Již pár měsíců po vypuknutí pandemie viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19, se spekulovalo o roli vitamínu D. Víme, že v našem organismu má velice důležitou funkci. Existují ale data, která potvrzují jeho roli přímo u pacientů s COVID-19?
Odpověď je ano a není vůbec divu, že je tomu tak i v České republice. Zde je tvrzení Ondřeje Topolčana, primáře Oddělení imunochemické diagnostiky Fakultní nemocnice v Plzni, které se na zkoumání hladin vitamínu D zaměřilo pro seznamzpravy.cz: “Zjistili jsme, že normální hladinu vitamínu D má z 1500 lidí přibližně 40 %. Kritický nedostatek mělo okolo 10 % vyšetřených osob. To jsou varující čísla.”
Dále dodává statistiku měření přímo u lidí nakažených COVID-19: “V případě těžkých stavů byla prakticky vždy hladina velmi nízká až neměřitelná. U lidí s normálním průběhem byla nízká; normální hladinu vitamínu D každopádně neměl prakticky nikdo.”
To jsou alarmující data hladiny vitamínu D, navíc ještě v době, kdy zrovna skončilo léto. Ale ono se není čemu divit, na vitamín D a jeho důležitost poukazují výzkumy už nějakou dobu a ukazuje se, že většina populace ho má pod optimální úrovní (1).
Naše zeměpisná šířka tomu nepřidává
Naše zeměpisná šířka tomu také vůbec nepřidává a v této době (přibližně od poloviny září) už ze sluníčka vitamín D syntetizovat nedokážeme. Proto ho doplňujeme a myslíme si, že by to měl dělat téměř každý člověk. Speciálně v dnešní době, kdy nám může pomoci jako prevence proti těžkému průběhu COVID-19 nebo i chřipce.
Nemáme ještě zcela jasně odhalené mechanismy, jakým způsobem nám vitamín D s COVIDEM či chřipkou pomáhá, ale máme dost silné důkazy, že v nich opravdu hraje důležitou roli a nejsou to pouhé asociace. Než se vrhneme do konkrétních studií, pojďme si nejdříve projít důležitost vitamínu D jako takového.
Vitamín D
Vitamín D se v našem organismu mění na steroidní hormon, který ovlivňuje až 5 % všech genů, které kódují proteiny v našem těle. Proteiny máme asociované se svaly, ale ony tvoří a jsou součástí většiny procesů našeho těla – jsou všude.
Vitamín D se hodně zmiňuje v kontextu imunity, to je ale pouze jedna část z velice komplexní skládačky. Hraje roli v udržování kostní tkáně, svalů, imunity, prevenci a redukci srdečních a onkologických onemocnění (2). Ukazuje se také, že nedostatek vitamínu D negativně ovlivňuje i spánek.
Vitamín D a COVID-19
Suplementace vitamínu D snižuje riziko infekce dýchacího ústrojí, ukazuje jedna kvalitní metaanalýza (3). Riziko infekce snížila o 50 % u lidí, kteří měli vitamínu D nedostatek, a o 10 % i u lidí, kteří ho měli v normě. Vitamín D se váže na buňky vrozené imunity (innate immunity), která aktivuje brzkou protivirovou odpověď (4).
Krom toho se také váže na receptory na buňkách našeho imunitního systému makrofázích, neutrofilech a tzv. “natural killer cells” (NK buňky). Makrofágy a neutrofily hrají hlavní roli v ochraně proti infekci a jsou schopné provést tzv. fagocytózu, což je takové buněčné pozření např. bakterie. Vitamín D navíc stimuluje tyto buňky k tvorbě mikrobiálních peptidů s protivirovou aktivitou. NK buňky zase dokáží spustit destrukci buňky, která je nakažená virem (4). Další studie ukazují, že některé procesy spojené s vitamínem D dokáží omezit virální replikaci a narušit virový obal (5). To jsou všechno mechanismy, které ovlivňují, jak se náš organismus chová a reaguje na napadení virem SARS-CoV-2.
Zánět a infekce dýchacích cest
Navíc se také ukazuje, že vitamín D dokáže snížit některé prozánětlivé cytokiny, což jsou látky, kterými buňky signalizují jiným buňkám, že je něco špatně. To snižuje celkový zánět, který může dlouhodobě poškozovat náš organismus, nebo dokonce vést k potenciálně fatální cytokinové bouři. O vitamínu D a potenciální prevenci úmrtí v důsledku cytokinové bouře při onemocnění COVID-19 dokonce vyšla studie (6). Ukazuje se totiž, že umírají nejčastěji ti pacienti, kteří mají neadekvátní hladiny vitamínu D.
Tohle všechno jsou důvody proč se o vitamínu D v dnešní době tolik mluví, hlavně kvůli jeho potenciálním ochranným vlastnostem proti viru SARS-CoV-2. Ze současných poznatků je tak užitečné přemýšlet o suplementaci vitamínu D! Konkrétně 1000 až 2500 mezinárodních jednotek UI vitamínu D3 denně. Další informace o tomto vitamínu, kdy ho brát a jak nám ovlivňuje spánek, si přečtěte v článku zde: Proč dlouhodobě doplňovat vitamín D.
Nakoupit kvalitní Vitamín D, můžete ZDE
Disclamier: Nejsme doktoři a tento článek nemůžete považovat za lékařskou radu.