V biohackingu je důležitá udržitelnost a tedy i základní pochopení toho, jak náš imunitní systém funguje. Toto video vzniká v době pandemie, takže je toto téma velmi aktuální. Nicméně bych vás ráda inspirovala k tomu, abyste se o svůj imunitní systém starali s láskou i v období růstu.
Co je to imunita
Slovo „imunita“ pochází z latinského slova immunis, což znamená osvobozeno. Je to soubor buněčných mechanismů, které jsou nezbytné pro naše přežití. Tento systém nás chrání před různými viry, bakteriemi a dalšími mikroby. Obecně a jednoduše řečeno, imunita se skládá ze všech obranných systémů těla, jejichž rolí je odolávat virům, infekcím, toxinům a cizím látkám.
Můžeme si náš imunitní systém představit jako takový ochranný štít, který nás chrání. Patogeny (vir, viroid) jsou nedílnou součástí prostředí, ve kterém žijeme. Kdybychom imunitní systém neměli, nepřežili bychom ani minutu. Jeho role spočívá v tom, že hledá organismy v našem těle, které nejsou naše, aby je mohl zničit. Úžasná role tohoto systému je ta, že dokáže rozlišit svoje vlastní buňky od těch cizích, a díky tomu může zahájit útok proti patogenům, které do našeho organismu nepatří.
Nicméně ne vždy se mu to daří, například u autoimunitních chorob či druhů mutace, kdy se patogen dokáže před imunitním systémem schovat do jeho pozdější aktivace, jako je tomu u HIV viru či herpesu.
Můžeme si jednoduše představit, že se imunitní systém dá rozdělit do dvou hlavních částí:
1. Vrozená imunita
Je to, s čím se člověk narodí. Je to schopnost organismu bránit se proti antigenům, které pochází z vnějšího prostředí, ale i z toho vnitřního. Tato imunita je dále ovlivněna různými mikroby, kterým se jako lidé během života vystavujeme. Vrozená imunita funguje rychle, efektivně a důsledně. Je zprostředkována antigenem buňky (APC), neutrofily a obecnými obrannými mechanismy. Antigeny jsou zejména buňky patogenních organismů, viry, či dokonce nádorové buňky.
Náš tip: V kombinaci medicinálních hub, dračí krve a vitamínu D jsme si pro tebe připravili imunitní balíček se speciálním protokolem dávkování a 15% slevou s poštovném zdarma. Mrkni zde!
2. Adaptivní imunita
Je to, co se člověk učí po celý život vystavováním se různým patogenům. Vstupuje do hry tedy až v pozdější fázi infekce. Reakce na patogen může být:
- asymptomatická: patogen můžete šířit na ostatní, i když nemáte žádné příznaky.
- mírná: příznaky odezní za několik dní.
- plná: příznaky jsou patrné a léčba trvá minimálně 1–2 týdny.
Tyto rozdíly existují z toho důvodu, že každý člověk je individuální jedinec a má tedy i individuální reakce svého imunitního systému na základě toho, jak je či není jeho imunitní systém v kondici. Imunitní odpověď může být ovlivněna i tím, zdali jste se s daným patogenem setkali v minulosti, či nikoliv. Imunitní systém je velmi dobrý v rozpoznávání známého patogenu, dokáže ho tedy rychle identifikovat a zbavit se ho za relativně krátkou dobu. Pokud je však patogen pro náš imunitní systém neznámý, vyžaduje to pár týdnů, než ho adaptivní imunitní systém rozpozná, označí a zlikviduje. Komplexnější pohled na imunitní systém má šest částí:
- Lymfatický systém
- Respirační systém
- Slezina
- Kůže
- Lymfocyty
- Střevo
Tyto základní podsystémy imunitního systému je důležité blíže pochopit proto, abychom vybrali správnou strategii pro svůj vlastní individuální organismus, který každý z nás má. V následujících videích se dozvíte, jak si konkrétně vytunit svůj ultra imunitní systém skrz každých z těchto podsystémů. Nemusíte se ničeho bát, bude to jednoduché a půjdeme společně krok za krokem. Už jen to, že sledujete toto video znamená, že patříte do té menšiny populace, která přebírá zodpovědnost za své zdraví, a to je skvělé!
Pokud chcete jít do hloubky, založte si svůj deník, dělejte si poznámky o věcech, které vás zaujaly, a v dalším článku se dozvíte, jak si lymfu prakticky upgradovat.
Zdroje a doporučená literatura:
- Overview of the Immune Response, 2010: David D. Chaplin: Journal of Allergy and Clinical Immunology: https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0091674909028371
- DHEA Modulates Immune Function, 2018: Sean P. Prall and Michael P. Muehlenbein, “A Review of Evidence,” Vitamins and Hormones: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0083672918300347?via%3Dihub
- The Role of Environmental Factors in Modulating Immune Responses in Early Life, 2014: Duncan M. MacGillivray and Tobias R. Kollmann, Frontiers in Immunology: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2014.00434/full
- Anatomy and lymphatic system, 2020: Manda Null and Manuj Agarwal: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513247/
- The Lymphatic System: Integral role in immunity, 2017: Gwendalyn J. et al.,: https://www.annualreviews.org/doi/10.1146/annurev-immunol-041015-055354
- The New Era of the Lymphatic System: No Longer Secondary to the Blood Vascular System, 2012: Inho Choi, Sunju Lee, and Young-Kwon Hong: Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine: http://perspectivesinmedicine.cshlp.org/content/2/4/a006445
- Ben Greenfield: Boundless (Upgrade your brain, optimize your body and defy aging).
- William Davis: Undoctored: Why Health Care Has Failed You and How You Can Become Smarter Than Your Doctor
Imunita jako superman
Celý tým Code of Life si pro tebe ve spolupráci s doktory připravil i neskutečně našlápnutý imunitní kurz, který tě provede denní rutinou, díky které dlouhodobě získáš silnější imunitní systém. Stále probíhá 30% slevová akce na tento neomezený online kurz.