Být zaneprázdněn, busy… To je známkou toho, co neurologové nazývají “kognitivní přetížení”. Tento stav zhoršuje naši schopnost tvořivě myslet, plánovat, organizovat, inovovat, řešit problémy, rozhodovat se, odolávat pokušení, snadno se učit nové věci, mluvit plynule, pamatovat si důležité sociální informace a ovládat své emoce.
Jinými slovy, zhoršuje v podstatě vše, co musíme v daný den udělat, a v tomto stavu si často naše společnost lebedí.
Neruš mě, mám toho hodně…
Mám toho hodně… Jsem zaneprázdněný… Nebo dnes velmi trendy: “Jsem busy.”
Ještě před 10 lety jsem byl hrdý na to, že mám co dělat, že toho po mě spousta lidí chce hodně, byl jsem hojně v reaktivním čase a pyšnil jsem se tím, že jsem busy. Dodnes vidím spousty podnikatelů a obchodníků, jak si tento stav nosí jako odznáček, který je přesvědčuje o tom, že něco dělají dobře.
Zhruba před 5 lety jsem tento pocit rozklíčoval. Hledal jsem, co mi v minulosti tento pocit dával a proč na něm stále ostatní tak lpí. Uvědomil jsem si, že mi tento stav dával někde uvnitř pocit důležitosti, významnosti a spojoval jsem si ho s tím, že se mi daří. Proto toho mám hodně, jsem zaneprázdněný… I díky tomu už to nikomu tak říkajíc nežeru.
Dnes bych už nikdy nevyměnil svůj nynější zdravý, zrelaxovaný a nevyčerpatelný pocit produktivity (ne takový, který snadno vede k pocitu vyhoření). Navíc jsem v konečném důsledku díky změnám stavu násobně produktivnější než v onom nastavení “mám toho hodně”, kde reaktivně pádluji v neustálé aktivaci proti proudu místo toho, abych se záměrně zastavoval a vozil se na vlně produktivity.
Když se náš život stane hektickým, zde je pár tipů, jak s tím pracovat.
1. Dopřejte si během dne pocit úžasu
Vědci vyvolali v lidech pocit úžasu tím, že jim ukazovali videoklipy lidí, kteří stáli vedle monumentálních věcí, jako jsou velryby nebo vodopády (1). To změnilo jejich stav vědomí do klidového. V tomto klidovém stavu se mění naše vnímání času. Máme pocit, že jsme klidnější, že máme více času. Ve skutečnosti lidé, kteří stráví v tomto stavu vědomí větší procenta času během dne, mají velké sklony k dobrovolnictví a spíš někomu pomohou. Rovněž zažívají mnohem méně pocitu netrpělivosti.
Pocit úžasu nemusíte však hledat jen ve videích, zkuste přemýšlet o věcech, které vás ohromí. Ztraťte se v myšlenkách nebo si zameditujte. Pokud si stále myslíte, že nemáte čas, tak postačí 5 min, aby netrénovaný mozek přepnul stav vědomí.
Na spousty z nás má tento efekt příroda. Proto dnes již 2x denně, bez ohledu na náročnost dne, chodím na procházky do lesa a tam pracuji, užívám si pocit úžasu a nechávám na sebe působit sílu přírody.
Kdy naposled jste byli v přírodě nebo lépe v lese?
2. Vytvořte rituál proti zaneprázdnění
Vědci se domnívají, že mozek lidí i zvířat se vyvinul tak, abychom cítili uklidnění díky opakujícímu chování (2). Proto jsou naše každodenní rituály primárním způsobem, jak zvládat stres. To platí zejména v novém prostředí nebo v situacích, kdy se cítíme pod tlakem, máme pocit nedostatku kontroly nebo se cítíme nějakým způsobem ohroženi.
Když se vám zdá, že vaše životní tempo je příliš vysoké, vytvořte rituál, který vám pomůže cítit se lépe pod kontrolou. Co se počítá jako rituál? Něco, co děláte opakovaně v určitých situacích – obvykle řada úkonů prováděných ve stejném pořadí. Pomyslete na rituál vašeho oblíbeného sportovce.
Může to být vytvoření si ranních rituálů (3). Ideálně takových, které nás dostanou do stavu klidu (parasympatiku). Využijte zklidňující dechové techniky společně s neverbální komunikací těla, procházky, meditaci, protažení se po ránu…
Jedním z takových může být např. Rituál zaneprázdnění: Protáhneme si krk (nejprve pohledem doleva a potom doprava, potom nakloněním levého ucha k levému rameni a pravého ucha k pravému rameni). V každé části zhluboka vydechujeme, poté vrátíme hlavu na střed a narovnáme se v postoji. Po celou dobu se snažíme ramena držet dole, dlaně otevřené. Při posledním výdechu si říkáme: “Mám spoustu času.”
3. Kultivujte flow
Flow je stav mysli, ve kterém například ztrácíme pojem o čase. Tento stav je opakem pocitu zaneprázdnění. Jako bychom měli všechen čas světa, jelikož časová proměnná najednou zmizí.
A teď ta chvíle pravdy, začnete nějakou z těchto či jiných činností, které podporují stav klidu, vkládat pravidelně do svých životů, nebo jste příliš zaneprázdněni? Poslouchejte, NEMÁME ČAS NEDĚLAT TYTO VĚCI!
Vzpomeňte si
Být zaneprázdněn, busy… je známkou toho, co neurologové nazývají “kognitivní přetížení”. Tento stav zhoršuje naši schopnost tvořivě myslet, plánovat, organizovat, inovovat, řešit problémy, rozhodovat se, odolávat pokušení, snadno se učit nové věci, mluvit plynule, pamatovat si důležité sociální informace a ovládat své emoce.
Jinými slovy, zhoršuje v podstatě vše, co musíme v daný den udělat.
Znemožňuje nám být opravdu produktivní.
Možná teď začínáte chápat, proč bych se k bytí “busy” už nikdy nevrátil a že ve stavu klidné produktivity jsem několikanásobně produktivnější. A vy můžete být též.
Možná už ze zkušenosti víme, že kdybychom touto cestou pokračovali dál, tak budeme velmi nepříjemní a může to vést k různým stupňům vyhoření. Mnozí máme často pocit, že je toho na nás prostě moc. Že nás náš život či konkrétní činnost vysává. Že potřebujeme zpomalit, zastavit, nadechnout se.
Studie:
Studie ukazují, že určité praktiky nám pomáhají tvořit zdravější způsob fungování, a ze své zkušenosti mohu říci, že některé nás dělají “nevyhořitelnými”.Takoví lidé se zastavují několikrát denně na pár minutek, aby se rozhlédli, srovnali a opět vyšli.
Jak z toho tedy ven
Přidat zastavení a výhodné praktiky do všedního dne, kultivovat změny stavů a maximalizovat optimální stav vědomí ve svém dni.