Emoční inteligence. Toto spojení slyšíme neustále, co to ale opravdu znamená?
Daniel Goleman, psycholog a autor knihy Emoční inteligence, ji definuje takto: “Emoční inteligence je schopnost identifikovat, hodnotit a pracovat s vlastními emocemi, emocemi ostatních a emocemi skupin.”
Golemanův koncept emoční inteligence zahrnuje čtyři základní komponenty. Které to jsou?
1. Sebeuvědomění
Sebeuvědomění je schopnost rozpoznat a pochopit vlastní nálady, emoce a touhy. Stejně tak i porozumět jejich vlivu na ostatní. Jak u sebe tuto schopnost zvýšíme?
Základem je uvědomění, že nejsme naše myšlenky, a rozklíčování našich myšlenek. Můžeme to provést jen mentálně, třeba těmito strategiemi:
- kultivace přítomnosti, mindfulness
- meditace a pozorování vlastních myšlenek
- kladení správných otázek jako
- proč si to myslím,
- je tahle myšlenka pravdivá,
- jak vím, že je pravdivá atp.
Anebo si úplně jednoduše můžeme vzít tužku a papír a začít si na ně psát své myšlenky. Psaní deníku neboli “journaling” je úžasný proces, který nám pomáhá pochopit, jak se vlastně uvnitř cítíme.
2. Seberegulace
To je naše schopnost ovládat nebo přesměrovat rušivé podněty a nálady. Je to maše schopnost pozastavit okamžitý úsudek. Jednoduše, je to naše schopnost přemýšlet před tím, než něco uděláme. Můžeme “bezmyšlenkovitě” reagovat, ale to pak postrádáme tuto schopnost v daném momentu.
Před reakcí či jednáním nám seberegulace poskytne chvilku na rozmyšlení. Tato zásadní a klíčová chvilka, tento moment, který je tak nutné kultivovat, rozhodne, jak na danou situaci namísto automatické REAKCE vědomě ODPOVÍME.
Tato schopnost přemýšlet před jednáním je často považována za definici moudrosti.
Skvělým způsobem, jak kultivovat tuto oblast, je cvičení pozornosti a vědomého napojování. Čím déle jsme schopni prodloužit tu chvíli mezi emocionálním impulsem poháněným amygdalou a dobře promyšleným rozhodnutím v prefrontální kůře, tím lépe!
3. Empatie
Schopnost porozumět emocionálnímu rozpoložení jiných lidí. Zároveň dovednost jednat s lidmi podle jejich aktuální emocionální reakce.
Ve stavu flow se stáváme jedním s předmětem poznání. Naše já mizí. Stejně tak při kultivaci NADHLEDU (VĚDOMÍ) a pohledu třetí strany je to skvělá cesta pro kultivaci.
4. Naslouchání
Naslouchání je skvělý moment pro spojení empatie, seberegulace a sebeuvědomění.
Takto cvičíme emoční inteligenci. Učíme se druhému poskytnout naši plnou pozornost. Učíme se naslouchat, abychom porozuměli, nikoli poslouchat, abychom odpověděli.