Cordyceps sinensis jako houba z Nepálu

Houba pro lepší imunitu, mikrobiom i proti chronické únavě.

Houby jsou jednou z nejzáhadnějších skupin života. Vědci je kvůli jejich povaze nemohou zařadit ani mezi živočichy, ani mezi rostliny, a tak si existují ve své vlastní houbové skupině. Co se týká zdraví, mají houby hlubokou tradici. Biohacking a západní věda jsou společně přitahováni k houbám přirozeně se vyskytujícím zejména na východě. Tam s nimi tradiční čínská medicína a ájurvéda pracují stovky let a místní na ně nedají dopustit. Díky vědě dnes zjišťujeme stále víc a stále víc se podivujeme nad tím, jak moc kvalitní a efektivní účinek mají houby na naše zdraví.

Jednou z nich je i Cordyceps sinensis. Tato houba je poněkud podivného původu, jelikož roste na housenkách nepálských údolí a hor. Místní ji používají pro své zdraví pravděpodobně tisíce let a její účinek se díky vědě potvrzuje na celou řadu systémů v těle, včetně soustředění, imunity a mikrobiálního složení naší lidské schránky. Takže, co všechno tahle housenčí houba ovlivňuje? 

Mikrobiom

Cordyceps obsahuje řadu látek užitečných pro naši mikrobiální imunitu. Flavanoly v něm obsažené fungují anti-fungálně, tedy proti houbovým patogenům v těle. Ve střevech tlumí růst nechtěných či přemnožených bakterií a zároveň neovlivňují ty pozitivní, laktát produkující bakterie, které jsou pro nás esenciální (1). Také se hodí pro obnovu střevních tkání a poškozené střevní sliznice, zejména pro inhibici růstu bakterií Clostridium po léčbě antibiotiky (2). Tinktury a methanolový extrakt mají vyšší anti-mikrobiální účinky, zejména snižují houbové myko-toxiny obsažené v mikrobiomu. 

Antivirový efekt

Vyšší koncentrace cordycepinu má také za následek antivirový efekt Cordycepsu. Zatím byly publikovány studie, které informovaly o pozitivním efektu proti viru chřipky, viru Epsteina-Barrové (3), a dokonce byl zaznamenán i efekt proti HIV viru (4). 

Proti úzkosti

V mozku Cordyceps zvyšuje oxidaci jako Rhodiola (antihypoxický účinek) a navyšuje GABU (Gaba-aminomáselná kyselina), která relaxuje neuronové okruhy v mozku a má za následek inhibiční tlumivý efekt. Zjednodušeně řečeno, Cordycpes napomáhá tomu, aby měly buňky dostatek molekul kyslíku, nedocházelo k fyziologicky způsobeným nedostatkům a na základě toho i úzkostem. (Hypoxie je nedostatek kyslíku v krvi, který přispívá k úzkosti. Když tělo signalizuje nedostatek kyslíku, přepne se do “bojového” sympatického modu.) 

Proti dlouhodobé únavě

Cordyceps také pomáhá snížit dlouhodobou únavu způsobenou poškozením nadledvinek a obnovit základní funkce těla poškozené vysokou mírou stresu. Mimo to podporuje tvorbu energie v mitochondriích. 

Nejaktivnější látky:  

Adenosin, triterpeny, B-glukany, antioxidanty, ergosterol, mannitol, cordycepin, ophinocordin.

  • Aktivují dráhy dlouhověkosti přes AMPK a PGC1-a a rapamycinovou dráhu. 
  • Cordycepin: Podpora energie, učení a ochrana před depresí a úzkostmi.

Podobá se molekule adenosinu, a tak se podílí i na tvorbě energie v mitochondriích. V mozku zvyšuje AMPA receptory a flexibilitu s citlivostí synapsí. 

  • Ophinocordin: Anti-fungální, proti nechtěným houbovým patogenům, neovlivňuje bakterie.

Doporučení: Nekombinovat s dalšími silnými antibakteriálními adaptogeny.

Imunobooster: Kombinace s kurkumou, reishi, chagou.

Už jsi viděl/a náš nový projekt Lepší Imunita? Imunita se totiž počas evoluce u lidí postupně snížila. Proto jsme se rozhodli lidem pomoc při jejich cestě za lepší imunitou. Sleduj náš instagram, kde pořádáme praktická cvičení každou středu, nebo si stáhni 82 stránkový ebook, kde se dozvíš, jaké doplňky a potraviny konzumovat pro dlouhodobě lepší imunitu.

Jiří Kryštof Jarmar

Jiří Kryštof Jarmar

Fascinují ho neurovědy, mozek a jeho optimalizace. Je věčný student a výzkumník na poli neurověd.

Podobné Příspěvky

Další příspěvek