Občas se mě někdo na workshopu v ústraní zeptá, kde beru motivaci být tak aktivní. Kde beru energii pro všechny ty aktivity? Odpověď je jednoduchá: “biohacking“. Biohacking pro mě prvních 25 let života byl nutnost. Dnes mám díky tomu vyvinutý zvyk se o sebe a svoji energii starat… “Jsem závislý na pohybu” není nadsázka. Nevydržím se přes den “nehýbat” – necvičit. Současné neurologické výzkumy ukazují, že u člověka mozek je tu proto, aby podpořil tělo, ne obráceně. Ovšem základem přežití v dnešní době se zdá být spíše práce mozku, než těla. Člověk však desetitisíce let běhal za kořistí a pohyboval se při sběru plodin a nošení břemen. Pro mě osobně byla a je potřeba pohybu vždy klíčová. Od té doby, co jsem na základní škole začal trénovat judo, dělal jsem 50 kliků a na začátku střední to bylo už několik set denně. Je má cesta.
Jeden z mých učitelů, mezinárodně uznávaný lektor čchi-kungu, Dr. Jevgenij Tertičnyj, nám říkal: “tělo je jako domácí mazlíček – musíte ho mít rádi, ale zároveň ho cvičit.” Najít tuto rovnováhu pro mě bylo v životě těžké. Za prvních méně než 30 let života jsem se do temné propasti chronického přetrénování dostal dokonce dvakrát. Byli to stavy, které mě celé dlouhé měsíce omezovali snad ve všech oblastech života. I to je však součást cesty.
Vyhnout se nepohodlí?
Co považuješ v životě za nejlepší lekci? Říká se, že spálená ruka je nejlepší učitel. Lidé, kteří mají ve zvyku na sobě pracovat se k disciplíně a zájmu o seberozvoj dostali často díky problémům a selhání. Nutnost překonat nepříznivé podmínky nás změní. Jak zpívá finská hardrocková kapela Lordi: „K lepšímu nebo horšímu – nestarej se, které to je.“ Prostě jdi dopředu.
Cesta za cestou
Už od předškolního věku jsem se zajímal o to, jak ovlivnit svůj “stav“. Co je “stav“? Kombinace zdraví a psychiky. Dnes mluvíme v Code of Life o tom, že biohacking je umění stavu. Chce se ti jít ven a být mezi lidmi? Chceš být o samotě a tvořit? Chceš jen spát a nedělat nic? Chceš se milovat? Máš potřebu vyjít ven a změnit svět? To vše je aktuální stav, který vytváří kromě vnějšího prostředí také aktuální stav tvého těla – hlavně signalizačních molekul, zvaných hormony a neviditelných telegrafních drátů, zvaných nervy.
Můj stav nebyl ve startovní rovince života ideální. Mám pocit, že jsem v prvních cca 20 letech života prožil více stresu než jiní lidé za celý život. Emocionální regulace a posilování svého bio systému (těla, nervů, srdce) pro mě bylo klíčové, abych mohl fungovat alespoň na základní úrovni. Sužovali mě dlouhou dobu různé alergie, astma, problémy s kůží a trávením. Špatně se mi dýchalo a byl jsem co chvíli nemocný. Na emocionální rovině se střídali výkyvy nálad, výbuchy hněvu a chvíle, kdy jsem nedokázal vzít za kliku a vyjít z místnosti. Celkově jsem se cítil ve společnosti a mezi lidmi hodně nesvůj.
Nechci se pouštět do hloubky, ale moji oba rodiče i jejich rodiny mají tuhé kořínky. Máma prochodila s těžkým batohem snad všechna pohoří ve střední Evropě, táta běhal maratony aktivně do 65 let. Mezi předky mám také právníka, politika a ředitele české zemské banky za Rakouska Uherska, Karla Mattuše. Jeho syn Jaroslav propagoval biohacking tehdejší doby – sport.
Co mi pomáhalo to všechno vydržet? Byla nátura, kterou máme všichni lidé společnou. Je to touha se dostat dál a vědomě tvořit svůj rozvoj.
Role biohackingu je pomoci nám být nejlepší verzí sebe sama. Vidíš, že neříkám jen “nejlepší”, ale i “sebe sama”. Je to totiž o každém z nás. Biohacking ti umožní dělat více, s větším dosahem to, co už děláš. Co si tedy odnést? Biohacking je nástroj. Posiluj svůj charakter, protože “s větší silou přichází větší zodpovědnost.”
