Jakou roli v tom celém hraje dopamin a jak své automatické reakce můžeme v mozku měnit jsou neskutečně fascinující poznatky, které můžeme aplikovat sami na sobě. Již brzy ve vašich uších!
Kešu oříšky a jejich možný vliv na regeneraci paměti?
A víte už, že ten díl nebude vycházet pouze jeden, ale rovnou dva za týden? Ten druhý je totiž speciální formát, kde se objevují ty nejzajímavější studie, co nás baví, nebo koncepty, nad kterými přemýšlíme. Jednou z těch informacemi nabušených je i studie o kešu oříšcích a kyselině anakardové, která ovlivňuje celou řadu buněk v mozku, o kterých jste možná ani nevěděli, že je tam máte. Jaké buňky ještě zodpovídají za paměť? A jaké “chobotničky” chrání mozek před vnějším nebezpečím? To a spoustu dalších famózních informací, ze kterých jde alespoň ta naše hlava kolem, se dozvíte už v následujících dnech.
A o čem je první epizoda? No přeci o tom, co jde lidem úplně nejméně!
A začínáme pěkně zostra s tím, co lidem vůbec nejde! Ve světě extrémních sportů se umění odpočinku stalo tím nejextrémnějším. Jsme nuceni běhat světem pro co nejlepší výkony, sociální postavení a peníze. Není se tak čemu divit, že se celý svět neustále snaží “hacknout” odpočinek s regenerací, aby jim mohl věnovat co nejméně času. Jak moc je ale “nicnedělání” pro život důležité?
V dnešním dílu rozebereme svůj poslední rok extrémně zaměřený na výkon – jak nás rozbil a jak se spravujeme. Rozebereme svou historii užívání suplementů a proč máme “svatou trojici” i “VIP” biohackingovou poličku. Věnujeme se také hédonismu a filosofii požitkářství – proč je občas fajn porušovat svá vlastní pravidla? Pokusíme se také odpovědět na otázky: Proč si suplementy časovat? Proč je pro výkonnost potřeba “hacknout” chvíle klidu? Proč si dávat pauzy od stimulantů? Co jsou to sametové fazole a kde jsou jejich světlé a stinné stránky pro tvorbu dopaminu? Jak chlad ovlivňuje mikrobiom? To a ještě mnohem víc se dozvíte už v následujícím dílu!