Všichni jsme z nouzového stavu unavení. Můžeme si svůj mozek sami podpořit, a tím tak i svoji náladu a úroveň energie, z pohodlí domova? Jasně, že jo! Mrkneme na pár hacků, jak na to.
1. Pohyb
Pohyb, pohyb a zase ten pohyb. Všichni se pravděpodobně hýbeme mnohem méně, než jsem se hýbali před nouzovým stavem. Někdo se přestal hýbat úplně. Je mnohem náročnější se udržet v kondici, když jsou zavřené posilovny a všechna místa, kam jsme dřív alespoň chodili pěšky. Všichni víme, že hýbat se je naprosto esenciální pro naše zdraví, tak proč to neděláme?
Desetiminutovky
Na svých klientech a sama na sobě jsem otestovala takový malý hack, který je velice jednoduchý a může vám změnit život. Jsou to tzv. desetiminutovky. Kolikrát máme totiž v hlavě, že se musíme hýbat hodinu až dvě denně v kuse. Musíme si dát jógu nebo pořádně do těla, jinak se to nepočítá. To ale není pravda. Ukazuje se, že pro naše tělo je mnohem důležitější se hýbat po menších časových periodách, než celý den sedět a pak si dát pořádně do těla.
V praxi to znamená, že když jsme na Zoom konferenci nebo jsme za počítačem cca hodinku nebo hodinku a půl, tak si po tomto času uděláme deset minut na pohyb. Těchto deset minut můžete dělat dřepy, skákat do stropu a u toho se strašně smát, tancovat nebo se jít projít ven okolo domu, bytu nebo stanu, ve kterém žijete. To je jedno, prostě se hýbete!
Během nouzového stavu je pohyb moje priorita číslo jedna a doporučuju to všem. Všechno ostatní je další priorita. Když se přestanete hýbat, ovlivní to nejen vaše tělo, ale i vaše duševní zdraví, motivaci, sexuální život a celkově chuť cokoliv dělat. V dětství je cvičení a celkově pohyb spojen s lepším studijním výkonem. U starších lidí je cvičení spojené s větším mentálním, kognitivním výkonem a zároveň poskytuje odolnost vůči stresu a neurodegenerativním onemocněním (1). Studie navíc ukázaly, že jedinci, kteří se víc hýbou, mají zvýšený objem mozku, což je spojeno s lepším kognitivním výkonem. Lidé, kteří cvičí, také žijí déle. Jednoduše, stojí za to se hýbat (2, 3).
Hack:
Takže, dřepy když jdu na záchod, když domluvím na nějaké online konferenci. Skákání do stropu, házení s kocourem na postel, tančení s manželem mezi pracovními stoly v obýváku, procházka na provětrání atd. Buďte kreativní a hrajte si. Každý pohyb se počítá!
2. Matrix jídlo
To, co jíme, může podstatně ovlivnit vývoj a zdraví našeho úžasného mozku. Ukazuje se, že dlouhodobý nedostatek živin může vést ke strukturálnímu a funkčnímu poškození mozku, zatímco kvalitní strava souvisí s větším objemem mozku, větší výkonností, lepší náladou a delším dožitím, tedy dlouhověkostí (4, 5).
Jedna studie, která zahrnovala 20 000 účastníků, ukázala, že vyšší příjem obilovin byl spojen s dlouhodobými benefity a zvýšeným objemem šedé hmoty (klíčové složky centrálního nervového systému), která souvisí se zlepšenou kognicí. Avšak strava bohatá na cukr, nasycené tuky nebo kalorie může naopak poškodit nervové funkce (6, 7).
Většina z nás, kteří žijme ve městech a v bytech bez zahrady, se během nouzového stavu stravuje z “Dáme jídlo”, občas si něco uvaříme, ale dost často se zaplácáváme něčím, co je rychlé. To je OK, pokud to netrvá rok či déle. Nikomu z nás se asi nechce vymýšlet superfood jídla třikrát nebo pětkrát denně. Je tu ale řešení!