Energie a sex
Ve čtrnácti jsem se dostal k biohackingu sexuality. Kombinace nudy ve škole, málo příležitostí k pohybu přes den a snídaně s cukry způsobovala, že jsem byl často dost unavený. Co jsem v tom věku objevil, byla jedna věc, která mě vyčerpávala nejvíce – byla to ejakulace. Hlavně, když muž masturbuje sám, tak z něj odchází hodně energie. Některé staré čínské texty přirovnání jednu takovou osamělou ejakulaci ke třem dnům těžké fyzické práce. To je možná trochu přehnané, ale dává to podklad pocitu, který jsem tehdy měl – že mám méně energie, než bych mohl. V té době většina z nás neměla doma k dispozici 24/7 internet, o chytrých telefonech nemluvě. Pornografický materiál nebyl k dispozici tak jednoduše, jako teď. Naštěstí. Je hodně evidence, jak agresivně přitažlivé nástrahy jednoho z gigantických průmyslů současnosti mohou doslova ničit mozek.
Studoval jsem v následujících letech knihy od Mantaka Chii a čínských mistrů. To byl můj základ pro biohacking – když nemáš energii, nic nemá smysl ani výdrž. Naučil jsem se fyzickou i energetickou energii držet a přeměňovat na energii jemnější, která se tolik nebouří a je kreativní na jemnějších úrovních existence.
Víš, co jíš?
Stravu jsem začal řešit až na vysoké. Tam mi došlo, jak je ten populární výkřik “jíst zdravě” relativní. Nikdy jsem neměl přehnané množství jednoduchých sacharidů (cukrů) ve stravě. Neříkám, že jsem jako dítě nikdy nejedl cukr přímo z cukřenky, ale nebyl to zvyk a měl jsem vždy velkou míru fyzické aktivity.
Svůj optimální stravovací cestu jsem našel až v roce 2019, i když přerušované půsty jsem využíval už v roce 2012, kdy jsem dvoufázově trénoval Shaolin Gong Fu v Číně, u studia čínštiny na provinční univerzitě. V Číně se nízkosacharidová strava nasazuje těžko.
Dělal jsem několikaměsíční až roční pokusy – například s vysoko-sacharidovou stravou. Jsem moc rád, že mám tyto pokusy za sebou. Díky ním teď vím, jak můj tělesný i mentální výkon reaguje na dávky na jídla založeného na sacharidech (běžná strava, s přílohami jako pohanka, rýže, kuskus, ovesné vločky) a mám díky osobní zkušenosti pevnou půdu pod nohama, když teď sacharidy omezuji na rozumné minimum, ve prospěch tuku.
Závislý na pohybu?
Prakticky nemám den, kdy bych alespoň přes den nestrečoval bránici, necvičil dechovou kapacitu nádechy a výdechy nebo se neskryl na záchodě na sérii dřepů – což se dá dělat na jakémkoliv záchodě, od těch nablýskaných a prostorných v hotelech manažerských konferencí, až po ty špinavé a malé v dálkových vlacích.
Vím o sobě, že jsem kinestetický typ. Pohyb je (můj) život. Od roku 2007 dělám instruktora čínských sebeobranných systémů. Ve 20 letech jsem založil Brněnskou pobočku Pražské školy čínského MMA a bojových systémů – Practical Hung Kyun Pavla Macka. Prošel jsem prvním instruktorským seminářem dnes tolik rozšířené školy kettlebell liftingu KB5, kterou Pavel založil.
„Snaha je k ničemu.“
To mi říkal jeden šedesátiletý kamarád, když mi bylo dvacet. Cvičili jsme spolu ve skupině v Brně čchi-kung (qigong, čínské energetické cvičení). Pro meditaci je to dobrá rada, ale v životě to vidím jinak.
Co jsem se v průběhu cesty naučil?
- Nebuď dogmatický. Někteří z mých špičkových učitelů byli. Já kdysi s nimi.
- Porovnávej se chytře. “Nesrovnávat se” není reálné – žijeme v 3D světě fyzických těl a tento svět má pravidla. Silnější pes se dříve a lépe nají a rozšíří svoje geny. I mnich meditující v jeskyni má cíl a na něm pracuje. Proč bych neměl chtít dojít rychleji do svého cíle a pomoci ostatním dříve?
