Ať je období šíření chřipky, koronaviru nebo jakéhokoliv jiného viru či bakterie, přirozenou ochranou je správné použití našich dýchacích cest, které jsou biologicky přizpůsobeny k tomu, aby nás před vnějšími patogeny chránily v nejvyšší možné míře. Funkční dechové vzorce, (jako protiklad k takzvaným nefunkčním dechovým vzorcům) nám umožní využít všechny výhody, které naše tělo a statisíce let jeho vývoje nabízí. Chcete, aby vaše dýchání bylo na úrovni Nokia C1, nebo si radši vyberete dechové vzorce à la iPhone 12?
Jak správně dýchat?
Odpověď je docela jednoduchá. Přes den dýchej jen nosem! Ať už nosíte v dané situaci roušku nebo ne, dýchání pouze nosem (nádech i výdech) je klíčem k optimální funkci nejen imunity, ale prakticky celého našeho biologického systému včetně:
- kardiovaskulárního systému
- nervové soustavy
- endokrinního systému (který řídí vylučování hormonů, včetně stresových)
Z úhlu pohledu imunity má čistě nosní dýchání tyto funkce:
- Zabraňuje nečistotám proniknout do těla (prach, částečky poletující vzduchem). Když vzduch prochází přes vlásky a úzké trubičky v nose, velké částečky z ovzduší se zachytávají a projdou jen ty malé a samotný vzduch. Do plic tak projde kyslík značně pročištěn, zvlhčen a ohřátý nosními sliznicemi. To pomáhá eliminovat velké množství patogenů z vnějšího prostředí, které se snaží dostat do těla (včetně virů). Ústa je filtrovat neumí (ani trochu).
- Posiluje imunitu na biochemické úrovni. Nosní chloupky neumí zachytit všechno. Viry a bakterie a celkově patogeny jsou tak malé, že na ně musíme jinak. Abychom odvrátili nebezpečí, které pro organismus představují malé organismy (které na nás útočí dnes a denně), máme díky nosu málo známý a přece zásadní klíč imunitní ochrany: produkci oxidu dusnatého (NO).
Řekni “NO” nemocem
Plyn NO (oxid dusnatý) má v organismu antivirální a antibakteriální účinky. A nejen to. Pomáhá cévám se roztáhnout a asistuje v přenosu kyslíku z plic přes krev do buněk. NO je nesmírně cenným pomocníkem udržování zdraví a dobrého stavu celého kardiovaskulárního systému. Tento systém je podle statistik nejohroženějším systémem v těle – nemoci kardiovaskulárního systému jsou se svými 31-34 % každoroční úmrtnosti nejrozšířenějším zdravotním rizikem vyspělých zemí (1).
Za výzkum přínosů NO pro naše srdce a oběhovou soustavu dostal v roce 1998 americký farmakolog Dr. Ignarro se svými kolegy dokonce Nobelovu cenu. Až tak cenný pro nás tento plyn je (kniha Program Ano NO: Skutečný zachránce života). Péče o něj je tedy základem péče o sebe. Z výzkumu Dr. Ignarra vyplývá, že pokud se o něj chceme starat, potřebujeme se starat o co nejvyšší produkci NO v našem organismu.
Další přínosy NO naleznete popsané v tomto článku.
Nosní dýchání: jak na to?
Dejme si společně za cíl stav, kdy dýcháme vždy jen nosem, každou hodinu, každý den. Pokud to samozřejmě situace vyloženě nevyžaduje jinak (u soutěže ve výkonnostním sportu nebo provádění jiných specifických dechových technik).
V běžných denních situacích – na schůzce, u práce na počítači i při chvílích s rodinou nebo přáteli se jednou za čas zaměřte na svoje dýchání a zkontrolujte ho – mělo by být jemné, hladké, něžně aktivující bránici, a hlavně nosem. Omezte veliké nádechy, vzdychání a zívání, ty všechny snižují efektivitu vašeho dechu a proto se jim říká “nefunkční dechové vzorce”.
Cvičte dech nosem také u rychlejší chůze, běhu a dalších aerobních sportů. Budete překvapeni, jak rychle nepříjemné pocity odezní a budete si moci užít nové úrovně energie, bezbolestného výkonu a hlavně zdraví. Běhání v roušce je místy nepříjemné, takže v ideálním světě je lepší začínat trénink nosního dýchání při běhu a jiných aerobních aktivit bez ní. Při sportování s rouškou pamatujte na to, že je lepší snížit tempo podle potřeby než propuknout v dýchání ústy – a to ze zdravotních, stejně jako výkonnostních důvodů (2).
Důležitá strategie pro dýchání celou třetinu nebo čtvrtinu dne: zalepte si na noc ústa páskou (alespoň prvních 14 dní až měsíc). Tím se ujistíte, že vám ústy ve spánku vzduch ani nevchází, ani nevychází.