Víte, jak často jsou přehlížené naše schopnosti lehkého usínání a pochopení jednotlivých fází spánku, jako je například REM spánek. Dneska se budeme soustředit na část našeho života, kterou bereme jako samozřejmost, a tak ji často přehlížíme. Mám samozřejmě na mysli náš spánek.
Jsme soustředěni na bdělý stav, zaměřeni na používání své mysli, abychom něco dělali, realizovali a nějak se cítili. Často tak zapomínáme, jak důležité je usínání, hluboký spánek a REM spánek, a že ve spánku trávíme jednu třetinu svých životů.
Leckdy si nejsme vědomi, že právě spánek je jeden z hlavních katalyzátorů, díky kterému můžeme dělat vše, po čem toužíme, v době, když bdíme.
Kdo z vás měl nějaké problémy s usínáním a spánkem?
Pokud nemáme velmi kvalitní spánek a lehké usínání, pak být nejlepší verzí sebe samého každý den je dramaticky obtížnější. Přesto mnoho lidí nemluví o optimalizaci spánku, lepším usínání, důležitosti hlubokého spánku a REM fáze a bohužel to není něco, o co se běžně zajímáme.
Mozek a 2 specifické systémy pro usínání
Prvnímu systému se říká adenosinový, to je taková tendence ke spánku, a druhému se říká spánkový rytmus. Všimli jste si někdy, jak býváte hladoví kolem času oběda nebo večeře? To je váš cirkadiánní rytmus. Takových projevů cirkadiánních rytmů existuje v našem systému kolem 300, ale spánkový je zřejmě ten nejznámější.
Spánkový rytmus je na tom adenosinovém nezávislý a řídí se například barvou a intenzitou světla.
Co tedy víme, je, že když je adenosinový systém plný adenosinu a cirkadiánní spánkový systém je synchronní, tak bychom měli spát.
Spánková porucha a narušený spánek
Když je však jeden nebo druhý vypnutý nebo je s ním něco špatně, dochází k něčemu, čemu říkáme spánková porucha. Pak je zde ještě kategorie, o které se moc nemluví, a tu bych nazval narušený spánek.
Mezi spánkové poruchy patří spánková apnoe, narkolepsie nebo nespavost. To jsou problémy, se kterými se často chodí za spánkovými specialisty.
Pak však existují lidé, kteří jdou večer do ložnice, za 5 až 8 hodin vstanou a necítí se úplně odpočatě. Možná potřebují zlepšit usínání, možná počet minut strávených v REM spánku či v hlubokém spánku. To bych nazval narušený spánek.
Hluboký, lehký a REM spánek
Pojďme se v úvodním videu na spánek podívat podrobněji a rozebrat si zde spánkové etapy.
Celý týden vysíláme ŽIVĚ

Klikni na sledování naší Facebook stránky, ať ti neuteče žádné LIVE vysílání. Dneska v 17:00 na téma spánku rozhovor s Kryštofem Jarmarem a Vojtou Hlaváčkem.