Věděl jsi, že chlad pomáhá spalovat tuk? Zrychluje tvůj metabolismus, takže ke spalování dochází rychleji. Co je pro tebe ještě zajímavější, pokud se snažíš zbavit “pár kilo navíc”, je fakt, že vystavování se chladu je pro hubnutí mnohem účinnější a zdravější než cvičení.
Jak to s tím spalováním funguje?
V těle máme dva druhy tuku: bílý a hnědý. Hnědý tuk má v angličtině zkratku “BAT”, která znamená hnědou tukovou tkáň (brown adipose tissue). Rozdíl mezi “bílým” a “hnědým” je ten, že hnědý má výrazně vyšší přítomnost mitochondrií.
Co jsou mitochondrie?
Mitochondrie jsou tzv. “elektrárny buněk”. Čím více mitochondrií máme a čím lépe fungují, tím více zdraví, síly a energie máme. V mitochondriích se tvoří energie ATP (adenosintrifosfát), která je hybatelem téměř všech biochemických pochodů v těle. Bez ní bychom se nedokázali hýbat, myslet ani trávit.
Zajímavost: hnědé zabarvení tuku je způsobeno právě vyšší přítomností mitochondrií. Stejně tak je to s červeným masem – je “červené”, protože má více mitochondrií než maso “bílé”.
K tématu hubnutí
Běžná cesta tvorby energie ATP je ta, že se vytvoří z biologických zdrojů (přijatých například z potravy) za přítomnosti kyslíku (O2) pomocí složitých reakčních cyklů (Krebsův cyklus).
To je standardní cesta. Když však naše (bílým tukem obdařené) tělo vystavíme chladu, tak se mění tato standardní cestička energie, díky rozpojovací bílkovině (UCP1, uncoupling protein 1). Prosím, neplést s poskytovatelem internetu UPC. 😉 UCP1 se nazývá také thermogenin, protože pomáhá vytvářet teplo. Dělá to pomocí změny v cestičkách tvorby energie. Tam, kde by se v biochemických cyklech za běžných podmínek vytvořila energie ATP, díky působení thermogeninu dojde místo toho k tvorbě tepla. To známe už ze základní školy: v přírodě vždy platí zákon zachování energie. Žádná energie se nikdy neztratí, jen změní svoji formu. Místo ATP tedy naše “elektrárny” – mitochondrie vytvoří teplo (tepelnou energii). Tím se hmota hnědého tuku aktivuje, což je vidět i na lékařských skenech. Mimo skeny hnědý tuk není vidět, takže se ho na léto bát nemusíte. 😉
K čemu se chceme dostat: Kde na tu energii/teplo bereme zdroje, už asi tušíte. Je to právě bílý tuk, který se v tomto procesu ve velkém spaluje. Více informací o utužování najdeš v kompletním průvodce otužování.
Poznámka na závěr: Formou vystavení se chladu může být studená sprcha, procházka v zimě venku bez (nadbytečného) oblečení, studená koupel nebo třeba spánek v místnosti s teplotou 18 °C a méně. Čím studenější, tím více vám to spaluje.
Metabolismus se v chladových podmínkách může zrychlit až 3x, pokud chladu máte fakt hodně (jako my, když vedeme výpravu v kraťasech v zimě na Sněžku) – tak až 5x. A je to poznat. 😉 Můžete toho sníst, kolik chcete, máte vyrýsované pevné svaly (které chlad pomáhá účinně budovat) a minimum podkožního (bílého) tuku. Nemusíte ovšem trávit hodinu v mrazu, právě snížení teploty doma nebo vycházka ven v 15 °C a méně zrychlí spalování alespoň o desítky procent.
Libor si pro Tebe připravil celodenní workshop Buď aktivní a imunní díky chladu, kde Tě kompletně provede chladovou terapií a ukáže ti možnosti, jak ji dennodenně aplikovat. Na této stránce najdeš více informací o workshopu, videa a desítky referencí.