Nacházíme se v situaci, která na planetě nikdy předtím nebyla. Vytvořili jsme technologii, která má takovou sílu, že nás každý den mění na úplně základní biologické úrovni. Ovlivňuje naši pozornost, geny, ale i vztahy, ve kterých fungujeme s ostatními lidmi. V době, kdy se zeď příspěvků na Facebooku nebo fotky na Instagramu stávají součástí naší každodenní identity, schopnost šetřit pozornost se stává stále složitější. A o to potřebnější.
Kdepak je problém?
Pozornost je to nejcennější, co máme. Čemu věnujeme pozornost, tím se v budoucnu stáváme. Nejenže náš okolní svět vztahů a práce ji od nás neustále vyžaduje, ale nyní už i svět uvnitř černých skříněk, které si nosíme všude s sebou. Za posledních 30 let se nám díky technologii podařilo scvrknout celý svět do velikosti jednoho telefonu. K němu máme neustálý přístup jedním posunem ruky. Lákavé, že? A tak se naše pozornost začala postupně přizpůsobovat technologii. Neustále těká, prahne po zábavě a úžasu, a tak mobil vytahujeme pokaždé, když máme pocit, že nás vnější svět “nudí”.
Digitální svět je navrhnut pro naše primární instinkty
Čím to je, že nám obrazovky přístrojů tak snadno ukusují z naší pozornosti? Veškeré online prostředí je totiž vytvořeno přesně na míru lidským primárním instinktům. Stejně jako na jakékoliv jiné reklamní ploše, internet je také bojištěm o naši pozornost, přesvědčení a peníze. Jen zde proti naší biologii stojí velké korporace, které mají kapitál na to, aby si mohly najmout neurovědce a psychology pro co nejlepší nastavení své cílené reklamy. Kolikrát si všimnete, že se na vás na Facebooku směje z reklamy zářivě bílý úsměv nebo známá osobnost? Kolikrát se stane, že vám zavibruje telefon a vy ho automaticky vytahujete s očekáváním notifikace, lajku či zábavy?
Tyto technologie nám bezpochyby umožňují se snáze domluvit, prodat své služby nebo se na čas zabavit. Jde ale o to, že čím výkonnější technologie existuje, tím lépe nás dokáže “přečíst”. Dávkovat nám notifikace v čase a vytvářet v nás pocity bažení a závislosti. Tehdy se pozornost stále více připoutává k obrazovkám, i když je před sebou ani nemá. Vše pracuje na primitivních chemických mechanismech našeho mozku, který neustále vyhledává možnosti, jak se nechat odměnit (dopamin), jak dát vědět svému kmeni (serotonin), jak mít pocit sounáležitosti a lásky (oxytocin). Pokud zrovna osobně nestudujeme neurovědy nebo marketingový design, je pro nás téměř nemožné udržovat svou pozornost na uzdě, mimo reklamy a prostředí, které se cíleně snaží prodloužit náš čas strávený u obrazovky. A proto je zde biohacking.
Prostředím k lepší pozornosti
Biohacking si klade za cíl optimalizovat naši každodenní zkušenost. Opečovávat a vylepšovat dílčí vlastnosti mysli a těla, včetně pozornosti. Abychom mohli zefektivnit své fungování ve světě, pozornost je to první, s čím by biohacker začátečník měl začít. A nejlépe začít s tím, co nám té pozornosti ubírá nejvíce. Obrazovka telefonu.
Existují dvě cesty, jak šetřit svou pozornost. Pokud zrovna nejste buddhistický mnich/mniška, kteří trénují svou pozornost 14 hodin denně a opravdu dokáží odolat pudům z vnějšího prostředí, začneme rovnou u druhé cesty. Prostředí nás ovlivňuje po miliony let. Ovlivňuje to, jakým směrem nás vyslala evoluce, ale i to, jak strávíme každý jediný den. Právě prostředí kolem si bere naši pozornost automaticky, protože jsme k tomu tak nastaveni. A právě úpravou takového prostředí můžeme ušetřit pozornost od rušivých vlivů. Nejsnazší řešení je tak kultivovat kolem sebe prostředí, které šetří pozornost za nás.
