Je to stav, kdy jsme nejvýkonnější a zároveň se cítíme nejlépe. Tento stav přichází, když “splyneme” s objektem našeho zájmu a zapomeneme na čas i naše potřeby.
Ve Flow jsme 5x výkonnější a kreativnější, než když ve flow nejsme.
Věda v pozadí flow
Podle desetileté studie od společnosti McKinsey – FLOW obrovsky zvyšuje produktivitu. V této studii zjistili, že vrcholoví manažeři jsou o 500 % a více produktivnější ve FLOW, tzn. udělají pětkrát více práce než ti, kdo ve FLOW NEJSOU!
Studie Univerzity Sydney potvrdila, že ve FLOW se nám o 430 % a více zvýší schopnost kreativity a řešení problémů!
Máme tu tedy alternativní stav vědomí, který většina z nás zažila. Alespoň na chvíli. A ten z nás dělá super produktivní a kreativní jedince. Člověk by si řekl, že ve chvíli, kdy fungujeme na tento obrovsky vysoký potenciál, musíme používat mnohem větší část mozku.
Kolik procent mozku při flow používáme?
Většinu z nás poznamenal mýtus, že používáme asi jen 10 % své mozkové kapacity.
Tento mýtus je velmi populární a často se používá k vysvětlení paranormálních schopností mysli. Racionálně uvažující člověk však může namítnout: „Kdybychom používali tak malou část své mozkové kapacity, k čemu by nám byla zbývající část mozku?“ Věda takovému skeptikovi dává za pravdu. Zobrazovací studie jako funkční magnetická rezonance ukazují, že každá mentální činnost zaměstnává mnoho oblastí mozku, často velmi rozsáhlých, a během celého dne se tak „procvičí“ celý mozek.
Blížíme se u FLOW 100 % využití mozkové kapacity?
Právě naopak. Opak je pravdou. V tomto stavu náš mozek vypíná PFC (prefrontal cortex), který je zodpovědný za vnímání času, toho vnitřního kritika v nás a naši osobnost. Díky tomuto vypnutí se stává, že je najednou vše snadné a máme nepřerušenou pozornost, jelikož nás náš vnitřní kritik neustále nezastavuje.
Toto je nejlepší stav třeba i pro sportovce. Wayne Gretzky říkal, že se dostal vždy do zóny a přišlo mu, jako by měl o pár sekund náskok před ostatními. To způsobí flow: rychlejší vnímání a vstřebávání informací.
Pro mě byla informace, že naopak ve stavu, kde jsme nejvýkonnější, tak vlastně vypínáme určitou část mozku, obrovským aha momentem a změnilo to můj způsob přemýšlení o mozku.
Jak to vnímáš ty? Zajímáš se o flow?
Připravujeme pro vás mini sérii tipů a triků, jak se častěji dostávat do flow. Více informací o biohackingu najdeš v naší FB komunitě Biohacking CZ/SK, tak se připoj mezi nás.