Biohacky pro ženy v době menstruace

Během menstruační fáze je hladina estrogenu a progesteronu nízká.

V první úvodním článku o ženském biohackingu jsme si nastínili jednotlivé cykly a zabrouzdali na počátek prvního cyklu – menstruace. V dnešní článku budeme pokračovat biohacky, které mohou ženám v době menstruace výrazně pomoci.

Upgradni se při menstruaci
Upgradni se při menstruaci

Meditace

V tomto období si dejte meditaci. Pokud nemáte s meditací zkušenosti, některé jsem popsala ve své knize Hoř Pomalu, a zde na webu mám i online vedené meditace. Popřípadě mrkněte na YouTube. Nicméně bych byla opatrná, kdo vás vede. Dostanete se do tzv. hypnotického stavu, kdy se hlas člověka, který vás vede, dostává do vašeho podvědomí. Takže vybírejte moudře. Pokud nevíte, jak s meditací začít, teď je ta nejlepší doba, kdy to zkusit. Často během této fáze vstupujeme do meditace samovolně, protože je pro nás přirozené dostat se zpět k sobě, ke svému tělu. Meditace má na náš mozek blahodárné účinky. Vědecké poznatky z této oblasti ukazují, že se nám už po několika týdnech pravidelné meditace mění struktura mozku. Cítíme se lépe, spokojeněji, máme více energie. Spousta lidí vlastně neví, co to meditace je a co se nám vlastně v mozku při meditaci děje. Je to neuvěřitelné, ale to je na další článek. 

Co říká na meditaci studie?

Kontrola stavu a sebereflexe

zkontrolujte dokončené projekty, popřípadě stav projektů, které máte. Tato fáze je skvělá na reflexi a plánování, takže si můžete udělat v sobě nebo ve svých složkách a projektech pořádek. Udělejte si takovou schůzku samy se sebou. Nebo si dejte rande samy se sebou, jak chcete. Osobně si v této fázi dělám reflexi za celý měsíc. Ptám se sama sebe například: co si zaslouží moji energii a co už mi neslouží? Máte-li nevyřešené otázky, napište si je a dumejte nad nimi – žádnou akci však zatím nedělejte. Prostě si jen zafilosofujte, zamudrujte a tak. Napište si vše do svého deníku nebo si něco namalujte. Pokud vás něco dlouhodobě trápí, pak je v této fázi čas na to mrknout. Opakuji, že není potřeba nic řešit, jen se na to podívat. 

Odpočívejte a hýčkejte se

bez výčitek, že nic neděláte a jen tak jste, v této fázi si můžete dovolit cokoliv. Já si na tuto fázi často i odpočinek plánuji a moc se na to celý měsíc těším. I když si odpočinek dávkuji během celého měsíce, tak v této fázi je to taková makro dávka. Váš organismus vás odmění. Pokud si dáváte ledové spršky, tak si dejte pauzu a zachumlejte se spíš pod teplou deku a k tomu si udělejte kvalitní kakao nebo bylinkový čaj. Tělo je na chlad v této fázi více citlivé a to převážně právě díky změně hormonů.

Superfoods

Jezte klidně více, pokud to tak cítíte. Zkuste jíst intuitivně a pozorujte, jak se vám mění chuť a potřeba jíst. Osobně si to zapisuji do svého deníku – a je pak zajímavé vidět svoje trendy. Snažte se však omezit cukr, kofein a alkohol. Spíše do sebe dávejte kvalitní potraviny. To doporučuji samozřejmě dělat pořád, ale v tomto období jsme na potraviny více citlivé.

Základní kufřík bylinek

Osobně během této fáze hodně piju nebo si kapu pod jazyk extrakt z následujících klidných a vyživujících bylin: lékořice nebo adaptogenní bylinu ashwagandhu. 

Pokročilejší bylinky

S bylinami je dobré začínat pomalu a sledovat, co se mnou která bylina dělá. Pokud máte problém s bolestivou a nepravidelnou menstruací, pak zkuste šatavari bylinu (chřest hroznovitý), která se používá v ájurvédě pro své regenerační účinky, zejména na ženský reprodukční systém. 

Léčivé houby

Osobně beru během menstruace k večeru houbu reishi (v kapkách) a cordyceps (ten beru ráno před dýchací technikou strečink bránice). Cordyceps pomáhá kyslíku dostat se lépe do buněk. Navíc podporuje nadledvinky a pomáhá vyvážit v těle stresový hormon kortizol. To nás celkově dostane do větší rovnováhy, harmonie. V neposlední řadě je super zkusit i houbu maitake, která může pomoct s nepravidelnou menstruací. O léčivých houbách a jejich výběru se dozvíte brzy zde na našem blogu. 

Lehký pohyb

Dávám si lehkou jógu, nic extrémního. Spíše se tak intuitivně kroutím a pohybuji na podložce – někdy to vlastně jako jóga vůbec nevypadá, ale hlavně, že se hýbu. Procházka na čerstvém vzduchu jé též skvělý způsob, jak být více v sobě a tělu dopřát hýčkání. Popřípadě jakákoliv jiná forma aktivního odpočinku. 

Během menstruační fáze je hladina estrogenu a progesteronu nízká. Oba hormony začnou dramaticky klesat těsně před začátkem menstruace. Ve skutečnosti příčinou menstruace je právě tento výrazný pokles hormonů.

Nenechte se tedy strhnout mužským světem a radami, že musíte být každý den produktivní a ve vojenském pozoru. Nemusíte. A ani byste neměly. Naopak vám to totiž produktivitu může snížit. Hormonální cykly mužů jsou ve skutečnosti jen 24 hodin, takže můžou mít každý den stejný herní plán. Jsou v tomto tedy stabilnější než my ženy. Nicméně my díky těmto týdenním neurochemickým změnám můžeme využít své superschopnosti pro každé období. A to je velký dar. To samozřejmě platí i pro studené sprchy či jakoukoliv formu otužování, které žádné ženě nedoporučuji dělat každý den, pokud si nepotřebuje sáhnout na svoje hranice tak, jako jsem to udělala já. Je fajn se vnímat a dávat si od otužování v této fázi měsíce pauzu.

V dalším díle se podíváme na další fázi v měsíci a to na fázi folikulární. Tyto fáze v měsíci bych nepodceňovala. Berte je jako základní kameny, které když si postavíte a vytuníte, tak na nich budete schopné stavět i hory. Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.

Veronika Allister

Veronika Allister

Veronika se v rámci biohackingu specializuje na spánek, chladovou terapii a ženský biohacking. Je zastánkyní holistického fitnessu a inovativních metod v oblasti zdraví, wellbeingu a dlouhověkosti (longevity). Fascinuje ji člověk, věda, technologie a moudrost starodávných kultur.

Podobné Příspěvky

Další příspěvek