Mucuna pruriens: Dopaminové fazole pro mozek a testosteron

Rostlina známá pro svůj vliv na dopamin a testosteron díky přítomnosti zázračné molekuly L-DOPA.

Rostliny a jejich plody obohacují lidský jídelníček po tisíce let. V dnešním užívání nekončí jen na talíři, ale konzumují se i jinými způsoby, které prospívají našemu zdraví. Speciální skupinou jsou v této oblasti adaptogenní byliny. Ty v sobě ukrývají řadu látek s původním cílem ubránit rostlinu a zajistit její přežití. Avšak v lidském těle mohou tyto látky podporovat procesy, které přispívají k regeneraci a lepšímu fungování. Proto je člověk tak často vyhledává a užívá jako doplněk stravy. Jednou takovou adaptogenní bylinou je i Mucuna pruriens neboli sametové fazole, které jsou zajímavé zejména pro vysoký obsah látky zvané L-DOPA.

Účinky

 • Motivace a energie: Nejvýznamnější látkou je L-DOPA, která se podílí na navyšování dopaminu v mozku. Obsahuje další látky užitečné pro zdraví jako flavanoly nebo saponiny (1).
 • Noradrenalin a adrenalin: Napomáhá produkci hormonů hrajících roli v aktivaci organismu a procesech učení a paměti, například adrenalinu a noradrenalinu (1).
 • Libido, testosteron a zdraví spermií: Pozorované navýšení testosteronu u mužů s potížemi s neplodností. Navýšení pohyblivosti spermií (1, 2).
 • Parkinsonova nemoc: Potenciál snižovat projevy nemoci. Externí navýšení cirkulace dopaminu v mozku (3, 4).

Sametové fazole Mucuna pruriens

Mucuna pruriens je druh liány z tropických oblastí produkující černé fazolovité plody. Odtud dostala svou přezdívku sametové fazole. Samotný plod obsahuje množství rostlinných proteinů (20-35 %) a aktivní látky od flavonoidů až po nejvýznamnější L-DOPA. Ta je nejznámější zejména pro svou schopnost mírnit příznaky Parkinsonovy nemoci a pro svou vysokou bio-vstřebatelnost z vnějšího prostředí. Produkty ze sametových fazolí ať už ve formě prášku, či extraktu s vyšším obsahem aktivních látek jsou vědci intenzivně studovány. Vykazují totiž schopnost navyšovat hladiny dopaminu a testosteronu a řešit problémy, které působí jejich nedostatek, jako je například snížení libida a motivace nebo problémy s plodností. Právě pro spojitost s dopaminem je Mucuna populární i jako doplněk stravy.  

Dopamin, energie a motivace

I tak neuchopitelné pocity jako motivace či vzrušení mají v mozku své konkrétní původce. Nejdůležitějším z nich je dopamin, který nám umožňuje ráno vstát z postele, motivovat se pro nejrůznější cíle, ale také se nemálo podílí na metabolismu energie. Avšak samotný dopamin nelze do mozku dodat externě, jelikož by neprošel tzv. hemato-encefalickou bariérou, která chrání mozek před cizími látkami z prostředí. Proto se vytváří ze svého předchůdce L-DOPA, látky zvané také levodopa. L-DOPA ale není předchůdcem jen dopaminu. Dalšími látkami, které se v procesu tvoří, jsou i noradrenalin a adrenalin, které hrají roli v aktivaci těla i mozku, učení a dalších veledůležitých procesech.

L-DOPA je studována zejména pro řešení potíží s nedostatkem dopaminu, které mohou vést k různým životním nefunkčnostem. Suplementace drceným práškem ze sametových fazolí i samotnou L-DOPA je považována za účinný způsob navyšování cirkulace dopaminu v oběhu s terapeutickým využitím (4). U lidí, kteří trpí sníženými hladinami katecholaminů (dopamin, noradrenalin, adrenalin), je doplňování stravy látkou L-DOPA v dlouhodobém, několikatýdenním horizontu asociováno s vyrovnáním hladin a normálním fungováním “aktivačních” systémů v těle (1).

Libido, testosteron a zdraví spermií

Zdraví spermií je klíčovou otázkou každého muže. Avšak ne u každého se miliardy nejčipernějších buněk v těle obejdou bez problémů. Snižování počtu spermií a jejich motility je strašákem pro normální plodné fungování a na lidi, které tyto problémy sužují, se zaměřuje nejedno světové výzkumné středisko. Sametové fazole se pro svůj obsah L-DOPA přímo nabízí pro potenciální řešení těchto problémů.

V několika studiích měla suplementace sametovými fazolemi u mužů za následek navýšení motility spermií a celkové navýšení hormonu testosteronu. Ten ovlivňuje množství naší energie, ale i libido a sexuální přitažlivost. V dnešní době je testosteron vystavován negativním vlivům, které snižují jeho produkci (1, 2).

