V dnešním přeaktivovaném světě se mnozí snaží za stejné množství času, které nám bylo dáno, dělat víc, být efektivnější. To je super myšlenka, jen si zřejmě každý pod ní představíme něco jiného.
Z pohledu biohackingu můj výklad je: “Strávit více času ve flow a za pár hodin udělat tolik, co jiní dělají celý den.” Výklad společnosti mi však v konečném důsledku přijde takto: “Pracuj více hodin denně. Ideálně více než ostatní.”
Vnímáte ten rozdíl? Jednou se bavíme o efektivitě a “chytré práci”, podruhé o “těžké práci”.
Možná jste to taky zažili… “Den má 24 hodin a já budu makat 16, zatímco ostatní jen 8 hodin…”
“Stejně mi stačí jen 5h spánku…” (Proč investovat do svého spánku?) Tyto výklady však nejsou dlouhodobě udržitelné, chytré, zbytečně oslabují tělo, naše zdraví a po chvíli i vztahy a ženeme se tak zbytečně do problémů.
Co se raději stát efektivnějšími a produktivnějšími chytře? Stát se každý den lepším, získat výhodu, mít více energie bez zvyšování rizika zdravotních problémů a vyhoření?
Toho však nejsme schopni bez regenerace těla i pozornosti. Nemůžeme mít velké množství energie bez kvalitního odpočinku. Kvalitní odpočinek začíná v naší mysli.
Víte, jak se liší den profi sportovce a podnikatele?
U běžného profi sportovce i profi podnikatele nalezneme obrovské rozdíly ve způsobu, jak hackují své životy, od optimalizace dne, počtu aktivních hodin až po regeneraci, péči o sebe, čas “mimo sezonu” i léta, která potřebují strávit na “vrcholové úrovni”.
Profesionální sportovec
Běžní profesionální sportovci stráví ve dne většinu času tréninkem a regenerací. Během dne tedy trénují (kde se snaží být ideálně po celou dobu ve flow) a zbytek dne tráví aktivní obnovou (záměrnou regenerací).
Jen jednotky procent času dne tráví mistrovskými zápasy.
Podnikatel, manažer či vrcholový pracovník
Oproti tomu typický podnikatel, manažer nebo vrcholový pracovník prozatím stráví denně minimum času tréninkem, aktivní obnovou nebo jakýmkoliv druhem zotavování. Avšak sám chce či je po něm vyžadováno 12 a více hodin aktivní práce. Často jednáním na úrovni, kdy jde v byznysu opravdu o hodně, a vyžaduje to tak celou jeho pozornost.
*Věřím, že pochopíte, že záměrem není jakkoli degradovat sportovce. Naopak, účelem je tu vyzdvihnout jejich často optimalizovaný a vybalancovaný den ve srovnání se dnem běžného podnikatele.
Aby takový běžný podnikatel tedy postoupil na další úroveň, jeden ze základních úkolů je přidat aktivní obnovu do svých dnů a života. Musí začít biohackovat svůj den. Musí se stát Podnikajícím atletem. Nebo my bychom nazvali Podnikajícím biohackerem.
Lineární práce běžného podnikatele
Běžný podnikatel pracuje “lineárně”.
Má tedy lineární přístup k výkonnosti. S lineárním přístupem pracuje nepřetržitě. Tím neříkám, že není výkonný a nedokáže mnohé, ale říkám, že v lepším případě jen “nenaplňuje svůj plný potenciál” a v horším případě v přicházejících měsících či letech začne zažívat snižující se návratnost svého časového vkladu.
A ačkoli jeho byznys může růst, pokud chytil trend nebo mu díky silnému či zdravému nastavení vydrželo zdraví, tak přesto postupně jeho osoba začíná strádat. Bude totiž třeba dávat neustále více času do práce, aby mohl stále růst, držet krok, a ten čas často začíná brát odjinud. Bere ho na úkor komplexity. Na úkor relaxace, stravy, pohybu, vztahů, až po čase přijde nějaká životní facka v podobě problému ve zdraví, vztazích nebo třeba vyhoření.
Jakmile dosáhne tohoto bodu, jím upřednostňovaný byznys také většinou přestane růst, a on tak často začne měnit hodnoty. Lineární práce 8 a více hodin denně nám tak v lepším případě znemožňuje dosáhnout plného potenciálu a v tom horším v čase pomaličku ničí naše zdraví i naši výkonnost.
Studie o podnikajících atletech
Studie v Harvard Business s názvem “The Making of a Corporate Athlete” zjistila, že udržovat naši homeostázu, naše dynamické equilibrium neboli rovnováhu našeho vnitřního světa je nutným základem k udržení dlouhodobé špičkové výkonnosti.
“Náš čas během dne je neměnný, avšak vaše dostupná energie je variabilní.”
Abychom tedy mohli lépe řídit své energetické úrovně během dne, potřebujeme ideálně se záměrem přepínat mezi energetickými vklady a jejich obnovou!
Aktivace (stres) + Obnova (odpočinek/klidový stav) = ADAPTACE (vyšší výkonnost)
Dnes již víme, že problémem NENÍ pro mnohé překvapivě STRES. Stres je naopak nutným nástrojem k růstu. Problémem je “nedostatek disciplinovaného přerušovaného zotavování či regenerace během dne. Chronický stres bez zotavování tak vyčerpává naše energetické rezervy a nejen, že krátkodobě podkopává náš výkon, ale dlouhodobě vede k vyhoření.”
Přemýšlej o sobě jako například o žárovce
Tedy pokud chcete pracovat efektivně, být plně zapnuti, jet bomby a být až 7x produktivnější, kreativnější a rychleji se učit. Být ve flow. Nebo plně jako ta žárovka zářit. Jakmile tato část skončí, přejděte do aktivní obnovy. Ať chvíli poté můžete zase jezdit na vlně a zářit.
Pokud se naučíte žít jako podnikající atlet, poskytne vám to obrovskou KONKURENČNÍ VÝHODU. Jelikož na začátku závodu jsou všichni připraveni, plní energie a “ready to go”. Ale dlouhodobost je ta proměnná, kde absolutní většina selhává.
Ať už z důvodu, že se natolik neznají a nemají dostatečně JASNO v tom, co opravdu chtějí. Nejsou dostatečně KOMPLEXNÍ ve svém růstu, a tak jim životní kategorie jako VZTAHY, ZDRAVÍ a další podkopávají nohy. Nebo je to v tom, o čem je primárně tento text – neumí pracovat se svou energií, pozorností, a tak to zkoušejí urvat na sílu, až urvou sebe.
Pracujte chytře, ne tvrdě.