Dívám se na hnědý tuk z úhlu pohledu biohackingu. Zajímá mě, jak může tato tkáň pomoci zájemcům o zdraví a vitalitu v každém věku.
Dlouho se myslelo, že u dospělých už hnědý tuk nefunguje. Nicméně! Důkladnější zkoumání v poslední době odhalilo, že tomu tak není. Nejenže ho máme, ale můžeme ho aktivním nebo pasivním otužováním aktivovat.
Kde ho máme?
Hnědý tuk máme v určitém množství, cca 70-100 g, ukrytý na ramenou, v horní části hrudníku, trapézech. Tyhle části těla můžeš přejet proudem ledové vody nebo si je natřít ledovou kostkou, abys hnědý tuk probudil/a.
Proč “hnědý”?
Na rozdíl od ruky bílého, má hnědý doopravdy tmavší barvu. Někdy se mluví o “hnědnutí tuku” (browning of the fat) – je to žádoucí proces změny metabolicky neaktivního tuku bílého na metabolicky aktivní tuk hnědý.
Proto se také o hnědém tuku říká, že je to “tuk, který pálí tuk”. Díky práci mitochondrií, hlavně pokud je podpoříme chladem, dokáže spálit nemalé množství ze zásob kolem pasu. Pokud nepotřebuješ hubnout, více energie do života se hodí nám všem.
Zajímavost je, že červené maso má tmavší barvu než to bílé právě díky větší přítomnosti mitochondrií.
Jaké má hnědý tuk funkce?
Tvorba tepla
Hlavní funkce hnědého tuku je produkce tepla bez třesu (tzv. “non-shivering thermogenesis”). Když novorozeně přijde na tento svět, je v rámci našeho úžasného bio systému vybaveno ochranou před zimou – hnědý tuk (BAT, “brown adipose tissue”). Jeho úkol je pomoci malému tělíčku se zahřát, aniž by se muselo třást. Ono to totiž neumí! Třes, jako forma vytváření tepla, je výsada dospělejšího organismu – který už má dostatečně vyvinutou kombinaci svalů a nervů. Když je ti zima, tvoje tělo reaguje třesem, od mírného po akutní. Tento třes provází výrazné zrychlení metabolismu. Dokonce je dokázáno, že i pobyt v místnosti s teplotou pod 19 °C už zlepšuje spalování tuků, organismus už se tedy přizpůsobuje snížené teplotě a dorovnává ji z vlastních energetických zdrojů. Tím se aktivuje a dochází k mírné hormetické reakci – tělo se posiluje, protože musí čelit mírně nepříznivým podmínkám.
Využití čistě hnědého tuku k zahřátí organismu je metabolicky náročná a “drahá” cesta – malý tvoreček může vyzářit tolik energie, že potom méně vyroste. U dospělých je tvorba tepla v těle také energeticky náročný proces, který celý koloběh uvnitř buněk posiluje. Jak se říká: “používej to nebo to ztratíš.” I svůj hnědý tuk můžeš posilovat a aktivovat tím, že nebudeš 24/7 v teple.
Související tvorba energie
Teplo je forma energie. Trocha fyziky – zákon zachování energie říká, že žádná energie se neztratí. V těle funguje jako základní “náboj” energie ATP (adenosintrifosfát) – kterou můžeme chápat jako bio elektřinu. Dává do pohybu vše ostatní – činnost srdce, přenos signálů v nervech i tvorbu hormonů. Tato energie se vytváří v “elektrárnách buněk” – mitochondriích.
Těchto elektráren je žádoucí mít co nejvíc. Rozmnožují se procesem, kterému se říká mitochondriální biogeneze. O tomto malém zázraku v našich buňkách se můžeš dočíst v tomto článku.
Někteří odborníci na biohacking na západě dávají těmto malým částem buněk značnou pozornost. Tvorba nových mitochondrií je základ většího množství energie. V chladu fungují tak, že místo obvyklé energie ATP za přítomnosti kyslíku vytvoří teplo. Toho se účastní rozpojovací bílkovina UCP-1, která má důležitou roli také v množení mitochondrií. Čím více mitochondrií máme, tím více tepla se může tvořit! A tím více elektráren pro každodenní použití budeme mít.
O faktech, pověrách a jedné překvapující studii o hnědém tuku se dočteš zde:
Co jsi o hnědém tuku slyšel/a ty? Sdílej s námi v komentářích. Libor si pro Tebe připravil celodenní workshop Buď aktivní a imunní díky chladu, kde Tě kompletně provede chladovou terapií a ukáže ti možnosti, jak ji dennodenně aplikovat. Na této stránce najdeš více informací o workshopu, videa a desítky referencí.