Mindfulness, meditace a vstupy do vnitřního světa následují jógu a také se stávají multimiliardovým průmyslovým odvětvím. Není žádné překvapení, že popularita meditace, jednoho ze způsobů, jak se učit bytí v přítomnosti, mezi podnikateli, sportovci, CEO a vedoucími pracovníky obrovsky roste.
Proč však tito lidé volí meditaci raději než třeba masáž nebo ping pong?
Meditace nám totiž přináší spousty benefitů navíc a je tak mnohem prospěšnější než rekreace nebo relaxace jako taková.
Mezi podnikateli a sportovci, kteří mají zájem o spolupráci, vnímám velký nárůst poptávky i v našich končinách. Hlavní zájem prozatím pozoruji u majitelů firem převážně kvůli zlepšení leadershipu, lepší produktivitě pro sebe a tým, které v důsledku vedou ke snazšímu dosahování cílů. Současně však bytí v přítomnosti a meditace zlepšuje jejich zdraví, kognitivní kapacitu, zvyšují tím (i dalšími věcmi) svou mentální energii a navyšují tak každý den dobu strávenou v optimálních stavech vědomí, jako je flow.
Výzkum mindfulness poslední roky prokazuje, že meditace zlepšuje pozornost, paměť, kreativitu, odolnost vůči stresu a pomáhá nám s emoční inteligencí.
Zlepšení pozornosti, koncentrace a kreativity
Schopnost soustředit se a udržet po delší dobu pozornost je zásadním předpokladem k osvojení si nových znalostí i k produktivní práci.
Studie ukazují, že naše mysl má tendenci se toulat asi 50 % času. Pokud k tomu připočteme rozptýlení dnešního světa jako dnes již velmi pokročilý marketing, který tahá naši pozornost směrem, který si usmyslí, vezmeme v úvahu krabičky, které si nosíme s sebou – telefony, SMS, počítače, sociální sítě, emaily, či na to nahlédneme jen z pohledu dalších lidi, kteří po nás něco chtějí, tak není divu, že strávit čas v plné pozornosti či hlubší činnosti určitě dnes není samozřejmost. Naopak se musíme poměrně dost snažit, abychom toho dosáhli.
Studie však ukazují, že meditační tréninky nám pomohou posílit naši schopnost se soustředit, omezit naši tendenci k rozptýlení a podpořit tak naši schopnost koncentrace, kreativity a zároveň nám zlepší paměť (1, 2, 3, 4, 5).
Meditace zlepšuje naši odolnost
O chronickém stresu se na našich stránkách dozvíte mnohé. V dnešní době se mu nevyhneme, a proto jde o to, naučit se s ním pracovat. Zvládání stresu a práce s úzkostmi jsou tak jedněmi z nejčastějších důvodů, proč lidé s meditací začínají.
Dnes již mnohé studie prokázaly pozitivní vliv pouhých pár minut meditace denně na snížení stresu, kde největší efekty pocítí právě ti, kteří se se stresem vyrovnávají nejhůře (6, 7, 8).
Mezi další benefity, kterých si naši klienti všímají po delší době, patří:
Kvalitnější spánek
Meditace nám pomáhá urovnat si myšlenky, být intimní sami se sebou a díky tomu nechodíme tak snadno spát ve “fight or flight módu” (ve stresu či stavu přežití). Proto je pro nás snazší uvolnit napětí v našem těle a pak nejenže snáz usneme, ale zároveň upadáme rychleji do hlubokých fází spánku. Zároveň z mé praxe se tím zvyšuje i REM spánek (9).
Kvalitnější zdraví či dlouhověkost
Dlouhodobá meditace může značně zlepšit i naše zdraví. Pokud meditujeme denně a často, lépe se vyrovnáváme se stresem, nejsme jím tedy tolik zasaženi a naše tělo dostává mnohem více regenerace, ať už přes den, nebo díky kvalitnějšímu spánku v noci.
Meditace může také zlepšit vaše fyzické zdraví snížením krevního tlaku. Vysoký krevní tlak může vést ke špatné funkci srdce, přispívá k ateroskleróze nebo zúžení tepen, což může mít za následek infarkt a mozkovou mrtvici (10).
Zlepšení našich vztahů
Zatímco stres zužuje naši perspektivu (11) a snižuje naši schopnost empatie (12), meditace zlepšuje naši náladu (13) a zvyšuje pocit sounáležitosti a propojení (14).
Úžasný nástroj pro lepší život
Meditace je tedy skvělý nástroj, díky kterému snáz poznáme, kým jsme, a dokážeme se cítit lépe – obecně i v našem těle. A v neposlední řadě je to úžasný nástroj k sebepoznání a úžasná činnost pro rozvoj pozitivního myšlení a přístupu.
Naučíte se také lépe rozeznávat myšlenky, které mohou být škodlivé nebo sebepoškozující. Jakmile získáte větší povědomí o svých myšlenkových chodech, můžete je nasměrovat ke konstruktivnějším vzorcům.
Zdroje:
- https://link.springer.com/article/10.3758/CABN.7.2.109#page-1
- https://dl.acm.org/doi/10.1145/1979742.1979862
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1053810010000681
- https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0956797612459659
- https://link.springer.com/article/10.1007/s12671-014-0352-9
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24395196/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24107199/
- www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/016383439500025M
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26390335/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25673114/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25602753/
- https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(14)01489-4?
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20666590/
- https://contextualscience.org/system/files/Hutcherson,2008.pdf