Slýchávám tvrzení jako: “Hnědý tuk stojí za tvorbou tepla v těle.” Nebo: “Pokud máš vyvinutý hnědý tuk, neměl by ses v zimě třást.” V tomto článku chci tato tvrzení uvést na pravou míru. Úloha hnědého tuku v tvorbě tepla pro tělo (termogenezi) byla v historii podceňována. Dnes je často přeceňovaná. Jak to tedy je?
Dospělý člověk s plně vyvinutým neuro-skeletálním systémem (neboli tělem) vytváří extra teplo právě svým třesem – buď na mikro úrovni, kdy není moc vidět, nebo solidní klepavkou, kterou můžete vidět u zimních plavců, kteří po několikakilometrovém závodě neudrží čaj v kalíšku, aniž by ho vylili, nebo v místnosti doslova “objímají topení”.
To je reakce těla na úroveň zimy blížící se extrému, ale pokud se nejmenuješ Wim Hof, tak je pro tvoje tělo třes po delším pobytu v chladu přirozený – v situacích, kdy tvoje tělo potřebuje více tepla, si ho třesem vytváří.
Je pravda, že kojenci, kteří ještě nemají vyvinuté tělo a svaly, musí spoléhat na svůj hnědý tuk. Jenže! Aktivita hnědého tuku je metabolicky hodně náročná. V praxi to znamená, že teplo, které vygeneruje hnědý tuk je hodně náročné na energii. Takže kojenec, kterému je často až moc zima, tolik nevyroste!
Pravda o hnědém tuku – nová věda
Naši rodiče slýchávali z odborného prostředí, že hnědý tuk je záležitost člověka ve věku kojence a batolete. A že čím jsme starší, tím méně ho máme. Dospělí a senioři už ho nemají vůbec.
Aktivita
Nejde jen o to hnědý tuk fyzicky mít, ale i o to, aby byl aktivní. V těle máme spoustu struktur (např. geny), které mohou pomáhat nebo škodit – ale pokud nejsou aktivní, tak se jejich účinky neprojeví.
Wim Hof a jeho hnědý tuk
Doktoři Otto Music a Vaibhav Diwadkar z Wayne State University v Detroitu zkoumali aktivaci tepelné regulace těla při mírně snížených teplotách (kolem 15 °C) pomocí fMRI a PET skenů (funkční magnetické resonance a protonové emisní tomografie). Kdo jiný jim mohl sloužit jako testovací subjekt než Holanďan s 26 Guinessovými rekordy v chladu – Wim Hof (Iceman – Ledový muž). Tomu bylo v té době 57 let.
Výsledky byly pro Wim Hof komunitu, která o hnědém tuku často mluví, překvapivé. V tomto případě byla tkáň, která se starala o tvorbu tělesného tepla, hlavně mezižeberní svaly, které na skenu ukazovaly vyšší míru aktivity.
Jak to?
Hnědý tuk z části překrývá oblast mezižeberních svalů – takže se na některých typech skenů nedají od sebe odlišit. Studie říká, že “aktivace hnědého tuku byla neznatelná.” O aktivaci tkání v horní části těla studie říká: “Silové dýchání způsobilo zvýšení sympatické inervace a spotřebu glukózy v mezižeberních svalech. To generovalo teplo, které se přeneslo do plic a zahřálo kolující krev v kapilárách.”
Navíc bývá tradičně podceňovaná funkce mozku a jeho interakce s chladem. Studie zkoumá aktivaci různých částí mozku a uzavírá: “Naše výsledky dokazují, že hlavní roli v reakcích na chladové prostředí u “Ledového muže” hraje mozek a centrální nervová soustava (CNS), spíše než tělo.” Celou studii si můžete přečíst tady.
Takže se nebojte třást. Nakonec, třes vám pomůže se zbavit stresu, jak se dočtete v tomto článku.
Libor si pro Tebe připravil celodenní workshop Buď aktivní a imunní díky chladu, kde Tě kompletně provede chladovou terapií a ukáže ti možnosti, jak ji dennodenně aplikovat. Na této stránce najdeš více informací o workshopu, videa a desítky referencí.