Proč je důležité pracovat s nastavením vlastní mysli a jak využít jedinečné schopnosti mozku, které se říká neuroplasticita, nám nedávno krásně vysvětlil Daniel v článku s videem o mindsetu.
Jak vnímat lékařské prohlídky jako akt sebelásky?
Představ si, že se ti odlomí kus zubu, zlomíš si nohu nebo řešíš akutní zánět v intimních partiích. Jaká věta tě napadne jako první? Pravděpodobně to bude něco typu: “Sakra, to budu muset zajít k doktorovi.” Možná si na to budeš muset dokonce vzít den volna, přesunout důležitou schůzku nebo si zařídit hlídání pro děti. Dost pravděpodobně to tvůj systém vyhodnotí jako komplikaci, což s sebou přirozeně nese nepříjemné pocity.
Co kdybych ti ale řekla, že návštěva lékaře ti může přinést nádherné zážitky, pocity přijetí a podpory, a dokonce posílení sebelásky?
Všechno je jen o nastavení mysli
Jak už jsem zmínila, návštěvu u lékaře máme často asociovanou s nepříjemnými pocity, bolestí, nekonečným sezením v čekárně a extra výdaji za léky či hospitalizaci. Všechny tyto negativní emoce si pak velmi často spojíme přímo s lékařem, ke kterému cítíme, místo pocitu vděčnosti za jeho čas, pomoc a znalosti, podvědomý hněv. Jak můžu tedy návštěvu u lékaře já osobně vidět jako akt sebelásky, dar času a péče o sebe, či dokonce prostor pro seberozvoj?
Protože čteš tento článek, předpokládám, že se zajímáš o biohacking. Biohacking je kromě jiného akt převzetí zodpovědnosti za vlastní zdraví. Vědomě si volíš stravu, věnuješ se pohybu, dechovým technikám či otužování. Zakládáš si na prevenci a na řešení prvotních příčin potíží, ne jen jejich následků. Možná je pro tebe biohacking novinkou a rýmu, chřipku či podvrtnutý kotník by tě ani ve snu nenapadlo řešit bez lékařské pomoci. A možná jsi na druhé straně spektra a ke klasickému lékaři bych tě nedostala ani na vodítku.
Jak v tom najít rovnováhu?
Pojem biohacking mimo jiné označuje spojení moderní vědy a moudrosti starodávných kultur. Je tedy o rovnováze. O spojení a harmonii. Je na každém z nás, abychom si našli tu zlatou střední cestu. Převzít zodpovědnost za své zdraví rozhodně neznamená už nikdy se nevydat do žádné ordinace nebo zavrhnout západní medicínu. Právě naopak. Je to o tom vyhodnotit, kdy na danou situaci či problém stačím sám/sama, a kdy je potřeba vyhledat odborníka.
Převzetí zodpovědnosti za vlastní zdraví s sebou rozhodně nese i přehodnocení toho, jaké zákroky či úkony jsou pro mě opravdu nezbytně nutné, v jakém prostředí jimi chci procházet, jakou osobou se nechat vyšetřit a čí názor či radu přijmout a zařídit se podle ní.
Mnohokrát jsem zažila údiv a překvapení ze strany lékařů či ošetřujících sester, když jsem se zeptala, jak bude daný zákrok probíhat, k čemu slouží injekce, kterou pro mě chystají, a zda můžeme zvolit i jiný postup. Většina lékařů není zvyklá na to, že by se pacient opravdu zajímal o své zdraví. Většina pacientů totiž lékařům plně důvěřuje, aniž by alespoň na chvíli zpochybnili jejich verdikt či zvolený postup. A tak jsou překvapení, když se jednou za čas objeví někdo, kdo se zeptá, zda existuje jiná než první doporučená varianta, proč volí právě ten daný lék a zda by to celé mohlo být úplně jinak.
Vybírej si
Pokud se v praxi dostaneš do situace, kdy na daný zdravotní či psychický problém nestačíš sám/sama, dobře si vyber. Vyber si kliniku, na kterou si zajdeš. Vyber si lékaře, se kterým budeš svůj případ konzultovat. Vyber si, zda přijmeš jeho doporučení, nebo zvolíš jinou alternativu. Vyber si dokonce způsob vyšetření, které podstoupíš – existuje-li více variant. A hlavně – vyber si, jaký k tomu všemu zaujmeš postoj.
To, že půjdeš navštívit lékaře, je tvé vlastní rozhodnutí. Nikdo tě do toho nenutí. Nikdo tě nenutí podstupovat zákroky, které ti nejsou příjemné, či bezmyšlenkovitě přijímat všechny pilulky, které ti jsou předepsány. Je to tvé zdraví, je to tvůj život. A to i v situacích, ve kterých se rozhodneš říct si o pomoc.
Až příště půjdeš k lékaři, jdi tam s pocitem, že jdeš na osobní konzultaci. Jdeš se poradit s odborníkem, kterému navíc ve velké většině případů nemusíš zaplatit v reálném čase ani korunu. Jdi tam s pocitem, že ti na tvém zdraví záleží natolik, že ho jdeš konzultovat s někým, kdo má v daném oboru více znalostí či zkušeností než ty. Jdi tam s pocitem sebelásky, který tím v tobě bude díky tomuto náhledu sílit.
A ještě mám pro tebe radu na závěr:
Celé to využij jako čas pro seberozvoj
Lékařská prohlídka či zákrok je v našem životě bezpochyby jedinečná situace. Je to pro nás něco nového, neznámého a často, alespoň zpočátku, představuje vystoupení z komfortní zóny. Stejně jako třeba chladová terapie, suplementace bylin, jógová praxe nebo práce s myslí. Proč tedy návštěvu lékaře nevzít jen jako další seberozvojovou techniku a příležitost k růstu?
Až se budeš příště chystat k lékaři, ber to od začátku do konce jako prostor pro poznání sebe sama. Jaké myšlenky ti běhají hlavou, když sedíš v čekárně? Jak se cítíš při samotném vyšetření? Dokážeš klidně dýchat? Jak to ovlivňuje tvůj srdeční tep? Jak moc máš ve zvyku slepě věřit všemu, co doktor či sestra říká?
Přesně jak zmiňuje Vojta ve svém článku o meditaci: “Všechno, co vidíme, cítíme atp., je informace, kterou se náš organismus naučil nějak interpretovat, a tak to teď dělá automaticky, kdykoliv danou informaci vnímáme. Například máme tendenci se naštvat kvůli věcem, nad kterými nemáme žádnou kontrolu. Místo toho si ale ve chvíli podnětu a na základě svojí následné reakce můžeme uvědomit, že se to děje. V tu chvíli se můžeme rozhodnout a reagovat jinak.” A lékařské prohlídky jsou právě pro toto pozorování a přepisování nádherným tréninkovým polem. Přeji příjemnou zábavu.
Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.