Cítili jste se v posledním roce vystresovaní, vyčerpaní, nebo dokonce vyhořelí? Pak nejste sami… Průzkumy veřejného mínění ukazují, že se takto cítí 70 % Američanů, a v Evropě to není o moc jiné.
Ve snaze dosáhnout úspěchu se mnohem rychleji opotřebováváme a mnohem rychleji se zevnitř spalujeme. Dokonce to vypadá, že se všichni ženeme závratnou rychlostí, a tak naše zdraví, klid a vztahy často trpí. I přes škobrtání ve vztazích, zakopávání o své zdraví a totální opomenutí klidu “s Red Bullem” a další kávou jdeme neustále vpřed. Vypadá to, jako bychom vlastně ani neměli na výběr, a stále tlačíme.
Studie však ukazují, že celý tento mindset je špatně.
Ukazují, že jsme něco v našem výkladu úspěchu tragicky nepochopili. Máme totiž mylnou představu o tom, že abychom byli úspěšní, musíme odsunout své štěstí a pohodu na druhou kolej…
5 mýtů o úspěchu
Pojďme se pobavit o pěti mýtech, kterým máme při dosahování úspěchu sklon věřit.
- Musím se neustále hnát vpřed, abych byl úspěšný.
- Bez stresu neuspěju / pro úspěch musím něco obětovat.
- Je v pořádku pít kávu do večera a normální fungovat s pěti hodinami spánku.
- Vytrvej za každou cenu.
- Sebekritika tě dělá lepším.
Možná teď kroutíte hlavou a říkáte si, že minimálně některé z nich jsou nesmysl. Souhlasím s tím, že pohled, který nás učí v dnešní kultuře, je častokrát jiný. Přesto se podle stovek studií i mé zkušenosti mýlí. Což je mimochodem super! Mé zkušenosti i tyto studie naopak říkají, starej se o sebe, buď šťastný a díky tomu budeš úspěšnější, než sis předtím dovedl vůbec představit.
Musím se neustále hnát vpřed, abych uspěl
V tomto modelu většina naší pozornosti není tady a teď, ale neustále řeší, co teprve má přijít. Namísto soustředění se pouze na budoucnost zůstávejte v přítomnosti!
Výzkumy ukazují, že pokud je naše mysl neustále v budoucnosti, tak nejen, že jsme méně šťastní, ale zároveň jsme mnohem méně produktivní! Navíc z důvodu, že trávíme čas v budoucnu, a ne tady a teď, chřadnou naše vztahy (s kolegy, společníky, klienty i doma…). Lidský kontakt je však zásadní pro dlouhodobý úspěch.
Místo soustředění se na to, co dalšího máte na seznamu, se začněte soustředit na to, co se děje právě před vámi, na úkol či konverzaci, která právě probíhá. Nejenže to zlepší vaši produktivitu, ale zároveň se stanete zajímavějším společníkem. Což například u zaměstnanců zvýší jejich loajalitu a tím i produktivitu…
Možná je i výhodné zeptat se sám sebe: Co přesně pro mě znamená úspěch? Mám to jasně definované? Umím ocenit, kam jsem již došel, zastavit se a procítit to, i kdyby na moment? A kolikrát denně to opravdu dělám?
Bez stresu neuspějeme aneb pro úspěch musím něco obětovat
“Dane, stačí mi káva 3x denně “místo jídla” a 5 hodin spánku a vše zvládám. Takhle držím už měsíce (nebo rok)!”
Syndrom vyhoření je poslední stádium a vyvrcholení celé řady faktorů. Zpočátku tento syndrom začíná hned po nástupu do práce, kdy je člověk hnán kupředu s cílem dosažení úspěchu či prosazením se v oboru. Jedinec si tak nastaví vysoké, často nedosažitelné cíle, pracuje stále více a přestává se věnovat rodině a přátelům. Pokud zpozoruje tento problém, často si jej nepřizná a neřeší ho. Později přichází změna chování, kdy se člověk stává emočně chladným a prázdným. Nastupují deprese a tento proces je zakončen právě syndromem vyhoření, což je stav emočního, psychického a fyzického kolapsu, které zpravidla již nejde vyřešit bez lékařské pomoci (Honzák, 2013).
Spousta z nás si lehčím či těžším průběhem prošla. Jedeme v plném adrenalinovém módu neustále, dokud se “něco nepo**re”.
Pojďme se raději uvědomit, že toto není ta cesta. Uvědomit si, že 6-8 návštěv lékaře z 10 je z důvodu chronického stresu, ačkoli věříme, že bez stresu úspěchu nedosáhneme. Pojďme se raději učit adaptaci a tvořit si ve dnech bloky času pro klid a regeneraci, čímž zvýšíme nejen produktivitu, ale i dlouhodobost čehokoli, co děláme.
Vytrvej za každou cenu
Mnozí si dnes myslí, že musí neustále pokračovat, dokud práce není hotova, a vyšťavit tak “efektivně” každé zrnko své energie.
Studie však ukazují, že naše energie funguje jinak. Svou energii můžeme řídit a není to tak, že máme 100 kusů, a až vyčerpám těchto 100 kousků, tak končím. Ani to není tak, že jsem konstantně v každém z těchto 100 kousků stejně produktivní. Přestavte si svou energii spíše jako baterii na svém mobilu. Stresem tuto baterii vybíjíte velmi rychle. Nejefektivněji fungujeme nad 80 %, pak naše práce stojí postupně víc a víc za nic, máme větší tendenci chybovat a efektivita se snižuje.
Jak s tím pracovat? Vytvořte si bloky času na náročnější činnost a proložte je bloky času na obnovu. Díky tomu budete schopni jet na plné obrázky ve stavech flow několikrát denně, nehledě na to, jestli je ráno, poledne, odpoledne nebo večer.
Navíc záměrné prostoje a stavy klidu a nesoustředění pro regeneraci nejen, že obnoví naši pozornost a vnitřní sílu, tyto pauzy jsou nejzásadnějším komponentem pro podporu naší kreativity. Takže pokud jen “dělnicky” nevykonáváte jednu činnost neustále a pořád dokola, prostoje vás dovedou do úplně jiných úrovní efektivity a kreativity.
Sebekritika nás dělá lepšími
Mnoho lidí věří, že sebekritika je důležitá pro růst. Studie však ukazují, že sebekritika nás činí méně odolnými vůči neúspěchům a hůře se tak poučujeme ze svých chyb! Namísto toho buďte sami k sobě vlídní, porozumějte své biologii a přijměte proces. Proces, že jste v průběhu učení. Tato změna pohledu podle výzkumů zlepší vaši schopnost excelovat v tváří v tvář výzvám, rychleji si osvojíte nové dovednosti a rychleji se budete poučovat z vlastních chyb.