Jedním ze zažitých mýtů je, že když cvičíme 2-4 týdně ve fitku nebo jdeme na trénink nějakého sportu, tak máme o pohyb postaráno a dále už se jím nemusíme zabývat. Ale není tomu tak. Kromě intenzivnější fyzické aktivity přes týden jde totiž více o průběžnou aktivitu přes den.
Jak to má Ben Greenfield?
Jak píše Ben Greenfield ve své knize Boundless na straně 172:
“Každých 25-50 min si dávám přestávku od aktivity, kterou zrovna dělám. Párkrát si švihnu činkou, zaskáču si panáka nebo si vyběhnu schody. Není to o tom, že bych byl hyperaktivní blázen, ale o tom, že vím, jak moc je to pro mé tělo výhodné.
Jak víme z hubnutí, pokud chceme hubnout, tak to vyžaduje spálit více energie, než přijímáme. A tvrdá pravda je, že většina z nás, kteří mají sedavé 8hodinové zaměstnání, nemá šanci spálit snídani, oběd, večeři a nějakou tu svačinu mezitím, nehledě na to, kolik aktivit vykonají ráno nebo na konci dne.”
Rizika se vztahují i na ty, kdo pravidelně cvičí
Proto i u těch, kteří pravidelně cvičí, je tento sedavý způsob života spojován s problémy s metabolismem, zvýšeným rizikem obezity, cukrovky 2. stupně, kardiovaskulárními nemocemi a celkovým zvýšením úmrtnosti.
A ano, to i přesto, že pravidelně cvičí.
Když dlouhodobě pravidelně sedíme, pak z nedostatečného pohybu způsobeného sedavým způsobem života hladina našeho krevního cukru začne doslova bláznit. To může způsobit změny v inzulinové senzitivitě, které mohou vést k inzulinové rezistenci, což je stav pre-diabetu nebo diabetu.
Proto pohyb, který děláme pouze ráno nebo večer, přičemž zbytek dne prosedíme, NENÍ ŘEŠENÍM!
Jaké je tedy řešení?
To se dozvíte v dnešním videu. Více detailů pak v našem kurzu Optimalizace dne pro zdraví, dlouhověkost a výkonnost.