Co vás možná napadne jako první, je digitální detox. Je to skvělá věc, ale nemusíme se rovnou odstřihnout od všech sítí a kontaktů, abychom dosáhli kýženého efektu. Jednoduše nám k tomu dopomohou aplikace a nástroje, které jsou v souladu s používáním telefonu i počítače. Cílem totiž není se izolovat, ale udělat nejmenší možné krůčky, kvůli kterým nebudeme muset změnit půlku svého života, ale které budou zároveň úlevou pro naši pozornost.
1. Šetři své oči
Obrazovky vyzařují spektrum modrého světla, které nastavuje naše vnitřní hodiny. Když si tento fakt neuvědomujeme, obrazovky narušují náš spánek, ale i množství energie a chuť k jídlu další den. K optimalizaci modrého světla nám pomůže aplikace f.lux nebo jakákoliv jiná, která snižuje jeho intenzitu večer a znovu navrací ráno. Je k dispozici pro telefon i počítač.
2. Udělej z telefonu “bezpečnou zónu”
Telefon je první minové pole, na které naše pozornost šlape. Můžeme jí prospět tím, že jí usnadníme pohyb po obrazovce, aby nebyla stimulována lákavými faktory. Na telefonu lze například vypnout v nastavení veškeré notifikace ze sociálních sítí, aby naše kapsa nevybrovala každých 5 minut. U iPhonu lze nastavit “šedou obrazovku” a eliminovat lákavost a vliv barev. Dalším krokem je samotné rozvržení aplikací, kdy na hlavní stránce jsou ty nejpotřebnější. Facebook, Instagram a další z této kategorie pak mohou být “schovány” ve složce, abychom museli vykonat vícero kroků k jejich spuštění a mohli se v procesu zeptat sami sebe: “Vážně se sem nyní chci podívat?”
3. Appky pro časový management
Rozvrhnout si den do částí na určité činnosti šetří mozek od podvědomého multitaskingu. Například nastavit si určitou dobu na emaily a nemít je tak přístupné celý den, aby neustále podvědomě otravovaly cokoliv, co děláme. A nejlepší je, když takovou činnost rozvrhování času delegujeme na aplikaci. Ideální je například “Inbox When Ready” pro uzamknutí mailu na určitou část dne nebo víkend. Pro hlubokou a nerušenou práci lze na telefonu nastavit režim pro soustředěnost pomocí aplikace Flipd nebo Forestapp.
4. #GoBrick
Při významných situacích jako je čaj s přáteli nebo rodinou je dobré naučit se dávat telefon do režimu letadlo. Eliminujeme tak jakékoliv vyrušení, i to podvědomé. Celosvětově se tento návyk šíří pomocí hnutí #GoBrick movement.
5. Vypni si “feed”
Facebook je jedním z největších strašáků pro pozornost. Neustále se objevující novinky na naší zdi nutí oči těkat od podnětu k podnětu a čas mezitím letí. Nejsnazší způsob, jak se tomu vyhnout, je zablokovat si zeď od veškerých informací po dobu hluboké práce. Ideální je na to aplikace “News Feed Eradicator”, po jejímž zapnutí se nám místo rušivých fotek a novinek budou na zdi objevovat pouze příjemné citáty a naše pozornost nám poděkuje.
6. Nastav si ráno
Ráno je nejdůležitější částí dne. Proto mysleme na svou pozornost od brzkých hodin a první hodinu po probuzení věnujme sobě a nezapínejme obrazovky počítačů a telefonů. Místo toho je dobré si jako první věc po probuzení například ustlat postel, zacvičit si nebo se podívat z okna na oblohu a aktivovat tak svůj organismus světlem dopadajícím na sítnici oka. Každá taková maličkost je krůčkem k nabitějšímu dni a k o něco disciplinovanější pozornosti.
Když začneme už dnes, za týden může být naše efektivita raketově jinde. Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.