Každou sekundu se nám v těle odehrává nespočet procesů. Celá tahle mašinerie, kterou náš organismus je, produkuje mnoho odpadních látek, proto se musí zapínat procesy, které dokáží udržet homeostázu. Ta je nezbytná, aby náš organismus mohl optimálně fungovat a to je důležité nejen pro zdraví fyzické, ale naprosto zásadní i pro naše subjektivní prožívání a zdraví mentální.
Jedna z těchto věcí je například spánek. Ten jako myčka čistí náš mozek od toxických látek (glymfatický systém), které se tam nahromadily při bdělém přemýšlení a fungování. Jaké jsou zásadní mechanismy pro udržení homeostázy a správného fungování našeho organismu?
V každé naší buňce (kromě červených krvinek) jsou stovky až tisíce mitochondrií. Mitochondrie jsou takové nezbytné elektrárny, které nám vyrábí energii. Stejně jako v elektrárnách vzniká odpad, vedlejší produkty výroby energie, tak i mitochondrie vytváří vedlejší produkty. Říká se jim kyslíkové radikály, ty následně mohou poškodit, čeho se dotknou. Můžeme si to představit jako proces oxidace, tedy reznutí kovu. Stejně mohou “reznout” i naše tkáně, tyto kyslíkové radikály jsou tedy toxické. Proto je naprosto zásadní se s nimi dobře vypořádat a přesně tohle naše tělo zvládá skvěle a hlavní roli v tom hraje Nrf2 dráha. Ta je hlavní antioxidační linií našeho organismu, která ovlivňuje nespočet velice důležitých funkcí.
Kde je tedy problém?
No, může dojít k nějakému problému, poškodí se mitochondriální funkce a začneme produkovat více kyslíkových radikálů, než je zdrávo. To bohužel v dnešní společnosti není vzácnost. Žijeme ve velice stresovém prostředí, které si už ani neuvědomujeme, protože jsme se do něj narodili a přijde nám to normální. Stačí si ale uvědomit, v jak rychlé společnosti žijeme, jak málo se hýbeme a kolik informací (např. ve městě a z technologií) do sebe nasáváme. Tohle všechno přispívá k celkovému stresu a tento stres dokáže funkci mitochondrií poškodit. Mitochondrie se v poslední době dostávají do popředí výzkumu nejrůznějších onemocnění od depresivní poruchy po neurodegenerativní onemocnění, jako je Alzheimer a Parkinson. Teprve nyní si začínáme uvědomovat jejich důležitost, a proto se jim také v Code of Life věnujeme.
Zde přichází dráha Nrf2
Tahle linie je v úplném středu toho, abychom si udrželi homeostázu, hlavně v rámci toxických látek našeho organismu. Pomáhá s jejich exkrecí a je naprosto zásadní pro udržení kyslíkových radikálů v normě. Navíc hraje roli v mitochodriální biogenezi, tedy tvorbě nových mitochondrií, díky kterým pak dlouhodobě můžeme mít více energie.
Jak jsme si ale řekli, je velice důležité, jak naše mitochondrie fungují, aby nám v organismu nedělaly nepořádek. Nrf2 funguje i na téhle úrovni a zlepšuje jejich vlastnosti. Můžeme si představit, že je uzdravuje a zaručuje jejich lepší budoucí fungování. No a samozřejmě se díky tomu všemu ukazuje, že Nrf2 aktivátory jsou pro nás a náš organismus pozitivní, když jsou mitochondrie poškozeny. Nrf2 má také neuroprotektivní vlastnosti čili nás chrání před neurodegenerativním onemocněním. Její neméně důležitou funkcí je také snižování zánětu v našem organismu, který se ukazuje jako obrovské zlo jak pro fyzické, tak mentální zdraví. Tímhle vším dost radikálně přispívá ke kvalitě a délce našeho života. Jak tedy tuhle zázračnou linii (faktor) aktivovat?
Biohacking Nrf2
1. Fyzická Aktivita
Při cvičení se aktivují různé procesy, které jsou pro nás ohromě důležité. Produkuje se také BDNF, což je něco, co nám zlepšuje kognitivní funkce a mimo jiné pomáhá aktivovat Nrf2 linii, která se na základě cvičení aktivuje.
2. Brokolicové klíčky
A hlavně sulforaphane, tedy látka, která se na základě jejich mechanického poškození tvoří. Sulforaphane je jeden z nejpotentnějších aktivátorů Nrf2.
3. Adaptogeny
Látky obsažené v adaptogenech mají schopnost aktivovat Nrf2. Mezi naše nejoblíbenější patří Bacopa monnieri, Rhodiola rosea, Cordyceps (ráno), Ashwaganda (večer) a kurkuma.
4. Teplotní extrémy
Sauna dokáže v organismu zapnout podobné procesy jako cvičení a vede k aktivaci Nrf2.
5. Půsty
Nemusí to být pouze několikadenní půsty, ale i omezené okno jedení v průběhu dne (time restricted eating). Jím tedy např. pouze v rozmezí 10 hodin a zbylých 14 držím půst.
Co z toho již aplikuješ ty? Věděl jsi o Nrf2? Chtěl bys o tomto tématu vědět víc?