Ranní vstávání z postele, motivace vyřešit momentální úkol nebo zkrátka jen natažení ruky pro tužku jsou činnosti, které by se bez dopaminu neobešly. Hraje také důležitou roli v krizových a náročných situacích a ovlivňuje tak náš budoucí život. V dnešním dílu se s vámi podělíme o studii, která vysvětluje, jak dopamin v mozku ovlivňuje naši motivaci pouštět se do náročných činností a jaký dopad má na naši perspektivu. V druhé polovině se pak zabýváme tím, jak se o své hladiny dopaminu starat pro dlouhodobé zdraví a motivaci.
Mozek se neustále pohybuje na hranici mezi řádem a chaosem. Je to jakási kritická hranice, kterou si neustále udržuje. My máme pocit, že ovládáme každou svou další myšlenku i kam se upne naše pozornost. Tak to ale není; jsme spíš jako takoví jezdci na slonovi, který si jede kam chce. My máme sice pocit absolutní kontroly, ale je to tak, že mu spíš zpětně říkáme a ukazujeme: “Jeď támhle!” Nebo: “Ano, to jsem přesně chtěl udělat, to jsem si chtěl myslet.” Jsme tedy zmítáni automatickými reakcemi a trychtýřem myšlenek, které jsou pravděpodobně podobné těm včerejším. Všechno to je logické, mozek je totiž líný a to, co se naučil v průběhu života, používá pořád dokola.
Co určuje, jak budeme motivovaní?
To, čemu dáme pozornost! Ukazuje se totiž, že na nějakou náročnou aktivitu potřebujeme jistou úroveň vůle. A té máme vyčerpatelné množství. Jak to hacknout a co přirozeně dělá dopamin?
Vyšší hladiny dopaminu zajistí to, že budeme více motivovaní. Nebudeme čerpat tolik vůle díky tomu, že budeme trochu ignorovat náročnost daného úkolu, ale zato soustředíme pozornost na odměnu, která z toho vzejde.
To je krásný mechanismus, kdy dlouhodobě můžeme měnit to, co ve světě děláme, a změnit tak naše vnímání náročnosti situací. Vše se nám pak bude dělat jednodušeji.
Dopamin ale není jediný mechanismus, kterým to můžeme měnit! Mozek se neustále fyzicky mění, každá další akce a myšlenka povede k tomu, že si ji budeme s větší pravděpodobností myslet i v budoucnu. Z téhle studie nám tedy vychází, že když se naučíme spíše vnímat dopady a benefity daných úkolů, myšlenek a akcí, budeme pouhým zvykem, díky tomu, jak funguje mozek, vědomě napodobovat nevědomou funkci dopaminu!
Strategie, jak si dlouhodobě dopamin udržet
- Vnímej více benefitů, oproti investicím dané akce
- Vytvoř si krátkodobé cíle a odměny u dlouhodobých úkolů
- Z cesty si udělej cíl u úkolu i ve svém životě
- Když začínáš s novým zvykem, udělej směšně jednoduchý krok
- Kombinuj plánování a všímavost (mindfulness)
- Praktikuj digitální hygienu; nekoukej na sociální sítě hodinu po probuzení
- Kultivuj vděčnost a měň perspektivy