Proč se zaměřujeme na spánkové brýle? Protože nejdůležitějších 8 hodin života denně u každého člověka tvoří spánek. Avšak existuje mnoho narušitelů, kteří ovlivňují jeho hloubku, délku nebo kvalitu. Tím nejvýznamnějším je světlo. 99,9 % lidské historie člověk tento problém řešit vůbec nemusel. Večer mu na obličej svítil maximálně měsíc, hvězdy nebo oheň. Dnes jsme však obklopeni prostředím s umělým osvětlením a to, když se dostane ve večerní čas k našim očím, narušuje rovnováhu denních a nočních rytmů, které řídí cirkadiánní hodiny.
Podle tikotu hodin poznáš i úroveň svého zdraví
Každý den v Tobě tikají hodiny, které ovlivňují, v kolik vstáváš, kdy máš hlad, kdy nejvíce energie a kdy znovu ulehneš do postele. Tyto hodiny má v sobě každá buňka našeho těla a každý den je musí znovu a znovu seřizovat. Když bude tikat špatně, tak se může rozbít celý systém zdraví a života, na kterém společně s dalšími miliardami buněk spolupracuje. Každé ráno i večer tak čeká na signály, které ji informují o tom, co má dělat, kdy pracovat a kdy odpočívat. Na seřizování hodinek každé buňky závisí osud celého lidského těla a jeho zdraví. A kdo mu posílá ty signály? No přeci Ty!
Samozřejmě to není tak úplně jednoduché. Nad všemi těmito buněčnými hodinami visí totiž jedny hlavní hodiny v mozku. A ty mají nemalou moc seřizovat všechny ostatní hodinky Tvých buněk. Hlavními hodinami v mozku je něco, čemu se říká suprachiasmatické jádro (SCN), a to řídí rytmy člověka nejen během dne, ale také v průběhu roku. Dávají tělu signál k akci i k odpočinku. Díky nim se umíme přizpůsobit různým denním dobám a ročním obdobím. Cirkadiánní hodiny tak hrají dost možná nejdůležitější roli v našem organismu. Ale další otázka zní, jak můžeš Ty ovlivnit tyto hodiny, aby tikaly správně pro Tvou energii a zdraví?
1. Teplota
Ta se během dne i roku mírně mění. Tělo vnímá jemné nuance v jejích změnách a to dokáže ovlivnit řadu procesů v těle. Zvýšení tělesné teploty a srdečního tepu po ránu dává nadhodinám v mozku i každé jednotlivé buňce signál o aktivaci organismu. Snížení teploty večer naopak buňkám našeptává, že se mají připravit na spánek, zpomalovat procesy a aktivovat “spánkové” okruhy. I proto večer pro jemné usínání pomáhá vlažná sprcha a vyvětrání místnosti otevřením oken.
2. Jídlo
Strava a živiny ovlivňují fungování většiny Tvých vnitřních orgánů a následně i aktivitu organismu. V době, kdy si pravidelně dopřáváme snídani či oběd, jsou tak v těle zajeté procesy, které startují trávení a snižují aktivitu dalších procesů, jako je pozornost, míra probuzenosti a podobně. A i když zrovna jídlo v pravidelný čas vynecháš, Tvé vnitřní procesy jsou stejně nastaveny tak, aby Tě uklidnily, zpomalily a připravily na trávení. Jídlo je tak jedním z nejsilnějších signálů pro biologické nadhodiny v mozku. A jaký jednoduchý krok lze udělat pro co nejlepší vztah jídla a cirkadiánních rytmů? Jako jedna z nejjednodušších a nejefektivnějších činností se ukazuje pravidelné stravování v době, kdy jsme vystaveni přirozenému světlu a nemateme tak vnitřní hodiny například opožděnou večeří dávno po západu Slunce.
3. Světlo
Paprsek světla dopadající na Tvou kůži a na sítnici oka aktivuje hlavní hodinky těla, které seřizují vše ostatní. Vystavení světlu každé ráno také ovlivňuje hodinu, kdy půjdeš spát. A zde se skrývá Černý Petr moderní doby. Pokud jsi člověk a nebydlíš v přírodě někde daleko od civilizace, pravděpodobně i Tebe ovlivňuje všudypřítomné umělé osvětlení z lamp nebo displeje Tvého kapesního mazlíčka – telefonu. A právě toto osvětlení, když se o něj nezvládáme starat, ovlivňuje v těle dva nejcitlivější procesy – spánek a melatonin.
Spánek a melatonin jsou bránou k produktivnímu životu
Světlo působí na hladiny pravidelně vyplavovaného hormonu melatoninu tak, že potlačuje jeho produkci. S přezdívkou “spánkový hormon” nebude těžké odhadnout, že melatonin ovlivňuje dobu usínání, ale i délku a kvalitu Tvého spánku. Melatonin je regulován časem, ročním obdobím a silně nastavuje vnitřní hodiny pro další den. Je to účinný antioxidant a přispívá ke všemožným opravám a regeneračním procesům všech buněk těla. A právě světlo jeho produkci dokáže velmi účinně ovlivňovat. Čím méně světla se v prostředí, kde usínáme, objevuje, tím budou hladiny vylévaného melatoninu blíže zdravé normě. Už pouze jemné paprsky světla, blikající diody nebo špatně zatemnělá místnost ovlivňují spolu s melatoninem všechny spánkové aspekty. A jak se o světlo můžeme starat efektivně?
Brýle – nejjednodušší krok pro optimalizaci světla během spánku, meditace nebo relaxace
V biohackingu a v přístupu ke svému zdraví platí jedno jednoduché pravidlo – začít u sebe. Spánek je komplexní a komplikovaný proces, který zkrátka může narušit ledaco. Biohackingem spánku se snažíme eliminovat škodlivé vlivy z prostředí, jako je například večerní umělé světlo. Ale namísto toho, abychom večer zalepovali všechny svítící diody, zkoumali těsnost závěsů a stresovali se, jestli je místnost tou nejvhodnější pro co nejkvalitnější spánek, můžeme snadno začít přímo u nejcitlivějšího místa, brány cirkadiánních rytmů.
“Oči nejsou jen bránou do mozku, jsou doslova mozek vykukující z naší hlavy ven a spolu s tím ovlivňují vše, co je uvnitř.”
Oči jsou Tvůj mozek. Světlo dopadající na sítnici ráno aktivuje organismus a večer je oko startovací dráhou ke kvalitnímu spánku. A proto nejjednodušší krok, jak si zkvalitnit spánek, meditaci nebo relaxaci, je použití spánkových brýlí. Meditační a spánkové brýle vyplněné formovatelnou pěnou kolem očí zamezí průniku světla, umožní Ti ponořit se do hluboké a nekonečné tmy a tam se samozřejmě usíná úplně nejlépe.
Z naší dílny doporučujeme:
SPÁNKOVÉ BRÝLE: Vyzkoušej jeden z oblíbených produktů na našem eshopu a zakup si Spánkové a meditační brýle.
ONLINE KURZ: Pro optimalizaci dne i večera nahlédni do našeho online kurzu Optimalizace dne pro zdraví, dlouhověkost a výkonnost, kde Tě provedeme jedním dnem Biohackera od časného rána až po zamhouření očí před spaním.