Bio-dostupnost L-DOPA ze sametových fazolí

Sametové fazole jsou bohaté na přítomnost L-DOPA, ale ne ve všech formách je tato látka tělu přístupná. L-DOPA musí nejdřív projít řadou kontrolních procesů, než se vůbec vstřebá do vnitřních struktur těla, a dalšími, než se dostane do mozku. Nejdůležitější takový proces je dekarboxylace enzymem, kdy se z předchůdce L-DOPA tvoří cílový dopamin. Enzym je takový biologický stroj, který dovede přestavovat a měnit látky putující tělem. Enzym pro tvorbu dopaminu je přítomný v různých tkáních od trávicí soustavy přes ledviny až po játra. Alespoň polovina přijaté L-DOPA je tak zničena už v procesu vstřebávání. Ze zbytku externě přijatého L-DOPA, který nebyl zničen, je průměrně 70 % využito pro tvorbu cílového dopaminu a efekt spojený s jeho terapeutickým navýšením a účinky působícími proti Parkinsonově chorobě (5).

Vedlejší účinky

Sametové fazole obsahují trypsinové inhibitory. To jsou látky mimo jiné přítomné v sójových produktech a tlumí činnost enzymů, které pomáhají trávit bílkoviny. Trypsinové inhibitory se v produktu ničí tepelným zpracováním. Pro suplementaci sametových fazolí je proto důležité pátrat po jejich způsobu zpracování. Ideální jsou fazole předem pražené, které se dále upravují do prášků, extraktů a tinktur.

“K suplementaci L-DOPA a sametových fazolí je třeba přistupovat obezřetně.”

L-DOPA je látka až příliš podobná dopaminu a v biochemické kaskádě je to přímý prekurzor. K její suplementaci je tak třeba přistupovat obezřetně, jelikož to může dlouhodobě ovlivnit nejen náš dopaminový systém. Dlouhodobá nadprodukce dopaminu z vnějšího zdroje L-DOPA by mohla tlumit produkci ostatních neurotransmiterů (6, 7). Je třeba ke svému zdraví přistupovat komplexně a optimalizovat si hladiny dopaminu přirozenějšími způsoby – kvalitním spánkem a odpočinkem, chladovou terapií či cvičením. Doplněk stravy, ve kterém je přítomna L-DOPA, je tak v péči o mozek a bio-systém spíše nadstavbou. Měl by se užívat příležitostně při specifických situacích (extrémní únava, dlouhodobá únava, snížené libido, anhedonie).

Při dlouhodobé konzumaci tak dbejte na pravidelné pauzy od suplementace.

Způsob užívání

Samotné sametové fazole jsou temně černým plodem liánovité rostliny, který se obecně velmi špatně konzumuje. V gastronomii se používá tepelná úprava fazolí, ale při té se ničí aktivní látky, jako je například právě L-DOPA. Pro suplementaci jsou vhodné fazole drcené na prášek, jejich extrakt a alkoholová tinktura.

Pokud začínáte se suplementací, experimentujte nejdříve s polovičním množstvím DDD (doporučené denní dávky) a teprve po několika podáních navyšte na průměrnou hladinu.

Shrnutí doporučení:

 • Začínat 1/2 doporučené denní dávky
 • Nekonzumovat před a po jídle, aby se předešlo negativním účinkům anti-nutrientů
 • Vyhledávat produkty, které jsou předem zpracované pražením
 • Užívat při speciálních příležitostech jako před nebo po náročném dni, při extrémní únavě, anhedonii, sníženém libidu
 • Přistupovat k sametovým fazolím jako k terapeutickému nástroji spíše než k doplňku stravy

Složení sametových fazolí

 • L-DOPA: prekurzor dopaminu jako hlavní látky a eventuálně látek v biochemickém procesu následujících, jako jsou noradrenalin a adrenalin
 • Kyselina nikotinová
 • Serotonin a jeho prekurzor 5-hydroxy-tryptamin
 • Bufotenin (5MeO-dimethyltryptamin)
 • Saponiny, flavanoly, flavonoidy, terpenoidy, taniny
 • Inhibitory trávicích enzymů
 • Hořčík a selen v malém množství

Upozornění

Látky obsahující množství L-DOPA nebo carbidopa by se měly konzumovat s obezřetností. Pro svůj významný efekt na monoaminy, jako je dopamin, noradrenalin a adrenalin, by se neměly konzumovat s MAO inhibitory, látkami často užívanými pro terapeutickou léčbu depresí a dalších.

Zdroje:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18973898/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18955292/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10930594/
 4. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.1407
 5. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780123741059003403
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17934805/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3638241/

Tinkturu sametových fazolí Mucuna Pruriens pak najdeš v tinktuře na eshopu UpLife.cz

Jiří Kryštof Jarmar

Jiří Kryštof Jarmar

Fascinují ho neurovědy, mozek a jeho optimalizace. Je věčný student a výzkumník na poli neurověd.

Podobné Příspěvky

Další příspěvek