Se stravou je potřeba si hrát, aby nás to bavilo a aby nám to chutnalo, jinak to není dlouhodobě udržitelné. Za sebe vám mohu říct, že ideální je jíst méně, ale kvalitněji. Zkuste přerušované půsty a jíst místo tří nebo pěti jídel jen jídla dvě. Jak na přerušované půsty, to se dozvíte v tomto článku. To ale není vše! Mrkněte na následující tip.
Hack:
Miluji funkční, krásné a chutné jídlo. Existuje super český start-up Zeall, který vyrábí pokrmy ze 100% přírodních, opravdových, nutričně hodnotných surovin. Je to prášek, který stačí zalít vodou nebo mlékem a máte neuvěřitelně nabité jídlo v sobě na 4-5 hodin. Mnoho lidí miluje Manu – já nejsem zastánce této značky, i když udělali spoustu skvělých věcí. Moje tělo na Manu nereaguje dobře a z hlediska biohackera její složení není ideální.
Zeall je však naprosto geniální v tom, že se jedná o reálné potraviny! Jen v prášku! Takže je to rychlá varianta, jak do sebe dostat jednotlivé ingredience, které nám dodají energii a to, co naše tělo potřebuje. Na tomto produktu se mi líbí, že vše je vyrobeno opravdu s péčí a do hloubky. Zásadně se vyhýbají syntetickým a vysoce zpracovaným látkám typu maltodextrin či isomaltuóza. Za mě je to TOP – člověk si s tím může hrát, nechat to keto, nízkosacharidové, nebo si do toho dát banán či jiné ovoce, rostlinné mléko, trochu chagy a je to! Za mě je to taková Matrix kašička.
3. Reální lidé
Sociální izolace během pandemie COVID-19 převládá u všech věkových skupin, pohlaví a kultur. Všichni tím jsme zasaženi. Někdo to bere pozitivně, užívá si to, a někdo tím neskutečně trpí. Ať je to jakkoliv, tak ze studií vyplývá, že sociální izolace je nesmírně škodlivá pro fyzické, kognitivní a duševní zdraví. I když má své opodstatnění, je to na úkor dlouhodobého zdraví člověka. Proto je opravdu důležité zůstat v této době v kontaktu s reálnými lidmi. Volat si, psát si, vidět se skrz video hovory. Mnoho lidí se dostává do depresí a to způsobuje, že se nechtějí s nikým vidět. Není to dobré. Pokud víte, že jste se s nikým dlouho neviděli nebo si nezavolali, udělejte to. I když se vám nechce, uvidíte, že se vám udělá líp. A věřte, že někdo na té druhé straně bude rád, že zase slyší vás.
Jedna nedávná studie ukázala, že existují negativní dopady izolace COVID-19 na naše duševní zdraví, ale že tento účinek byl menší u těch, kteří zůstali ve spojení s ostatními během izolace – ať už přes telefon, nebo video hovory (8).
Hack:
Hrajte si s tím a berte to tak, že po velice dlouhé době si všichni uvědomujeme, že jsme v tom SPOLU. Nehledě na to, jaký máme na situaci názor, ovlivňuje nás všechny a to nás spojuje. Pokud to už neděláte, tak si každý týden zavolejte s kámoškami, s kámoši nebo s rodinou. Udělejte si pyžamovou rodinnou párty, prostě něco, co jste si nikdy nedovolili, ale teď můžete. Zároveň poznávejte nové lidi. Tvoříte nebo děláte business? Teď je ideální čas na navazování nových kontaktů a spojení. Uvidíte, že se budete cítit líp a váš mozek váš odmění.
Zdroje:
- https://www.nature.com/articles/nrn2298?
- https://academic.oup.com/biomedgerontology/article/61/11/1166/630432
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17413020/
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1740-8709.2011.00349.x
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29769374/
- https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.10.11.20210781v1
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S009174351100051X?
- https://www.cambridge.org/core/services/aop-cambridge-core/content/view/170B512E3BDDA12388E748461D650A5F/