V minulém článku jsem sdílela praktické tipy, jak si užít návštěvu u lékaře. Dnes je, milá ženo, navíc přizpůsobím pro tvé ženské tělo. Podíváme se totiž na prohlídku u gynekologa.
Možná jsi nad tím nikdy moc nepřemýšlela, ale pro mě osobně je prohlídka u gynekologa velmi intimní záležitostí. Je to cizí člověk, který se má dívat a dokonce sahat na mé intimní partie. A není to můj milenec nebo milenka. Big deal.
V historii jsem prošla pod rukama mnoha doktorům a doktorkám, kteří se k mým intimním partiím chovali více či méně opatrně a s respektem, či spíše bez něj
Již od puberty pro mě prohlídky u gynekologa znamenaly obrovský stres. Lékařské prostředí samo o sobě, roztažené nohy, studené ruce, intimní dotazy na sexuální partnery a menstruaci. Kvůli nesnesitelným menstruačním bolestem, častému omdlévání a nepříjemným vaginálním zánětům však byly velkou součástí mého života po mnoho let. S odstupem času jsem za to v podstatě vděčná, obrovsky mě to totiž posunulo na mé cestě. Také to naprosto změnilo můj vztah k sobě, k sebelásce a celému ženství. Dovol, abych s tebou sdílela pár svých myšlenek.
Náš klín jako centrum naší síly
Intimní partie jsou velmi citlivou oblastí, obzvláště v životě ženy. Každý měsíc procházíme mnohými změnami a silnými procesy. Naše tělo se připravuje na stvoření nového života. Každý měsíc samo ze sebe tvoří pelíšek pro malého tvorečka, a když nedojde k oplodnění, zase to všechno samo uklidí, aby další měsíc začalo zase od začátku.
V oblasti bříška, podbřišku a klína leží nejen naše největší ženská síla, ale také tam sídlí mnoho zranění, strachů či smutku. Kdykoliv se tě někdo dotkne, fyzicky či psychicky, tvé tělo si to pamatuje. Zjednodušeně řečeno prostě zamrzneš a znecitlivíš. My ženy si většinu traumat a zranění ukládáme právě v lůně či v jemných tkáních stěn vagíny.
Na tomto faktu staví například terapeutická technika s názvem vaginální mapování. Jedná se vlastně o jemnou masáž zatuhlých svalů ve vagíně, které v sobě nesou určitý emocionální náboj a uloženou energii, s cílem znovu v nich probudit citlivost. Kdykoliv tedy do tebe někdo nebo něco fyzicky vstupuje, může to v tobě probudit nepříjemné vzpomínky z minulosti nebo aktivovat zvláštní pocity či vjemy.
Velmi dobře si svého gynekologa vyber
To, proč je velmi důležitý právě výběr lékaře, jsem již zmínila v článku Návštěva u lékaře: nutné zlo nebo akt sebelásky? Bude to žena nebo muž? Soukromá nebo veřejná klinika? Jsi ochotná si za kvalitní a příjemnou péčí dojet nebo budeš hledat ve svém bezprostředním okolí? Jaká kritéria jsou pro tebe prioritní? Za mě je to rozhodně pocit bezpečí, který se v této oblasti ukázal jako naprosto klíčový, a potom sympatie, které k lékaři, personálu a celkovému prostředí chovám.
Ber to jako běh na dlouhou trať
Jako žena se budeš se svým “intimním doktorem” stýkat mnohem více, než kdybys byla muž. Ať už skrze nějakou léčbu či pouhou prevenci, v období těhotenství, mateřství, přechodu nebo s vlastní dcerou. Je výhodné, když zná gynekolog nejen tvou diagnózu, ale také má k dispozici tvé dlouholeté záznamy a povědomí o tom, co se děje ve tvém ženském světě. Jeho přístup pak bude mnohonásobně osobnější a péče přesnější.
Plánuj si prohlídky dle fáze svého cyklu
Jako žena jsi cyklická a v průběhu měsíce projdeš čtyřmi různými fázemi. Ty ovlivňují různými způsoby tvou biochemii, mentální zdraví, emocionální stav, smyslové vnímání i chutě. Všímej si, jak se v průběhu měsíce proměňují tvé nálady, emoce, myšlenky, míra sebevědomí či chuť být ve společnosti.
Už na základě tříměsíčního sebepozorování můžeš být schopná vybrat si ten nejvhodnější možný den (týden) pro gynekologickou prohlídku. Může to být období, kdy se cítíš nejvíce sebevědomá, a nebude pro tebe tedy problém se před gynekologem svléknout. Nebo budeš velmi společenská a návštěvou kliniky si získáš nové kamarádky nebo se budeš paní doktorce jasněji vyjadřovat. Možná si vybereš čas krátce po menstruaci, kdy máš nejvíce energie a zároveň jsi nejméně v emocích, a prohlídka tedy nebude představovat “nic extra”.
Vnímej se
Tento poslední hack na tebe bude možná působit trochu moc jako “eso”. Pokud ale souhlasíš s tím, o čem jsem psala výše, bude se ti líbit a může ti změnit prožívání gynekologických prohlídek stejně jako mně.
Všechny to známe. Po úvodním rozhovoru o aktuálním zdravotním stavu a potvrzení stále stejného telefonního čísla se vydáš do kabinky, kde si odložíš “do půl pasu”, vyskočíš na kozu a po pár minutách chladných doteků se jdeš otřít od lubrikačního gelu a začínáš znovu dýchat. Zvládla jsi to. Ale byla jsi opravdu u toho? Vnímala jsi své pocity, myšlenky a komunikovala své potřeby, nebo jsi byla v určitém stavu tranzu a těšila se, až se budeš moci zase obléknout?
A možná tohle vůbec není tvůj případ, po ordinaci vesele pobíháš nahá a se svou doktorkou se směješ u historek z manželského života. I přesto tě zvu k poslední části tohoto článku.
Komunikuj se svou jóni
Před, během i po prohlídce můžeš v myšlenkách komunikovat se svou jóni – se svými intimními partiemi. Obzvláště, pokud je pro tebe prohlídka z jakéhokoliv důvodu nepříjemná či stresující. Řekni v myšlenkách své jóni, že se jí bude dotýkat “cizí člověk”. Pokud se cítíš nervózní, přilož si na ni v kabince (nebo klidně i na lehátku) dlaň, jako bys uklidňovala malé dítě, a zhluboka vydechni. Nejenže tě to krásně zpřítomní a uklidní, zároveň to obrovsky posílí tvou sebelásku a vztah k vlastnímu ženství. Stejné gesto můžeš používat i před milováním nebo ho dokonce naučit svého partnera. Jedná se o malý akt vyjádření úcty, který je nedílnou součástí vědomého sexu, kterému se budu věnovat zase příště.
Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.