Kdo je to zápasník bez dechu? Představte si, že už čtvrtou minutu jedete naplno – druhý zápasník vás chce znehybnit, přiškrtit, prostě dostat. Hledáte jakoukoliv výhodu, která vám umožní zápas úspěšně uzavřít ve svůj prospěch. Ideálem je soupeře dostat brzo, aby vás zbytečně nevyčerpal. Ovšem ne každý zápasník nastupuje a ukončuje soupeře jako Jirka Procházka v UFC (video rozhovor s Jirkou pro Code of Life najdeš zde). Občas se to prostě protáhne, a tak ten z vás, kdo má vyšší výdrž a odolnost proti vyčerpání, má značnou výhodu.
Jak tuhle výhodu získat? Logicky tréninkem, ale to není vše. Biohacking je o nejefektivnějších nástrojích, které povedou nejkratší cestou k cíli. Tady přichází ke slovu “kyslíková výhoda“. Když umíte pracovat s dechem a váš organismus má vysokou míru odolnosti proti oxidu uhličitému a laktátu, máte dobrou šanci vydržet déle než ten druhý.
Kde jsme zápasili?
Se zefektivněním dechových vzorců jsem dostal pozvání na kemp brazilského zápasu Jiu-jitsu, který pořádal zkušený trenér Robin Javorek. Robin vede tréninkový prostor v Frýdku-Místku a má i další pobočky v Ostravě, Třinci, Olomouci, Holešově, Zlíně a Opavě. Takže vlastně taková zápasnická flotila v regionu.
Na kemp měl Robin přichystanou velkou hvězdu mezinárodní BJJ scény – hostujícího zápasníka a trenéra Priita Mihkelsona z Estonska. Kemp trval celkově 4 nabité dny, na které se muži i ženy ze všech měst těšili celý rok.
Co jsme zjistili?
Dvouhodinový workshop “bez dechu” ukázal zápasníkům mnohé.Představte si adrenalinovou situaci: leží na vás těžké tělo, které má protaženou ruku pod vaším krkem s jediným cílem – omezit průchod vzduchu do vašich plic i mozku natolik, že to vzdáte! Proti tomu se chcete bránit. A ono to jde. Druhý zápasník je překvapen, jak to tak dlouho vydržíte. Mezitím získáte cenné centimetry a máte šanci se z škrcení dostat a zvrátit běh zápasu.
To ovšem zdaleka není jediné použití tak zvaného hypoxického tréninku.
Procházky bez dechu
Postavili jsme se k plotu chaty, kde jsme byli ubytovaní, a zápasníci zvedli tázavě obočí, když jsem řekl, že po sérii namáhavých tréninků za poslední dva dny se teď budeme jen procházet lesem a u toho mimochodem zadržovat dech.
Už první kolo bylo pro cvičené borce překvapením. Pro některé bylo relativně snadné ujít se zadrženým dechem ve výdechu a bez jakéhokoliv rozdýchávání několik desítek metrů. Pro jiné byla i polovina vzdálenosti výzva, po které “šli do kolen” a potřebovali to “rozdýchat”.
Okamžitě jsem viděl, jaké má kdo z bojovníků dechové vzorce. Když se díváte pozorně, můžete vidět zajímavé věci. V běžném životě můžete díky pozorování dechu svého protějšku získat výhodu při obchodním jednání nebo v jakékoliv sociální situaci, kterou chcete řešit.
Trénink postupně přitvrzoval: vycházkové tempo vystřídala rychlá chůze, pak klus a nakonec sprint. Trénink nebyl fyzický namáhavý, ale biochemicky to byl nový impulz, který muži i ženy cítili ve svých bránicích, kde se kopavý pocit – signál “nadechni se” – objevuje. Cílem tréninku je vlastně se dobrovolně “přidusit”, abychom si zvýšili odolnost vůči oxidu uhličitém – právě tomu plynu, který stojí za potřebou se nadechnout.
Co přišlo večer
Hodinu jsme pak dali otázkám a odpovědím o biohackingu celkově. Tahle část přišla po večeři, v klidu parasympatické aktivace jsme si povídali (někteří dokonce u biohackingového piva nebo zmrzliny). Nejfrekventovanějšími tématy “biohacking Q&A” byly spánek a chladová terapie.
Organizátor kempu Robin je velkým fandou využití chladové terapie v zápasnickém tréninku i životě. Sdílel s námi, jak najel na postupný program otužování, který popisuji v tomto článku.