Podcast: Jaká byla naše cesta ke chladové terapii?

Chlad je mocným nástrojem nejen na poli zdraví.

Pokud chodíte v zimě po ulicích, občas můžete narazit na podivíny bez zimní bundy, bez svetru, a někdy dokonce i bez bot! Ptáte se, co je to za lidi? Řadí se mezi ně i Libor s Veronikou a tyto odvážné kousky patří mezi jejich rutinní činnosti. Oba dva si totiž zamilovali otužování a chladovou terapii. Nemůžeme se pak divit, že si příležitosti hledají úplně všude. A co chladová terapie vlastně obsahuje? 

Tisíce let stará metoda

Po většinu času existence lidského druhu nám byla zima. Celou dobu našeho vývoje (asi 250 000 let) jsme se jako homo sapiens museli se zimou vyrovnávat. Pokud zajdete v létě do jakékoliv jeskyně, ucítíte, že je tam celkem zima, i když venku je teplo. Jen si představte, jak je tam v zimě. Zima byla s našimi předky všude.

Pokud kempujete venku, téměř v jakémkoliv ročním období, tak si představte, že nemáte možnost vzít si izolující termotriko a po pár dnech se vrátit do vyhřáté místnosti. S tím se na chlad muselo adaptovat i naše tělo. A tak je tu s námi chlad po tisíce let, má celou řadu benefitů pro zdraví člověka a dnes se do jeho rozklíčování pustila i věda. 

Silnější a odolnější tělo

Chladová terapie znamená posilování organismu pomocí jedné z nejstarších přírodních sil. Zvedáním závaží, běháním a dalšími fitness aktivitami se naše tělo stává silnějším a zdravějším. Chladová terapie má na tělo i myšlení často ještě hlubší efekty než běžné sportovní aktivity.

Co se během chladové terapie děje s naším biosystémem?

Když se vaše tělo vyrovnává s chladným prostředím, dává impulzy k posílení vaší nervové soustavy, vyrovnání hormonálního systému, regulaci imunity a produkci látek soustředění, pozitivního myšlení a dobré nálady, jako jsou norepinefrin, dopamin a endorfiny. Chladová terapie funguje jako pozitivní, tzv. hormetický stres, díky kterému se dokážeme snadněji přizpůsobit novým, neustále měnícím se podmínkám. Právě “mikrodávkování” stresu v podobě chladu při různých příležitostech vytváří kolem našeho zdraví pomyslné nárazníky pro větší odolnost vůči negativním vlivům.

Kompletní průvodce otužováním

Zkrátka chlad není populární jen jako výzva a lístek do nepohody. Má celou řadu dlouhodobých benefitů pro tělo i mysl. Není se tak čemu divit, že spousta lidí v zimě bundy spíše shazuje, než aby nasadila další vrstvy. Jak se k chladu dostali Libor s Veronikou a co jim chlad přináší? To se dozvíte v dnešním dílu podcastu!

Libor Mattuš

Libor Mattuš

Libor je certifikovaný neuro-jazykový kouč, trenér silového a kondičního cvičení, instruktor a milovník bojových systémů, se kterými má 18 leté zkušenosti. V rámci biohackingu se věnuje primárně dechu a chladové terapii.

Podobné Příspěvky

Další příspěvek