- Respektuj svoje limity. Sportovní zápas i cesty chladem a na Sněžku mě naučili, že uznat své limity není slabost. Naopak, je to vnitřní síla a respekt k silám, které nás přesahují.
Duchovno
Tohle je moje velká kapitola. Mluvím o biohackingu a celkově tréninku primárně technicky. Ať už z osobní zkušenosti, nebo z vědeckých zdrojů. To vyvažuje moji vnitřní stránku – nemám problém několik hodin stát a jen cítit proudy v těle. V čínském čchi-kungu cvičíme cvik „velký strom“. Staří mistři dávali novicům instrukce: „stůj, dokud nepadneš“. Jak dlouho bys musel jen tak stát, abys z toho prostě spadl? Co se za tu dobu odehraje v tvojí mysli? Pokud to zvládneš, už nemusíš na Sněžku.
Cesta chladem
Osahávání hranic je asi nejvýraznější téma v chladových cvičeních a otužování. Když přeženeš fyzické cvičení, tak se to dozvíš hned nebo nejpozději další den. Pokud se zraníš, tak tě to zpomalí mentálně nebo fyzicky, ale nic víc. Chlad je ostřejší. Když to přeženeš může to být výrazně citelnější.
Nachlazení přichází málo, i když je to spolehlivá “stopka” pro lidi, kteří to ze začátku přepálí. A proto jsme si s “Deer“, kolegyní a spoluzakladatelkou Code of Life, Veronikou Allister (Jelínkovou), řekli, že chceme tuto informaci rozšířit mezi všechny začínající i pokročilé otužilce. Začni a pokračuj, (hoř) pomalu.
Prošel jsem kompletním instruktorským výcvikem Wim Hof metody, jako úplně první v Česku žijící Čech. Nicméně teď s firmou, která trénink zastřešuje, nespolupracuji, takže nejsem “certifikovaný instruktor WHM”. Nicméně Wima Hofa jako člověka podporuji. Vyzařuje úžasnou energii, když ho sledujete mluvit se skupinou nebo se s ním bavíte více do hloubky mezi čtyřma očima.
Velmi si vážím možnosti rozvíjet cestu chladu s Veronikou, která byla první, kdo u nás o Wim Hof metodě s velkou sledovaností psala, mluvila a učila ji.
Ona také nemá certifikát Wim Hof metody – a to nás nesmírně osvobozuje. Nevážou nás směrnice, s kterými se neztotožňujeme. Díky tomu můžeme sdílet své více než bohaté zkušenosti na chladové cestě – nejen co se týká tréninkových postupů pro všechny zájemce, ale v poslední době i to, jaké má tato metoda potenciální negativní účinky.
Jsme nezávislí a právě proto můžeme jít ve zkoumání a sdílení do hloubky a nic vám netajíme. Chlad není úplně pro každého, a fanoušci Wim Hof metody často přehání dávku a radí to dělat dalším lidem svým příkladem.
Víš, co je to hormeze? Lidsky řečeno, je to proces v těle, který charakterizuje heslo: “rozdíl mezi jedem a lékem je dávka.”
Dýchání chmury zahání
Dech byl vždy moje kořenné téma. Jako dítě i teenager jsem měl pořád ucpaný nos. Docházky na alergologii kdy po spirometrickém měření přibyl v mé zdravotní kartě další zápis. Netěší mě to, ale uvědomil jsem si že tu platí “pomoz si sám, nikdo jiný ti nepomůže”.
Sám sobě lékařem, biohacking je cesta převzetí zodpovědnosti za svůj stav a zdraví. Ani ten nejlepší lékař ti nepomůže, pokud nemá na té pomoci tvou aktivní spoluúčast.
Základ dechu: ztlum si záněty!
Vyhýbej se většímu než malému množství jednoduchých cukrů (definice zákona, vysvětli si sám, co to pro tebe znamená). Otužuj se. Zima je velký pomocník lepšího dechu, prokrvení a hormonální rovnováhy. Vyvažuje imunitu. Dýchej přes den jen nosem. Nadechuj se i při mluvení mezi úseky řeči jen nosem a zalep si pusu na noc.
“Pusa je pro jezení, nos pro dýchání.”
Tradiční přísloví
Code of Life
Založili jsme pro vás Code of Life. Chceme vám přátelskou a prakticky využitelnou cestou předávat naše zkušenosti, praxi a výzkum – ale hlavně otevřít diskuzi a akci v daném tématu – starání se o svůj stav.
Nejlepší verzí sebe sama zdar!
Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.